Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Tradiční soutěž T-Profi osloví nově nejen mladé talenty, ale i veřejnost. A to rovnou ve virtuální realitě. Soutěže dávají žákům příležitost naučit se něco nového, a právě letošní koronavirová opatření z nutnosti uspořádat soutěž jinak dala možnost přijít s něčím zcela unikátním. V soutěži se utkají talenti z 12 soutěžních týmů z Jihočeského kraje a Rakouska, kteří představí již v červnu své soutěžní úkoly ve formě „animáku“ odborné porotě i veřejnosti. Již šestým rokem tuto tradiční soutěž připravuje Jihočeská hospodářská komora společně s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů.
„Soutěže v této době dávají žákům možnost nejen porovnat své znalosti a dovednosti s ostatními vrstevníky, ale je to i příležitost, jak se naučit něco nového, na co například ve škole není prostor. Někteří žáci byli zvyklí soutěžit za běžného školního režimu, pokračování soutěží i v této době pro ně může znamenat jistý opěrný bod a návrat k normálu,“ uvádí Miroslav Kotlas ze společnosti
eLaborka, který spolupracuje na konceptu a zadání soutěže Talenty pro firmy. Ta nově proběhne zcela online, a to nejen z nutnosti koronavirových opatření, ale současně i z hlediska příležitosti přiblížit žákům budoucnost světu práce: „Soutěž je postavená tak, aby u žáků a studentů rozvíjela kompetence důležité pro 21. století, například spolupráci, komunikaci, kreativitu a samozřejmě digitální kompetenci,“ vysvětluje Martina Kupilíková z partnerské organizace Centrum robotiky, která na soutěži aktivně spolupracuje.
Dnešním dnem startuje soutěž, která se tradičně koná na Výstavišti v Českých Budějovicích při příležitosti výstavy Vzdělání a řemeslo. Koronavirová situace však neumožnila loni na podzim ani letos na jaře soutěž uskutečnit, tak jak bývá obvyklé – postavit v časovém limitu funkční zařízení z polytechnické stavebnice a naprogramovat jej prostřednictvím Micro:bitu. To však tým Jihočeské hospodářské komory a Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů neodradilo a tradiční soutěž organizátoři upravili tak, aby si žáci i za těchto nelehkých podmínek mohli zasoutěžit.
V klání Talenty pro firmy 2021 se utká 12 soutěžních týmů z jižních Čech a Rakouska. Ačkoliv je zadání soutěže upraveno, řada věcí na této soutěži zůstává. Týmy jsou složeny ze 6 žáků a 1 odborníka z firmy, přičemž 3 žáci jsou ze základní školy a 3 žáci ze střední školy. V týmu musí být minimálně jedna dívka a týmy musí tvořit výsledný model společně. Protože se však soutěž přesunula do virtuálního prostředí, mohou se potkávat online. Tam, kde to bude za dané situace možné, se mini týmy z jednotlivých škol setkají v učebnách.
Do projektu se letos zapojili i dva partneři, kteří s online světem a technikou mají bohaté zkušenosti. Jedná se o Centrum Robotiky Plzeň a eLaborka. Právě jejich zkušenosti s technickými online kroužky pro žáky a online vyučováním informačních technologií byly stěžejní při tvorbě zadání soutěže. Díky této spolupráci a nadšení všech zapojených partnerů tak vznikl zajímavý koncept soutěže, který jistě stojí za zhlédnutí.
Po dobu jednoho měsíce budou soutěžní týmy tvořit dle zadání svůj soutěžní úkol, který následně vyhodnotí odborná porota. O vítězi veřejnosti budou moci letos nově rozhodnout i kamarádi, učitelé, rodiče a všichni ostatní, které nadchnou předložené projekty týmů. Jednotlivé úkoly budou totiž začátkem června zveřejněny na stránkách projektu, které pro ně organizátoři připravují, a veřejnost bude moci hlasovat o nejlepší projekt. Novinky je možné sledovat na webu a sociálních sítí obou partnerů www.jhk.cz a www.jsrlz.cz.
Novinkou soutěže bude i její finále. Vyhlášení výsledků totiž proběhne 17. června 2021 ve virtuální realitě, kde si budou moci vítězové převzít virtuální ceny. O ty opravdové ale také nepřijdou. Organizátoři předají všem zúčastněným týmům dárky od partnerů a zapojených firem.
Soutěž je financovaná z Evropského fondu pro regionální rozboj v rámci programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.