Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Tento týden se završil jedinečný projekt FAIR PLAY, za kterým stojí břeclavská společnost Fosfa. Vybrala šest nadějných mladých sportovců z regionu, které na tři dny vyslala do dějiště Letních olympijských her v Paříži. Smyslem akce nebylo jen umožnit dětem jedinečný zážitek, ale členové sportovních klubů z Břeclavska do francouzské metropole vyrazili coby ambasadoři olympijských hodnot.
Společnost Fosfa je generálním partnerem Českého olympijského týmu a k realizaci projektu FAIR PLAY přistoupila proto, aby nasměrovala pozornost veřejnosti k původním olympijským hodnotám. „Je třeba se vrátit k původním hodnotám, jež byly historicky spojovány se sportem a s olympijským hnutím, zároveň jsou ale klíčové i pro ostatní oblasti lidského konání. Tedy k hodnotám, jako jsou respekt, úcta, disciplína či důvěra, zároveň také výjimečnost a přátelství. A samozřejmě fair play. Chceme tím zároveň inspirovat i ostatní – děti i rodiče. Proto sloganem tohoto projektu je výzva: Na hřišti i mimo něj, pojď do toho fair play,“ vysvětluje Ivan Baťka, generální ředitel společnosti Fosfa.
„Stavět na důležitých hodnotách je velmi důležité pro sport i pro život. A to je hlavním smyslem tohoto projektu. Budování hodnot již od dětství je významným základem pro budoucnost, a právě sport je oblastí, kde tyto hodnoty můžeme posilovat,“ dodává Jiří Černák, poradce generálního ředitele pro marketing. Fosfa projektem zároveň chtěla povzbudit vnímání olympiády jako zdroje inspirace a motivace.
Mladí břeclavští sportovci do Paříže odletěli v sobotu 3. srpna a ještě týž den večer zhlédli na stadionu Stade de France závody v atletice. „Co mě nejvíce zaujalo? To se nedá popsat v jedné větě. Ta atmosféra na olympijském stadionu je neuvěřitelná, úplně vás vtáhne do děje. A neuvěřitelný respekt pro sportovce, kteří se dokážou udržet v klidu před touto masou lidí,“ sdělil své dojmy Jakub Šlichta, který v týmu FAIR PLAY reprezentoval hodnotu RESPEKT.
Pochvaloval si i nedělní tenis na stadionu Roland Garros. „Měli jsme štěstí, že jsme zrovna stihli Češky Karolínu Muchovou s Lindou Noskovou, které se pokoušely o bronz. Sice to nedopadlo podle našeho přání, ale i tak byl zážitek vidět v akci české sportovce a držet jim palce,“ smeká klobouk Jakub.
Zlatým hřebem tenisového programu ale bylo finále dvouhry mužů, ve kterém srdnatě bojovali Španěl Carlos Alcaraz a Srb Novak Djokovič. „Ten souboj byl suprový, do poslední chvíle vyrovnaný. Atmosféra nás doslova pohltila. Hlavně nás překvapilo, že byla úplně jiná než na atletice. V ní to vřelo, hlasitě se fandilo, skandovalo se. Tenisu ale vládlo absolutní ticho. Disciplína fanoušků mě fakt dostala,“ žasl Richard Březovič s hodnotou DISCIPLÍNA.
Mladým sportovcům z Břeclavska samozřejmě zbyl čas i na památky. Nicolase Malegu, reprezentujícího hodnotu ÚCTA, zaujal Vítězný oblouk: „Bylo skvělé, že jsme se dostali i na jeho horní část, takže jsme měli impozantní vyhlídku na Paříž a Eiffelovku. To bylo vážně super a ve mně to vzbudilo neskonalou úctu k tomuto významnému městu a tomu, co v něm právě teď probíhá.“ Večer pak obdivovali slavnostně nasvícenou Eiffelovu věž: „Pohled na rozsvícenou blikající Eiffelovku s olympijskými kruhy byl úžasný,“ žasla další z účastnic Veronika Vašíčková s hodnotou DŮVĚRA.
Ani v pondělí šestice ambasadorů FAIR PLAY nezahálela. Vyrazila totiž do olympijské vesnice. „Procházka vesnicí byla super, nejvíc mě zaujalo, že ve vesnici padá rivalita. Při utkáních to vypadá na nesmiřitelné soupeře, ale tady jsou sportovci na jednom prostoru a v kamarádské atmosféře,“ dělí se o dojmy Matyáš Černý, který mezi ambasadory FAIR PLAY hájí hodnotu PŘÁTELSTVÍ.
Na vlastní kůži si přátelské setkání užil oštěpař Richard Březovič: „Pro mě to mělo až osobní charakter. Potkal jsem tam oštěpařku Nikolu Ogrodníkovou a její tým. Nebylo to poprvé. Letos na jaře jsem s nimi byl na soustředění ve Španělsku. Vzpomněli si na mě, a tak jsem dostal olympijský odznáček. To je tady na olympiádě cenná trofej.“ Kromě Nikoly Ogrodníkové hrdinové FAIR PLAY v olympijské vesnici potkali Ondřeje Perušiče, Tomáše Němejce, Ondřeje Macíka, Davida Svobodu, Kláru Spilkovou a Ethana Katzberga.
Z olympijské vesnice zamířili do Českého domu, kde nečekaně uviděli spot České televize o sobě samých. Exkluzivně se pak dostali i do zázemí pro sportovce, v němž se čeští olympijští reprezentanti mohou setkat se svými příbuznými a kde také mohou oslavit své úspěchy.
V pondělí večer už ale ambasadoři museli znovu sednou do letadla a vrátit se domů. „Jsem moc ráda, že jsem tento výlet absolvovala, ukázal mi pravé olympijské hodnoty,“ shrnuje stolní tenistka Eliška Kopřivová, která nesla pomyslný prapor VÝJIMEČNOSTI.
Průběh celé cesty podrobně sledovaly stránky Fosfa Sport v sekci FAIR PLAY.