Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Sektor soukromé výstavby rodinných domů i nadále čelí výzvám, které omezují jeho dynamiku a setrvává v propadu o 40 %. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Podle generálního ředitele společnosti Wienerberger s.r.o. Kamila Jeřábka je pro rozhýbání tohoto segmentu zásadní magická hranice 3,5 %. Pokud banky i během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude rokem setrvání.
„I pro rok 2025 tedy stále platí, že soukromí investoři čekají na lepší podmínky financování. Zásadní pro rozhýbání sektoru soukromé výstavby je magická hranice úrokových sazeb 3,5 %, která reflektuje úroveň, jež je investory vnímaná jako „vyvážená“. Lidé chtějí stavět, ale neakceptují aktuální nastavení hypotečního trhu,” říká Kamil Jeřábek, generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger. Podle interních dat společnosti celkový počet nabídek pro cihelnou konstrukci meziročně vzrostl o více než 4 %.
Přestože trh s nemovitostmi vykazuje již několik měsíců růst, oživení poptávky sledujeme zejména u komerčních a rezidenčních nemovitostí. Nejpodstatnější faktor pro soukromé investory je jednoznačně výše úrokových sazeb u hypoték a ochota bank je snižovat. Přestože ČNB, dle predikcí, dostala pomalým snižováním během celého roku úroky na 4 %, komerční banky se k této výši zatím ani nepřiblížily.
„Pokud banky i během následujícího období ponechají hypoteční sazby na současné úrovni, budou tím dále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude rokem setrvání, bez zásadních změn. Jakékoliv snížení se totiž ve stavebním sektoru projeví až s několikaměsíčním zpožděním,” doplňuje Kamil Jeřábek.
Za oživením hypotečního trhu stojí především hypotéky na nákup rezidenčního bydlení. Náběr hypoték na výstavbu rodinných domů je však stále o 40 % nižší ve srovnání s rokem 2019, kdy stavební trh vykazoval stabilitu a následoval stavební boom.
Snížení úrokových sazeb na onu magickou hranici bude pro tento sektor znamenat návrat k průměrnému náběru objemu hypoték na výstavbu z let 2011 – 2019, kdy jich bylo běžně sjednáno až 18 tisíc ročně.