Sick days jako benefit může využívat 30 % českých zaměstnanců
6. 1. 2025 14:57Situace na trhu práce si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních benefitů, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své zaměstnance....
Hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková komentuje výsledky studie mannheimského institutu pro výzkum hospodářství ZEW, o nichž počátkem týdne informovaly evropské tiskové agentury. Česko pode zmíněné studie zvyšuje svou přitažlivost pro rodinné firmy.
„Zmíněné šetření se nekoná každý rok, ale každé dva roky, to jen pro upřesnění, když se hovoří o předchozím roce. Nesouhlasím ale s tvrzením článku, že ČR láká i na náklady na práci a na produktivitu. Tento parametr totiž nedopadl vůbec dobře. Pokud Česko láká, pak daněmi, cenami energií a možnostmi financování. Obecně platí, že pokud je v dané zemi přívětivé podnikatelské prostředí, je to samozřejmě pozitivní i pro rozvoj rodinných firem. Je třeba zdůraznit, že dlouhodobě nejslabším místem v hodnocení ČR je stav infrastruktury spolu s vysokou regulatorní zátěží. To odpovídá i výsledkům OECD, Evropské komise a dalších mezinárodních organizací. Co se týká infrastruktury a fungování institucí, jejich hodnocení za rok 2020 v porovnání s předchozím výsledkem v roce 2018 se dokonce zhoršilo,“ konstatuje Karina Kubelková.
A to není úplně dobrá zpráva.