Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Důvěra spotřebitelů, ale také podnikatelů se v srpnu meziměsíčně snížila. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ČSÚ. Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený bazickým indexem, se oproti červenci snížil o 1,4 bodu, a dosáhl tak hodnoty 93,7. Indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 1,1 bodu na hodnotu 97,3; klesal tak již čtvrtý měsíc v řadě.
První čtyři měsíce letošního roku přitom rostl a vyšplhal se až na dubnovou hodnotu 103,8, v květnu ale začal nabírat opačný směr. Postupně se propadl na 101,6, v červnu to bylo 101,0, v červenci pak 98,4. Ukazuje se tak prohlubující se pesimismus českého spotřebitele, který se obává zhoršení celkové ekonomické situace v Česku a v důsledku tohoto i negativního dopadu na jeho finanční situaci. To ostatně potvrdily i odpovědi respondentů. Podíl těch, kteří očekávají pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v České republice, meziměsíčně výrazněji vzrostl. Současně se mírně snížil počet respondentů očekávajících zlepšení své finanční situace v příštích dvanácti měsících.
Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,5 bodu na hodnotu 93,0, přitom ještě v červnu byli podnikatelé optimističtí. Indikátor důvěry podnikatelů tehdy dosáhl hodnoty 97,4. V červenci však již poklesl o 2,9 bodu na hodnotu 94,5. V srpnu se pak snížila důvěra v ekonomiku ve všech odvětvích, výjimku tvořil pouze průmysl, kde důvěra stoupla o 1,6 bodu. V odvětví služeb důvěra poklesla o 4,3 bodu, v obchodě o 2,6 bodu, ve stavebnictví byl zaznamenán pokles o 2,4 bodu. Podnikatelé v odvětví služeb včetně finančního sektoru navíc očekávají v následujících měsících snížení poptávky. Původní optimismus mezi podnikateli tak je ten tam a jejich pohled na českou ekonomiku začíná být podobně skeptický, jako je tomu mezi spotřebiteli.