Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Ředitel společnosti Vitesco Technologies Czech Republic Lukáš Rosůlek komentuje výzvy českého automotive průmyslu v oblasti elektromobility, plány pro výstavbu nabíjecí struktury a vliv transformace na českou ekonomiku. Vitesco Technologies se zaměřuje na vývoj nejmodernějších technologií pro udržitelnou mobilitu, její produkce se dnes nachází téměř v polovině celosvětově vyrobených vozidlech. Pomocí chytrých systémových řešení a komponent pro elektrické, hybridní a spalovací pohony přispívá k čisté, efektivní a dostupné mobilitě.
Jak se český automotive průmysl připravuje na transformaci v oblasti elektromobility? Jaké jsou jeho hlavní výzvy, příležitosti a naopak omezení?
Momentálně chytá rozjetý vlak. Do roku 2020 jsme se tvářili, že se nás to netýká. Od roku 2021 se snažíme dohnat to, co jsme v minulosti zanedbali. V roce 2014 totiž vešly v platnost limity závazné pro automobilky od roku 2020 a následně od roku 2030, včetně zákazu tradičních pohonů v Evropě platného od roku 2035. Výzvou je nepromarnit úspěšných třicet let českého automotive. Příležitostí či povinností pro zachování automotive v České republice je akcelerovat transformaci. Máme na to tři roky, v roce 2026 budou karty automotive footprintu kompletně rozdány. Omezením je pouze naše hlava.
Výstavba nabíjecí infrastruktury je aktuálně velkým tématem. Jak bude řešena v České republice a co se plánuje udělat pro zajištění dostupnosti elektřiny pro elektromobily?
Zabýváme se otázkou, jestli byla první slepice nebo vejce, tedy armáda nabíjecích bodů nebo armáda elektromobilů. Ale zásadnější je dostupnost elektrické energie nejen pro elektromobily. Elektrické energie bude nedostatek. Váš elektromobil bude součástí energetické sítě vašeho rodinného domu, činžáku, paneláku… a dále celkové energetické soustavy. To vše pro vyrovnávání špiček a zamezení blackoutu.
Vyvíjí a vyrábí nejmodernější technologie pohonu pro udržitelnou mobilitu. Svými chytrými řešeními a komponenty pro elektrické, hybridní a spalovací pohony přispívá k čisté, efektivní a dostupné mobilitě. Produktové portfolio společnosti zahrnuje mimo jiné elektrické pohonné systémy, elektronické řídicí jednotky, senzory a aktuátory nebo řešení pro zpětné odvádění výfukových plynů.
Jak moc se podle vás dotkne transformace automobilového průmyslu české ekonomiky?
Krátkodobě, v horizontu roku až dvou, nijak viditelně. Střednědobě, tedy do pěti let, už uvidíme první projevy, ale zásadní bude dlouhodobý vliv, který očekávám po roce 2030. Segmentu automotive v České republice, který je závislý z 90 procent na exportu, ujede kompletně vlak. Důsledkem bude volný pád.
Jak by tedy měly spolupracovat podniky v automobilovém průmyslu a další aktéři, aby podpořili nástup elektromobility a úspěšně překonali s tím spojené výzvy?
Jít příkladem. Ukazovat cestu, včetně používání řešení alternativních pohonů. Informovat relevantní zastupitele státní správy a samosprávy o řešeních. Od těch naopak očekávám, že budou schopni naslouchat a vzájemně se domluvit na konkrétních akcích.
Jak tyto výzvy řešíte u vás?
My jsme transformace. Transformujeme naše výrobní závody ve Frenštátě pod Radhoštěm i v Trutnově a stejně i vývojové centrum v Ostravě.
Co považujete za nejvýznamnější trendy v oblasti elektromobility a jak se na tyto trendy připravujete?
Primární je využití energie uložené v baterii a její transformace k pohybu pomocí systémů vysokonapěťové elektroniky, thermal managementu a battery managementu včetně reduktoru. Sekundární bude využití vodíku a palivových článků. V obou jsme aktivní.
Jak se ale podílíte na rozvoji českého automotive?
Naše společnost tvoří v rámci České republiky tři dekády automotive v jeho špičkové podobě. Nyní, společně se všemi zainteresovanými partnery, včetně Sdružení automobilového průmyslu AutoSAP, pracujeme na tom, aby zde pro automotive bylo dalších třicet úspěšných let.
Jaká jsou pro vaši firmu největší rizika spojená s transformací?
Strach ze změny. Dobré je být proaktivní a chopit se jakékoliv příležitosti, která se nabízí. A to děláme.