Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
ABSL (Association of Business Service Leaders in the Czech Republic), organizace sdružující společnosti působící v segmentu sdílených podnikových služeb, ve spolupráci s University of New York in Prague a Hackett Institute spouští MBA program zaměřený na obor podnikových služeb. Ten má podpořit rozvoj a růst oboru podnikových služeb, který se do pěti let může stát dominantním odvětvím české ekonomiky.
„Obor se velmi dynamicky rozvíjí, stojí u zrodu inovací velkých světových firem, rozšiřuje záběr a roste. Spolu s tím však roste i potřeba rozvíjet manažery a rozšiřovat jejich kvalifikaci o nové oblasti, ať už jde o řízení lidí v digitální době, kvalitní práci daty, zavádění inovací či strategie rozvoje. Jsem přesvědčen o tom, že patřičně zaměřené manažerské vzdělávání má potenciál růst podnikových služeb dále podpořit. Program, který jsme vytvořili ve spolupráci s University of New York in Prague a Hackett Institute, otevře absolventům velmi zajímavé kariérní šance,“ vysvětluje Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která v ČR sdružuje centra zákaznických, podnikových a IT služeb.
Obor podnikových služeb dnes zaměstnává 120 000 lidí a patří k nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím na českém trhu. Dle nedávno zveřejněné studie, kterou publikovala asociace ABSL s poradenskou společností McKinsey & Company, se obor do roku 2025 zařadí mezi nejdůležitější sektory české ekonomiky z hlediska zaměstnanosti i ekonomické výkonnosti. Zároveň má potenciál proměnit Českou republiku z tradiční výrobní ekonomiky s levnou pracovní silou na zemi moderních a inovativních služeb s vysokou přidanou hodnotou. Vzdělání šité na míru tomuto oboru bude proto stále důležitější.
„Lidé pracující v podnikových službách se od transakčních činností stále více přesunují ke kvalifikovanějším úkolům. Klientům z celého světa poskytují například obchodní analytiku a řadu dalších služeb, které jsou zásadní pro strategické rozhodování dané společnosti. Kontinuální vzdělávání v tomto sektoru je tak velmi důležité a zaměstnancům dává konkurenční výhodu i schopnost porozumět současným výzvám,“ říká Sotiris Karagiannis, ředitel MBA programů University of New York in Prague (UNYP). Profesní manažerské vzdělávání v podobě MBA programů se dle něj v České republice těší rostoucí oblibě a je vyhledáváno zejména členy středního a vrcholového managementu. Nově vytvořený MBA program nabízený v rámci UNYP je prvním a jediným MBA studiem se zaměřením na Global Business Services (podnikové služby) dostupným v České republice.
Program se skládá z 12 kurzů pod vedením lektorů UNYPu, 10 kurzů Hackett Institute a řady přednášek od členů ABSL. Každý absolvent obdrží kromě MBA diplomu i diplom v rámci mezinárodně uznávané certifikace od Hackett Institute. Studenti se budou v rámci studia zabývat tématy strategického řízení v digitální době, financí, marketingu, projektového řízení či lidských zdrojů a rozvíjet budou i své manažerské schopnosti. Všechna témata reflektují potřeby oboru a jsou silně svázána s praktickými příklady a zkušenostmi z praxe.
První studenti mohou nastoupit do programu již v říjnu tohoto roku. Studium bude probíhat vždy dva víkendy v měsíci a potrvá celkem 18 měsíců. Program je dostupný komukoliv, kdo má zájem o MBA studium a chce si rozšířit kvalifikaci pro kariéru v rámci oboru podnikových služeb. Zaměstnanci z členských organizací ABSL zaplatí za studium 11 000 eur, ostatní o 3 000 eur více.
„Jedním z našich cílů je podpořit pověst České republiky jako jedné z nejatraktivnějších destinací pro budování a provozování center podnikových služeb v Evropě. Nově příchozí investoři budou mít díky novému programu jistotu, že u nás máme schopné manažery s komplexními znalostmi pro vybudování nových moderních organizací. Stávající centra se zase mohou spolehnout na to, že rozvíjíme znalosti a dovednosti, které potřebují, aby mohly své služby posunout vpřed,“ řekl na závěr Jonathan Appleton.