Sobota 24. února 2024
ikona hodiny6. 8. 2021 14:03

Tržby rostou

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v červnu zvýšily reálně o 7,1 %, bez očištění o 7,2 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,6 %. Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy zvýšily v červnu reálně o 0,6 %, v tom za pohonné hmoty vzrostly o 3,7 %, za potraviny o 0,4 % a za nepotravinářské zboží o 0,1 %. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Tomáš Chrámecký autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy (při stejném počtu pracovních dní v červnu 2021 i 2020) zvýšily o 7,1 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 9,9 %, za pohonné hmoty o 6,6 % a za potraviny o 3,3 %. Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 7,2 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 9,9 %, za pohonné hmoty o 6,6 % a za potraviny o 3,5 %.

Zvýšení prodeje zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Tržby se zvýšily specializovaným prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením (o 24,0 %), s kosmetickým a toaletním zbožím (o 11,4 %), s oděvy a obuví (o 10,8 %), s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 7,0 %), s výrobky pro domácnost (o 6,8 %) a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 0,2 %). V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se prodej zvýšil o 3,6 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 2,2 %. Internetové obchody zaznamenaly meziroční růst tržeb o 14,5 %.

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předchozího roku (bez vlivu DPH) činil 102,6 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot, výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, oděvů a obuvi, výrobků pro domácnost, farmaceutického a zdravotnického zboží a potravin. Naopak klesly ceny kosmetických a toaletních výrobků a počítačového a komunikačního zařízení.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly reálně meziměsíčně o 2,1 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o 15,7 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 15,7 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se zvýšily o 17,7 % a za opravy motorových vozidel o 8,7 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na: https://ec.europa.eu/eurostat/web/short-term-business-statistics/publications.

Za celé 2. čtvrtletí 2021 se v maloobchodě kromě motorových vozidel tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 7,2 %, bez očištění o 8,1 % (ve 2. čtvrtletí 2021 bylo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o dva pracovní dny více). Neočištěné tržby za prodej nepotravinářského zboží vzrostly meziročně o 12,4 %, pohonných hmot o 11,3 % a potravin o 1,5 %. Za prodej a opravy motorových vozidel4) se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně zvýšily o 37,0 %, bez očištění o 39,9 %. Neočištěné tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly meziročně o 43,5 % a za opravy motorových vozidel o 27,5 %.

Články autora Tomáš Chrámecký

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...