Pondělí 22. července 2024
ikona hodiny26. 11. 2019 11:52

Notářský web o zakládání s. r. o.

Notářská komora ČR zahájila provoz vlastní webové stránky s obsahem, který se soustředí výhradně na zakládání společností s ručením omezeným. Vysvětluje jednoduchost i rychlost celého procesu a ukazuje také nízkou administrativní zátěž a finanční náklady.

Adam Mašek autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Účelem webu je podpořit osvětu a zdůraznit, že start podnikání v Česku je snadný a na úrovni západoevropských ekonomik. Veřejnosti jsou totiž mnohdy předkládány zavádějící informace o tom, že v naší zemi je založení spol. s r. o. velmi problematické, zdlouhavé a administrativně téměř nezvládnutelné.

Pomoc na webu

Notářská komora ČR spustila edukativní web Založte s. r. o., který podnikatelům s procesem založení „eseróčka“ pomůže. Najdete jej na adrese www.zaloztesro.cz.

„Eseróčko“ snadno a rychle

Nový web Notářské komory ČR je reakcí na nízkou informovanost v oblasti startu podnikání v České republice. Společnost s ručením omezeným lze založit za jediný den, během kterého stačí navštívit tři instituce. Nicméně překupníci firem, účeloví zakladatelé tzv. ready made obchodních společností a také chybná metrika často medializované studie Doing Business utvrzují českou veřejnost v tom, že občan založení jednoduché spol. s r. o. sám nezvládne, že proces bude trvat několik týdnů nebo že administrativní náročnost je téměř neúnosná.

„Všichni překupníci či zprostředkovatelé kvůli založení s. r. o. k notáři také nakonec zajít musí, protože česká legislativa z důvodu bezpečnosti a právní jistoty jiný způsob neumožňuje. Takže nejjednodušší cesta k podnikání je přímo přes notáře. Zprostředkovatelé celý proces jen prodlužují a prodražují. Navíc se snaží veřejnost přesvědčit o tom, že založení s. r. o. je náročné a zdlouhavé, takže je lepší se do něj samostatně vůbec nepouštět. Přitom opak je pravdou, založit spol. s r. o. je v Česku velmi snadné, zvládnout to lze za jeden den a stačí navštívit pouze notáře, banku a živnostenský úřad,“ říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR, který dodává, že zavádějící jsou také údaje ze studie Doing Business.

Stačí tři kroky

Ta proces založení spol. s r. o. v Česku kvůli chybné metrice spočítala na více než dva týdny. Jednomu kroku, například návštěvě úřadu, totiž přisuzuje celý jeden den, což není nutné, a navíc do celkové délky procesu naprosto zbytečně započítává i lhůtu pro registraci k dani.

Notářská komora ČR v reakci na tuto situaci spustila edukativní web Založte s. r. o. (www.zaloztesro.cz), který podnikatelům s procesem založení „eseróčka“ pomůže. Stránka návodně představuje všechny tři kroky, které musí občan k založení své obchodní společnosti absolvovat: návštěvu notáře, živnostenského úřadu a banky. Obsahuje také jednoduché návodné video, odpovědi na možné doplňující dotazy a interaktivní vyhledávání všech 450 notářů po celé ČR – podle lokality, jména či aktuální polohy uživatele.

Se založením vlastního podnikání pomáhá i HK ČR

Kolik stojí zahájení podnikatelské činnosti či zda je výhodnější dělat byznys jako OSVČ, nebo jako společnost s ručením omezeným. Základní rady, jak začít podnikat přináší Hospodářská komora ve své webové publikaci Příručka pro podnikání 2019, která je k dispozici na webu: https://www.komora.cz/prirucka-podnikani-2019/. Online rádce přináší mimo jiné také základní přehled pracovněprávní problematiky včetně vzoru pracovní smlouvy a rámcové kupní smlouvy.

OSVČ versus s. r. o.

Podnikání formou spol. s r. o. znamená méně rizikové ručení oproti podnikání fyzické osoby (formou OSVČ), nabízí možnost vlastního názvu firmy místo občanského jména a náklady činí podle tarifu Ministerstva spravedlnosti necelých 6 tisíc Kč.

Někteří zprostředkovatelé poplatek za založení ready made firmy deklarují jako nenavýšený oproti osobnímu vyřízení přímo u notáře, podmiňují jej ale několikaletým pronájmem virtuálního sídla společnosti. Nebo nabízejí zrychlenou službu či vyřízení expres, jenže nic takového u notáře neexistuje – založení je za jeden den pro všechny připravené žadatele. A samozřejmě se neplatí žádný poplatek rejstříkovému soudu ani se nečeká na uplynutí žádné lhůty. K notáři stačí přinést doklad o složení základního kapitálu v bance (už od 1 Kč), živnostenské oprávnění a souhlas majitele s umístěním sídla v případě, že žadatel nepodniká ve svém. U vázaných živností (záleží na zvoleném oboru podnikání) může být vyžadován doklad o kvalifikaci, praxi či záruka druhé osoby.

Nejnovější články

Expertní pohled
Bude povolování staveb rychlejší, jednodušší a srozumitelnější?

Tento údaj vychází z referenčního projektu logistické haly, který...

Povolení na umístění a základní parametry stavby budou jednodušší. Všechna...

Od 1. července 2024 přechází ČR z místní na centrální celostátní podatelnu....

Zrychlí se tedy proces povolování staveb? Ano. Bude...

Aktuality
Vláda musí prevenci věnovat větší pozornost

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla...

Co je třeba změnit? Zaměstnavatelé by měli dobré...

Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto...

Máte v plánu i nové projekty? Především se domnívám, že...

Trendy
Vznikla CNAIP – Česká národní AI platforma

Většina zakládajících členů CNAIP se intenzivně věnuje rozvoji ekosystému umělé...

Česká národní AI platforma chce také šířit ve...

Více než polovina firem v Česku zatím umělou inteligenci...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Bude povolování staveb rychlejší, jednodušší a srozumitelnější?

Tento údaj vychází z referenčního projektu logistické haly, který...

Povolení na umístění a základní parametry stavby budou jednodušší. Všechna...

Od 1. července 2024 přechází ČR z místní na centrální celostátní podatelnu....

Zrychlí se tedy proces povolování staveb? Ano. Bude...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Expertní pohled
Letní výprodej koruny: Úrokový diferenciál opět ve hře

V podobném duchu zapůsobila na kurz koruny také...

V kombinaci s horší růstovou dynamikou jsme proto...

To samo o sobě není povzbudivá zpráva pro...

V souhrnu jsme lehce revidovali letošní výhled na...

Oproti současným úrovním vidíme prostor pro solidnější zisky...

Z pohledu ČNB zatím není slabší koruna důvodem...