středa 15. ledna 2025
ikona hodiny 15. 8. 2024 12:57

Proč instinkt dravce nemusí vést k úspěchu

Může vás připravit o bohatství, pokud nakoupíte příliš brzy

Neuvěřitelné podmínky ještě neznamenají dobrou investici. Když něco kleslo o 90 %, neznamená to, že to neklesne o dalších 90 % nebo 100 %. Neskákejme bez rozmyslu do velkých investic a dejme v současné ekonomické situaci velký pozor na to, aby instinkt opatrnosti nepřebil instinkt dravce. Může se z něj stát zabiják našeho bohatství. Taková zajímavá příležitost může potopit i vlastní, původně dobře fungující, byznys.

Josef Podlipný Josef Podlipný autor

partner a vedoucí obchodu společnosti Fichtner Wealth Managers

Foto: Shutterstock.com
Instinkt dravce není vždy plus Foto: Shutterstock.com

Třeba když v ní uvízne kapitál, který se mohl použít v momentě, kdy přijde banka a řekne: „Vidíme, že tady v konsolidované bilanci narostly pohledávky. A copak je to za pohledávky? Ahá, nedobytné. No víte, my bychom potřebovali trochu snížit naši úvěrovou angažovanost nebo vy musíte navýšit vlastní kapitál, a pak to ještě uneseme.” Ze sdílených a někdy i vlastních zkušeností víme, že banka může přijít se svým návrhem v momentě, kdy se to opravdu nehodí. Člověk se tak velmi rychle může ocitnout v podobné situaci, do jaké nyní sám vstupuje, ale bude stát na druhé straně a bude hledat, kdo by zachránil jeho.

Když přichází bouřka

Pro hospodáře a jejich seno bylo vždy velké riziko, že přijde špatné počasí, seno se namočí a shnije. Tak ho dali večer do kup, i přestože riziko deště nebylo stoprocentní, a nakonec třeba vůbec nepršelo. Raději to udělali a druhý den si přivstali a seno znovu rozházeli. Nikdo z nich s příchodem špatného počasí neoslovil okolní sedláky a levně neskoupil dosud neusušené seno jen proto, aby ho sám usušil a potom výhodně prodal. V žádné krizi není dobré skočit do příležitostí moc brzy. V covidu například padaly ceny aerolinek a výrobců letadel a lidé je hned začali nakupovat. Ale v následujícím roce zmíněné akcie klesaly ještě více, a ani po 2 letech nejsou na cenách jako před covidem. Ani na cenách, za které je lidé po 50% poklesu nakupovali. Dobře to ilustruje například akcie Boeing, na kterou se nás lidé v březnu 2020 ptali.

Lidé často nevnímají souvislosti

O autorovi

Josef Podlipný ve finančním světě začínal v roce 1991. Zkušenosti nabral mimo jiné v A.T. Kearney, IPB, ČSOB a České spořitelně. Protože je čtvrtá generace správců rodinného bohatství, rozvíjí ve vší skromnosti a s pokorou tradici péče o komunitu i odpovědné řízení majetku, který byl rodinnými předky budován s láskou a oddaností. Jeho hlavním cílem je nejen zachovat hodnoty a majetek pro budoucí generace, ale také aktivně přispívat k budování lepší společnosti.

Ve Fichtner Wealth Managers jako partner a vedoucí obchodu navazuje spolupráci s novými klienty a představuje jim naši filozofii zaměřenou na dlouhodobou ochranu majetku.

Nedávno jsme se bavili s velmi úspěšnými podnikateli z oblasti e-commerce. Říkali, že v minulosti byli zvyklí, že v době předvánočního boomu vydělali nejvíce peněz z celého roku. Teď si uvědomují, že je opravdu vysoká pravděpodobnost, že to nenastane. Ekonomické signály jsou tak silné, že by se podle nich měl začít chovat i trh. Ale všímám si spíše opaku. Když přijedu do nákupního centra a jdeme s mou ženou Janou do kina, říkám jí udiveně: „Jano, tady žádná krize není. To je neuvěřitelné.” Akciové trhy padají, dluhopisy padají, ale někteří lidé ani byznysmeni se podle toho stále nechovají. Z minulosti ale víme, že až se do krizového módu neutrácení dostane většina lidí, může to byznys pocítit ještě více. Zdražování peněz, ekonomická a energetická krize znamená větší rizika. Moje poselství je: dávejme vše, co se svým majetkem děláme, do souvislostí. Většina z nás se soustředí na jednotlivosti. Jeden na kurz, druhý na příležitosti, třetí na úrokové sazby, a přitom snadno přehlédneme, že to vše funguje v souvislostech. Proto nákupy v krizi neuspěchejme!

Historie se (ne)opakuje

Některé banky nyní začínají přecházet do podobného módu jako po nemovitostní krizi v Americe. Utahují kohoutky. Začínají se obávat rizika úvěrových linek. Pokud jdou do úvěrování, tak pouze v kombinaci s vyšší mírou vlastního financování a/nebo s financováním dalších větších bank. Aby snížily své riziko. Jinými slovy je na trhu velký nedostatek peněz a bezpečné investice (z pohledu banky) už vlastně na trhu téměř nejsou. Ten, kdo přežil nemovitostní krizi (2008-2009), a dokonce ho taková krize v minulosti posílila, podvědomě předpokládá, že to teď bude probíhat velmi podobně, ne-li stejně.  Nebo dokonce, že půjde o kratší scénář. Neuvědomuje si, že takový předpoklad může být nesprávný. Situace se zásadně změnila. Nemáme stejnou krizi jako v letech 2008-2009, ani nemáme dotcom bublinu roku 2000. Spousta lidí stále spoléhá na to, že se svět bude chovat tak, jak v minulosti byli zvyklí.

Nejnovější články

Aktuality

Dokonalá bouře na trhu s americkými vládními dluhopisy

Rok 2025 začal pro americké vládní dluhopisy pěkně...
Cestovní ruch

30 let inovací a podpory cestovního ruchu

Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR)...
Cestovní ruch

Nejvyšší slevy First minute platí do konce ledna

Slevová pobídka First minute je pro klienty cestovních...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled

Androxgh0st s Mozi útočí i na IoT a kritickou infrastrukturu

Výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd....
Expertní pohled

3 nejlepší obranné taktiky proti kyberútokům

Kybernetické hrozby se vyvíjejí již téměř čtyři desítky...
Expertní pohled

Devastující kyberútoky budou pokračovat

Slovenský Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) se...