×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny21. 4. 2023 10:40

Jaké jsou moderní technologie v rehabilitační léčbě?

Lidem pomáhají s pohybem robotické technologie

V poslední době je stále častějším jevem využívání robotické terapie při rehabilitaci dospělých i dětských pacientů s neurologickými potížemi. Tento inovativní způsob rehabilitace kombinuje moderní technologie robotiky a neurovědy. Pomáhá obnově motorických funkcí a koordinace pohybů u pacientů po úrazech mozku a míchy, operacích a neurologických poruchách, jako je například mozková obrna a u lidí po traumatech hlavy či po úrazech.

Iveta Nebesařová autor

Foto: Axon Robotická rehabilitace Foto: Axon

Rehabilitace založená na moderních technologií je za poslední léta velmi rozvíjející se obor. A jako takový má mnoho předností. „Robotické přístroje mohou nahrazovat fyzickou sílu terapeuta a usnadňovat komplexní pohyb končetin či celého těla. Při terapii pacient pracuje s robotickým zařízením, které je navrženo tak, aby imitovalo pohyby lidského těla. Robotická terapie umožňuje pacientovi provádět speciální cviky a rehabilitační cvičení, která jsou zaměřena na obnovu motorických funkcí a zlepšení koordinace pohybů,“ říká prim. MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky Axon.

Jak funguje robotická terapie?

Pacienti se připojí k robotickému zařízení, které sleduje jejich pohyby a za pomocí senzorů snímá signály z mozku, které jsou následně počítačově analyzovány. A na základě těchto dat je pak robotické zařízení schopno přizpůsobit rehabilitační program individuálním potřebám pacienta a poskytnout mu tak specifické cvičení, které mu pomůže obnovit svalovou sílu a koordinaci pohybů.

Lokomat a Amadeo a Tymo

Ke zlepšení správného stereotypu chůze pacientů s mozkovou obrnou je účinný robotický přístroj Lokomat, ten mohou využívat jak děti, tak i dospělí. Lokomat je ideální pro pacienty s různými poruchami v oblasti centrální nervové soustavy – jako je například mozková obrna, nebo lidé po cévní mozkové příhodě, po traumatech hlavy či po úrazech. Přístroj umožňuje pomocí ortéz asistovanou chůzi po pohyblivém chodníku pro nemocné děti i pro dospělé pacienty. Výhodou je mimo jiné přesně nastavitelná podpora tělesné hmotnosti, která usnadňuje trénink dětí i pacientů s vyšší hmotností, a stejně tak automatizované vyzdvižení, díky kterému může přístroj obsluhovat pouze jeden terapeut. Výsledkem je rychlý pokrok díky delšímu a intenzivnějšímu tréninku ve srovnání s manuálně asistovaným tréninkem.

„Pokud pacienti potřebují pomoci obnovit motorické a koordinační schopnosti horních končetin, především prstů, tak nejmodernější volbou je robotický systém Amadeo. Ten pomáhá při pohybové dysfunkci horních končetin, zejména prstů nebo při dětské mozkové obrně či po traumatologicko-ortopedických operacích. Přistroj pro pacienta připraví speciálně zaměřená cvičení ke zlepšení pohybových funkcí, pro ty, kteří mají omezenou pohyblivost jednotlivých prstů nebo celé ruky,“ říká prim. MUDr. Jarmila Zipserová.

U lidí i dětí po cévních mozkových příhodách je možné využít k terapii přístroj Tymo, který slouží ke zmírnění velkého množství příznaků tohoto onemocnění. Lze ho použít ke zlepšení rovnováhy, nácviku symetrického zatížení končetin, zlepšení kontroly a koordinace pohybu, tréninku prostorového vnímání a logického uvažování.

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Trendy

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Trendy
Zájem o alternativní potraviny roste

„Alternativní potraviny představují vedle reformulovaných a udržitelně vyrobených...

Tereza Trávníčková z organizace ProVeg shrnula, jak se...