Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Poměrně složitá a dlouhodobá byla příprava Metodického pokynu pro zadávání veřejných zakázek na dodávku bezpečnostních technologií, na kterém Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm úzce spolupracovala s Odborem práva veřejných zakázek Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Tento dokument byl nyní dokončen.
Dokument je metodickým materiálem k zákonu č. 134/2016 Sb., zákon o zadávání veřejných zakázek a poslouží především zadavatelům veřejných zakázek, ale i dodavatelům a zájemcům o veřejné zakázky.
Obsahuje doporučující pokyny k zadávání veřejných zakázek, zahrnující širokou oblast technických služeb a zařízení, sloužících k ochraně osob a majetku – Poplachové zabezpečovací a tísňové systémy (PZTS), dříve označované jako Elektronické zabezpečovací systémy (EZS), Elektrickou požární signalizaci (EPS), Kamerové sledovací systémy (VSS), Systémy elektronické kontroly vstupů (EKV), Mechanické zábranné systémy (MZS) i Služby dohledových center s pulty centralizované ochrany (PCO).
V plném znění je uveden včetně příloh na našem webu, odvolávka je také na webu Ministerstva pro místní rozvoj.
Metodika se týká dodávek komponent systému (technologické prvky, hardware, software včetně licencí), služeb (systémová integrace, průběžný servis a podobně) i díla (typicky například komplexní dodávka bezpečnostního systému). Zahrnuje rozbor specifických vlastnosti projektů v oblasti BT, návrh postupů při stanovení hodnotících kritérií a metodiku pro výběr dodavatele s ohledem na specifickou oblast BT a uvádí i příklady postupu při zadávání veřejné zakázky či negativních dopadů chybného postupu.
Metodika se zaměřuje na problematiku zadávání zakázek v detailech, které nejsou díky obecnému zaměření rozvedeny v zákonu č. 134/2016 Sb., zákon o zadávání veřejných zakázek. Hlavním cílem zpracování metodiky bylo ukázat a doporučit postup, jak lze zadat zakázku a také vybrat dodavatele podle kvalitativních kritérií a ne pouze podle ceny. Zejména když se jedná o tak důležitou a citlivou oblast jako je ochrana majetku a osob.
Nutno připomenout, že samotný postup pro zadání veřejné zakázky musí být vždy v souladu s uvedeným zákonem č.34/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek; proto je nutné vždy posoudit zakázku a postup zadávacího řízení s ohledem na konkrétní podmínky. Metodika se netýká VZ, které mají dopad na utajované informace, NBÚ a podobně, lze ji však velmi dobře využít i při zadávání běžných komerčních zakázek mimo režim veřejných zakázek.