Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Detailní odhad HDP za Q2 2024 přinesl lehce pozitivní překvapení – původní odhad byl kosmeticky revidován vzhůru (na + 0,33 % mezikvartálně) a především byl revidován vzhůru odhad za první kvartál, a to již podruhé (z + 0,2 % na +0,4 % mezikvartálně). Díky tomu byl posunut vzhůru odhad meziročního růstu z 0,4 % na 0,6 %.
Ekonomiku táhne vpřed především domácí poptávka (spotřeba a investice). Trochu překvapivé je však zpomalování dynamiky spotřebitelské poptávky – reálné útraty domácností vzrostly mezikvartálně pouze o 0,2 %, což v kombinaci s 5 měsíců klesající spotřebitelskou důvěrou nevypadá příliš optimisticky. Zdá se, že část domácností začíná mít obavy z udržitelnosti nízké inflace (na dovolených mohly okusit vyšší inflaci služeb) a současně přece jen lehce vzrostla míra nezaměstnanosti. I tak předpokládáme, že vzhledem k vysoké míře úspor a pokračujícímu růstu reálných mezd budou reálné výdaje domácností dál růst.
Ekonomiku v tuto chvíli brzdí slabá poptávka ze zahraničí (daná slabým oživením globální poptávky po průmyslovém zboží) a pokračující pokles zásob. I když meziročně zůstávají příspěvky zahraničního obchodu pozitivní, mezikvartálně rostou vývozy pomaleji než dovozy. V příštím roce by měla zahraniční poptávka růst rychleji, stejně tak jako investice. Jejich dovozní náročnost však může pozitivní příspěvek zahraničního obchodu viditelně omezovat.
I když je obrázek první poloviny roku 2024 po dnešních číslech kosmeticky vylepšen, velký příběh letošního pomalého oživení narážejícího na slabé výkony průmyslu se zatím nemění. Na další odklad průmyslového oživení přitom ukazují slabé příchozí měkké indikátory z domova i zahraničí (nové objednávky v průmyslu, PMI, a další).
I proto jsme se rozhodli snížit svůj odhad růstu pro konec tohoto roku a lehce zvýšit odhady pro začátek roku příštího, kdy by průmyslové oživení spojené se silnějšími vývozy i investiční aktivitou mělo jít ruku v ruce s pokračujícím růstem reálných výdajů domácností. Nově tak předpokládáme v roce 2024 růst o 1,1 % (oproti původním 1,3 %) a v roce 2025 pak zrychlení růstu na 2,7 % (původně 2,9 %).