pondělí 13. ledna 2025
ikona hodiny 11. 1. 2025 08:44

Komentář k útoku hackerů na Slovensku

Devastující kyberútoky budou pokračovat

Slovenský Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) se už několik dnů potýká s následky ransomwarového útoku, který celý úřad ochromil. Je to znovu důrazná připomínka pro všechny organizace bez ohledu na odvětví a velikost, že zásadní roli musí hrát preventivní bezpečnostní technologie, které eliminují všechny potenciální hrozby, ještě než se vůbec dostanou k uživateli nebo do podnikové sítě. Přestože Slovensko patří z pohledu kybernetických hrozeb mezi bezpečnější země, jasně to ukazuje, že možná rizika není možné podceňovat. Dopad podobných útoků je drtivý. Je to také mimořádné varování pro české úřady a společnosti.

Foto: Shutterstock.com
Devastující kyberútoky budou pokračovat Foto: Shutterstock.com

Zatímco Slovensko čelí dlouhodobě menšímu počtu kyberútoků, než je evropský průměr, Česká republika naopak patří mezi nejméně bezpečné evropské země. Zatímco v Evropě byl v prosinci týdenní průměr útoků na jednu společnost 1540, jedna česká společnost čelila v průměru 2046 kyberútokům týdně. Slovensko ale v prosinci zaznamenalo mimořádný nárůst hrozeb a navzdory předchozím klidnějším měsícům čelila jedna společnost v průměru 1931 kyberútokům týdně.

V průběhu prosince došlo i k masivnímu nárůstu ransomwarových útoků. V uplynulých měsících byla týdně v průměru zasažena ransomwarem každá 43. slovenská společnost. V polovině prosince ale dva týdny po sobě byla terčem ransomwaru každá 10. slovenská organizace a zdálo se, že by se tento trend mohl přehoupnout právě i do roku 2025. České společnosti čelí dlouhodobě nadprůměrnému počtu ransomwarových útoků. Za posledních 6 měsíců čelí v Evropě v průměru ransomwarovému útoku každá 36. společnost, v České republice to je dokonce každá 22. organizace.

Stále častěji sledujeme také spolupráci různých hackerských skupin, některé se specializují na průnik do sítě, další na vytvoření pozice v infikované síti a ve finální fázi nastupuje ransomware. Ransomwarové útoky jsou navíc stále sofistikovanější, cílenější a automatizovanější. Šifrování souborů je rychlejší, útočníci mají speciální stránky, na kterých mohou zveřejnit citlivá data, aby zvýšili tlak na zaplacení výkupného, a často vidíme i snahu kyberzločinců kontaktovat partnery napadené organizace, aby se tlak ještě stupňoval.

„V roce 2025 navíc můžeme očekávat i devastující útoky na dodavatelské řetězce, které budou mít sílu paralyzovat celá průmyslová odvětví. Většina vyděračských útoků začíná phishingem, který bude kvůli využití AI technologií ještě přesvědčivější a věrohodnější a bude využívat i deepfake techniky. Řada hackerských skupin také používá uniklé vzorky ransomwaru nebo starší verze, s využitím AI vylepšuje jejich schopnosti a vytváří nové varianty, které mají pokročilé schopnosti. Když organizace musí mírnit následky útoku a minimalizovat škody, je už pozdě. Reaktivní řešení nemají v dnešním boji s kyberzločinem šanci, znovu zdůrazňujeme, že pokud společnosti chtějí být krok před útočníky, musí se zaměřit na prevenci,“ uvádí k útoku kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies.

Nejnovější články

Pohled z praxe

Co očekávají od roku 2025 majitelé a ředitelé firem?

Ekonomika neprochází lehkým obdobím – byrokracie a regulace...
Expertní pohled

Ochlazení trhu práce pokračuje, průmysl redukuje místa

Prosincová míra nezaměstnanosti vzrostla z 3,9 % na...
Expertní pohled

Čínská online tržiště ohrožují tuzemské e-shopy

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR dlouhodobě upozorňuje...

Nejnovější Aktuality

Pohled z praxe

Co očekávají od roku 2025 majitelé a ředitelé firem?

Ekonomika neprochází lehkým obdobím – byrokracie a regulace...
Expertní pohled

Ochlazení trhu práce pokračuje, průmysl redukuje místa

Prosincová míra nezaměstnanosti vzrostla z 3,9 % na...
Expertní pohled

Čínská online tržiště ohrožují tuzemské e-shopy

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR dlouhodobě upozorňuje...