Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny26. 11. 2019 11:52

Notářský web o zakládání s. r. o.

Notářská komora ČR zahájila provoz vlastní webové stránky s obsahem, který se soustředí výhradně na zakládání společností s ručením omezeným. Vysvětluje jednoduchost i rychlost celého procesu a ukazuje také nízkou administrativní zátěž a finanční náklady.

Adam Mašek autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Účelem webu je podpořit osvětu a zdůraznit, že start podnikání v Česku je snadný a na úrovni západoevropských ekonomik. Veřejnosti jsou totiž mnohdy předkládány zavádějící informace o tom, že v naší zemi je založení spol. s r. o. velmi problematické, zdlouhavé a administrativně téměř nezvládnutelné.

Pomoc na webu

Notářská komora ČR spustila edukativní web Založte s. r. o., který podnikatelům s procesem založení „eseróčka“ pomůže. Najdete jej na adrese www.zaloztesro.cz.

„Eseróčko“ snadno a rychle

Nový web Notářské komory ČR je reakcí na nízkou informovanost v oblasti startu podnikání v České republice. Společnost s ručením omezeným lze založit za jediný den, během kterého stačí navštívit tři instituce. Nicméně překupníci firem, účeloví zakladatelé tzv. ready made obchodních společností a také chybná metrika často medializované studie Doing Business utvrzují českou veřejnost v tom, že občan založení jednoduché spol. s r. o. sám nezvládne, že proces bude trvat několik týdnů nebo že administrativní náročnost je téměř neúnosná.

„Všichni překupníci či zprostředkovatelé kvůli založení s. r. o. k notáři také nakonec zajít musí, protože česká legislativa z důvodu bezpečnosti a právní jistoty jiný způsob neumožňuje. Takže nejjednodušší cesta k podnikání je přímo přes notáře. Zprostředkovatelé celý proces jen prodlužují a prodražují. Navíc se snaží veřejnost přesvědčit o tom, že založení s. r. o. je náročné a zdlouhavé, takže je lepší se do něj samostatně vůbec nepouštět. Přitom opak je pravdou, založit spol. s r. o. je v Česku velmi snadné, zvládnout to lze za jeden den a stačí navštívit pouze notáře, banku a živnostenský úřad,“ říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR, který dodává, že zavádějící jsou také údaje ze studie Doing Business.

Stačí tři kroky

Ta proces založení spol. s r. o. v Česku kvůli chybné metrice spočítala na více než dva týdny. Jednomu kroku, například návštěvě úřadu, totiž přisuzuje celý jeden den, což není nutné, a navíc do celkové délky procesu naprosto zbytečně započítává i lhůtu pro registraci k dani.

Notářská komora ČR v reakci na tuto situaci spustila edukativní web Založte s. r. o. (www.zaloztesro.cz), který podnikatelům s procesem založení „eseróčka“ pomůže. Stránka návodně představuje všechny tři kroky, které musí občan k založení své obchodní společnosti absolvovat: návštěvu notáře, živnostenského úřadu a banky. Obsahuje také jednoduché návodné video, odpovědi na možné doplňující dotazy a interaktivní vyhledávání všech 450 notářů po celé ČR – podle lokality, jména či aktuální polohy uživatele.

Se založením vlastního podnikání pomáhá i HK ČR

Kolik stojí zahájení podnikatelské činnosti či zda je výhodnější dělat byznys jako OSVČ, nebo jako společnost s ručením omezeným. Základní rady, jak začít podnikat přináší Hospodářská komora ve své webové publikaci Příručka pro podnikání 2019, která je k dispozici na webu: https://www.komora.cz/prirucka-podnikani-2019/. Online rádce přináší mimo jiné také základní přehled pracovněprávní problematiky včetně vzoru pracovní smlouvy a rámcové kupní smlouvy.

OSVČ versus s. r. o.

Podnikání formou spol. s r. o. znamená méně rizikové ručení oproti podnikání fyzické osoby (formou OSVČ), nabízí možnost vlastního názvu firmy místo občanského jména a náklady činí podle tarifu Ministerstva spravedlnosti necelých 6 tisíc Kč.

Někteří zprostředkovatelé poplatek za založení ready made firmy deklarují jako nenavýšený oproti osobnímu vyřízení přímo u notáře, podmiňují jej ale několikaletým pronájmem virtuálního sídla společnosti. Nebo nabízejí zrychlenou službu či vyřízení expres, jenže nic takového u notáře neexistuje – založení je za jeden den pro všechny připravené žadatele. A samozřejmě se neplatí žádný poplatek rejstříkovému soudu ani se nečeká na uplynutí žádné lhůty. K notáři stačí přinést doklad o složení základního kapitálu v bance (už od 1 Kč), živnostenské oprávnění a souhlas majitele s umístěním sídla v případě, že žadatel nepodniká ve svém. U vázaných živností (záleží na zvoleném oboru podnikání) může být vyžadován doklad o kvalifikaci, praxi či záruka druhé osoby.

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Analýzy
Vědí, ale nepřipravují se

„Výsledky průzkumu nás překvapily. Odhalily, že připravenost na...

Ale právě v tom je ta šance. „ESG je...

A jak tedy průzkum zrealizovaný BDO Hungary dopadl? Naprostá...

„Důvodem je také více peněz na investice a také...

Ačkoli si firmy jsou vědomy potřeby udržitelného fungování,...

Expertní pohled
Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

Vedle toho se IT bezpečnostní týmy musí vypořádat...

Mít produkty od více dodavatelů téměř vždy vede...

SASE umožňuje přijetí zero-trust technologie. Princip zero-trust spočívá...

„Integrovaná řešení SASE musí být vybavena umělou inteligencí...

Dá se očekávat, že SASE bude plně flexibilní...

Monitorování digitálních zkušeností (DEM) je dnes často považováno...