Neděle 5. května 2024
ikona hodiny26. 5. 2021 18:15

Hospodářská komora: Poslanci otevřeli cestu k efektivnímu stavebnímu řízení. Výsledná podoba ale nadšení podnikatelů snižuje

Nový stavební zákon čeká na postoj Senátu

Hospodářská komora oceňuje konstruktivní postoj poslanců, kteří dnes ve třetím čtení schválili nový stavební zákon včetně doprovodných norem. Nová legislativa je nezbytná pro zlepšení současného zdlouhavého stavebního řízení, budoucí prosperitu a konkurenceschopnost české ekonomiky. Přijetím či zamítnutím některých pozměňovacích návrhů se ale text odklání od podnikateli požadované koncepce jednoho razítka, jednoho úřadu a jednoho povolení.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Sněmovnou prošel stavební zákon Foto: Shutterstock.com

U stavebního zákona v podobě schválené sněmovnou Komora postrádá větší podporu zkrácenému postupu změny územních plánů nebo přijetí opatření proti nečinnosti úřadů, což by povolovací proces mohlo významně urychlit. Hospodářská komora mj. podporovala poslanci zamítnutý postup, kdy v případě nečinnosti úřadu je stavební řízení po stanovené lhůtě automaticky postoupeno nadřízeného orgánu, který případ posoudí a vydá plnohodnotné rozhodnutí.

„I když celkový výsledek kvitujeme, mrzí nás, že přijaté pozměňovací návrhy doprovodných změnových zákonů přidávají do systému další závazné stanovisko, tedy razítko navíc, protože zákon mj. nepočítá s integrací stanoviska hasičů, což celé stavební řízení nepochybně zdrží. Stejně tak bychom uvítali i vyšší míru integrace nakládání s vodami,“ sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Schválená verze stavebního zákona, a to včetně odděleného modelu státní stavební správy, nicméně představuje klíčovou změnu stavebního práva a nástroj, který bude lépe řešit práva i povinnosti všech účastníků stavebního řízení, ochranu veřejných zájmů, potřeby společnosti a práva podnikatelů.

„Nová legislativa může přinést zrychlení stavebního řízení, jsme však bohužel svědky nešťastných ústupků na úkor očekávaného zrychlení a zjednodušení. Příkladem je právě dlouhodobě diskutovaný problém izolovaného povolování nakládání s vodami,“ dodává Dlouhý s tím, že Hospodářská komora v následujících dnech posoudí konkrétní dopady schválené podoby zákona na rychlost řízení.

Rekodifikaci stavebního práva Komora považuje za jeden ze základních předpokladů pro rozhýbání české ekonomiky v postcovidovém období, ale také pro modernizaci státní správy založené na principech zrychlení a digitalizace.

„Věřím, že se stavební řízení v naší zemi začne dostávat do kondice, a už nebudeme v rámci Evropy zaostávat za ostatními státy například v oblasti výstavby dopravní infrastruktury. Stavebnictví by mělo kopírovat hospodářský růst, což se v posledních letech prosperity kvůli špatné legislativě nedělo. Apeluji proto také na Senát, aby k rekodifikaci přistoupil zodpovědně a v zájmu veřejnosti i podnikatelů,“ uzavírá Dlouhý.

Přesně opačným směrem se snaží ovlivnit senátory, k nimž nyní novela míří, předseda Svazu měst a obcí (SMO) a kyjovský starosta František Lukl, když v reakci na výsledek sněmovního hlasování tvrdí, že nový stavební zákon nastěhuje lidi do sklepů. Má to být následek toho, že zákon povoluje přestavbu sklepů na byty. Lukl jako by si nevšiml, že sklepní byty tu už dávno jsou. Výtky SMO kritizují i vznik centrálního stavebního úřadu, domnělé náklady v desítkách miliard korun a údajné ohrožení čerpání evropských zdrojů, ani jedno z tvrzení však Svaz nepodložil žádnými věcnými propočty a argumenty.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Analýzy
Výrazná změna v chování hostů

Jak vypadal cestovní ruch v Česku na začátku...

Začátek roku znamenal úbytek českých hostů, ovšem stále...

Data se pochopitelně velmi liší pro jednotlivé kraje....

Velkým tématem byly v posledních letech platby kartou...

Dalším globálním trendem je využívání aplikací a velkých...

HotelTime PMS a další systémy jsou aktuálně používány...

Analýzy
Hypotéky očima experta

Aktuální analýza přináší přehled vývoje v oblasti úrokových...

Březen 2024 byl podle statistických údajů České národní...

Úrokové sazby jsou, přinejmenším pro mě osobně, spíše...

Druhým hlavním důvodem je bezesporu fakt, že čím...

Situace okolo zákona o spotřebitelském úvěru a možnost...

Pojem „nevýkonné úvěry“ označuje laicky řečeno úvěry, u...

V den vydání tohoto dokumentu proběhlo měnověpolitické zasedání...

Další zasedání bankovní rady nás čeká za bezmála...

Advertorial
Panevropská univerzita potvrzuje svou kvalitu

„Jsme nesmírně hrdí na udělení institucionální akreditace, jež...

Panevropská univerzita je první univerzitou vzniklou po novele...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Letadlo Lufthansy v Praze přivítala vodní děla

„Těší mě, že jsme se mohli symbolicky připojit...

„Jsem hrdý na to, že Letiště Praha oslavilo...

Letadlo je jedním ze čtyř strojů nesoucích na...

Aktuality
Virtuální vodárna. K čemu se hodí digitální dvojče úpravny vody?

Partneři oslovili město Železná Ruda, zda by se...

„Digitální dvojče představuje počítačový model, který dokonale kopíruje...

Součástí digitálního dvojčete úpravny vody je i systém...

JUDr. Tomáš Koníček z Mezinárodního bezpečnostního institutu, který se...

Aktuality
Už i slovenské firmy snadněji přejdou na udržitelné podnikání

„Slovensko je kvůli své rozmanitosti a průmyslovému zázemí...

„Náš servis není jen o tom, že za...