Čtvrtek 23. května 2024
ikona hodiny21. 2. 2022 10:14

Delegace Evropského parlamentu přijíždí kvůli kybernetické bezpečnosti a AI

Česko v první půlce týdne táhne Evropu

Do České republiky míří dnes osmičlenná delegace poslanců Evropského parlamentu, která se zdrží do středy a navštíví instituce a špičková pracoviště v Praze a Brně. Důvodem jejich cesty je skutečnost, že Česko dlouhodobě patří k nejbezpečnějším zemím na světě a také to, že zdejší firmy a vývojáři se úspěšně prosazují v ochraně před kybernetickými útoky nebo ve vývoji umělé inteligence. Součástí delegace je kromě zahraničních poslanců také česká europoslankyně Martina Dlabajová, která misi do České republiky navrhla.

Lucie Bednářová autor

Foto: Shutterstock.com Česko představuje Evropě své technologie Foto: Shutterstock.com

Osmičlenná delegace Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), který rozhoduje o zásadním směřování evropské ekonomiky a jejího průmyslu, stráví v ČR celkem tři dny. Poslanci navštíví vybrané instituce a pracoviště v Praze a Brně a kromě zástupců univerzit budou jednat také s poslanci Výboru pro bezpečnost PSP ČR, představiteli Agentury EU pro kosmický program a českými podnikateli.

Důvodem cesty poslanců Evropského parlamentu do ČR je výměna zkušeností v oblasti kybernetické bezpečnosti, digitálních dovedností, umělé inteligence a vesmírné politiky. „Pro mnohé země EU je ČR skvělým příkladem toho, jak se menší stát může stát centrem spolupráce nejlepších vědců a vývojářů v těchto oblastech, a přispět tak k prosperitě celé Evropy,“ vysvětluje česká europoslankyně Martina Dlabajová, která kolegy ve výboru k cestě do Česka přesvědčila.

„Ještě před lety se Česko učilo od jiných zemí, jak se chránit před kybernetickými útoky. Dnes je tomu naopak, patříme ke světové špičce a kybernetickou bezpečnost bychom mohli vyučovat. Velké ambice máme také v rozvoji umělé inteligenci. Jsme technologicky orientovaná země, vychovali jsme mimořádně schopné vědce a vývojáře a můžeme se pyšnit nesmírně šikovnými firmami včetně malých a středních podniků a start-upů, které se nebojí inovací,“ uvádí také česká europoslankyně. „Kolegové z výboru pro průmysl se už nemohli dočkat, až přijedou do České republiky a na vlastní oči uvidí, jak to děláme. Jsem hrdá na to, že se mi povedlo delegaci zaměřenou na kyberbezpečnost a umělou inteligenci v Česku prosadit,“ dodává.

Delegace poslanců a poslankyň, kterou vede předseda výboru ITRE Cristian-Silviu Bușoi, zavítá nejprve do Brna. V průběhu pondělí navštíví Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity včetně kybernetického polygonu. Následně se přesune do hlavního města. V úterý delegace europoslanců zamíří na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, která je považovaná za líheň nejlepších informatiků a odborníků v umělé inteligenci. Pokračovat bude do Výzkumného centra informatiky při ČVUT, které provozuje nejvýkonnější počítačový klastr pro výzkum umělé inteligence v ČR. Naplánováno je také setkání s poslanci Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR či se zástupci české nadnárodní softwarové společnosti Avast. Třetí den poslanci stráví v Evropské agentuře pro kosmický program v Praze a navštíví také Podnikatelský inkubátor Evropské kosmické agentury.

Nejnovější články

Cestovní ruch
První jarní výsledky turistického průmyslu: Praha dohání Vídeň! 

Duben navazoval na dobré zprávy pro české hotely...

„Když jdu z našeho hotelu Josephine (v Ungeltu),...

Nejlepších tržeb v Evropě dosáhla v dubnu s...

Duben začátek jara a hlavní turistické sezóny. Velikonoce...

A mimochodem: Poslední graf dobře ukazuje vývoj turismu...

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...