Úterý 5. prosince 2023
ikona hodiny12. 11. 2023 07:26

Nový kybernetický zákon je za rohem

A dopadne téměř na každého

Informační (kybernetická) bezpečnost je velkým tématem, které nás bude provázet mnoho následujících roků, až se stane běžnou součástí našeho života na stejné úrovni, jako jsme zvyklí zamykat domy a nepouštět k sobě neznámé osoby.

Kateřina Hůtová autor

manažerka informační bezpečnosti a zakladatelka konzultační společnosti Cybrela

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Jaké jsou základy kybernetické bezpečnosti? Jak nastavit kybernetickou bezpečnost ve vaší společnosti, aby byla pro byznysová, a jak ji budovat, aby to byl váš štít, který zmírní následky incidentů, které se dějí každý den? Základním předpokladem je, že kybernetická bezpečnost by měla být v zájmu společností i jednotlivce, ať už budou spadat pod legislativní rámec kybernetické bezpečnosti, či ne. Pokud ale chceme jít cestou nejmenšího odporu, prvotním krokem s ohledem na návrhy nové legislativy je určení, jestli budete spadat pod návrh nové legislativy, či nikoliv. A pozor – máte povinnost se určit sami, což je změna proti nynějšímu zákonu, kdy vás určil NÚKIB.

Důležité body

  • Podívejte se na návrh vyhlášky o regulovaných službách – zde jsou vypsané činnosti, obory, které pod tuto novou legislativu budou spadat.
  • Věnujte pozornost velikosti podniku. Legislativa primárně (jsou zde výjimky) dopadá na střední a velké společnosti, ale pozor – do výpočtu se započítávají i mateřské, dceřiné a další společnosti skupiny.
  • Pokud jste držitel licence, mohou se vás týkat další případné povinnosti.

Není to jen o službách

Podívejte se pozorně na celý seznam regulovaných služeb, protože směrnice se netýká jen těch, které tvoří hlavní předmět vašeho podnikání, ale jakýchkoliv jiných činností, které ve společnosti činíte. A není zde vždy pravidlo, že službu musíte poskytovat třetí straně. Typickým příkladem je fotovoltaika – i když ji využíváte pouze pro vlastní potřeby, pokud máte licenci vztahující se k fotovoltaice a máte nad 50 zaměstnanců, spadáte pod návrh nové legislativy v kategorii energetika, i když v ní primárně nepodnikáte. Doporučujeme také vyzkoušet webovou aplikaci urci.se, kde si můžete vyzkoušet, zda pod legislativu spadáte. Při využití pamatujte, že aplikace je spíše informativní, není nahrazením právní rady a výsledek není závazný, takže pokud vám vyjde ve výsledku, že nespadáte, ptejte se, zda jste opravdu prozkoušeli všechny služby, které děláte. Co fotovoltaika, co odpadové hospodářství? A pokud opravdu pod směrnici nespadáte, nejste například významní dodavatelé pro své zákazníky? Nebudou po vás oni stejně chtít prokázání alespoň základů kybernetické bezpečnosti? Prohlášení o aplikovatelnosti, základní risk analýza či disaster recovery plány se vám zkrátka hodí, i když primárně nemusíte naplňovat legislativu.

 

Foto: Cybrela Kateřina Hůtová, manažerka informační bezpečnosti a zakladatelka konzultační společnosti Cybrela Foto: Cybrela

Co je druhý krok?

Udělejte si Gap analýzu – čili analýzu toho, jaké opatření již dneska máte ve společnosti zavedeno. Věřte mi, nezačínáte od úplné nuly. Je tu např. GDPR, vytváříte účty a přidělujete oprávnění, máte firewall a podobně. To, co již máte, musíte komparovat s tím, jaké nové povinnosti se k vám budou vztahovat nebo jaký cílený stav si zvolíte. Na základě Gap analýzy je pak krok třetí, udělejte si road mapu toho, co kdy musíte splnit, jaké na to budete potřebovat finance. Čím dřív se začne, tím pomalejší a klidnější tempo můžete nasadit a nemusíte vše dohánět na poslední chvíli.

CYBRELA

Konzultační společnost, která se zaměřuje na poskytování poradenství v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti.

Hlavním pilířem je risk management

Ke kybernetické bezpečnosti přistupujte tak, abyste eliminovali rizika, která by pro vás mohla mít fatální dopad za použití přiměřených prostředků. Risk management, to je selský rozum na papíře. Nebojte se ho, napište si, jaké základní procesy, služby, informace potřebujete a ve své společnosti máte, a na ně si upřímně navažte znatelnosti a hrozby. Risk analýza vám pak dá ucelený pohled na to, co se vám může stát, a společně s výsledky Gap analýzy máte jasný maják, který ukazuje cestu, kudy se vydat. A poslední rada, zvažte si, jestli se vám vyplatí některé úkoly outsourcovat konzultantům na kybernetickou bezpečnost nebo investovat do vzdělávání vlastních zaměstnanců. Nikdo nebude vaší společnosti rozumět tak jako vaši zaměstnanci. Nejlepší cesta je postupně zaučovat zaměstnance a kooperovat je v konzultanty, kteří vám pomohou či vás vedou v začátcích. Žádný konzultant vám nezabezpečí společnost sám, bez vás to zkrátka nikdy nebude efektivní

Nejnovější články

Aktuality
Hoteliéři ocenili Aleše Hámu a pořad S karavanem po Česku

Mezi oceněné patří hotely, které excelují ve službách,...

Mimořádné ocenění převzal také moderátor a herec Aleš...

„Naše asociace každým rokem vybírá jeden významný počin,...

Názory
Každoroční hašteření o minimální mzdě: Pískej konec!

Způsob, jakým se k tomu rozhodne, zůstává zahalen...

Vyslovil bych se tedy pro určitou reformu těchto...

Analýzy
GenAI na vzestupu, firmy se chystají zvýšit investice

Generativní umělá inteligence (GenAI) je akcelerátorem desetiletí, který...

Přestože investice do GenAI jsou v plném proudu,...

Z těch, kteří GenAI používají profesionálně, uvádějí respondenti...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Expertní pohled
Pravidla kyberbezpečnosti zpřísní, Česko není připraveno

NIS2 dopadne v různé míře na téměř všechna...

Aliance vznikla s cílem zvýšit povědomí o závažnosti NIS2...

Policie a NÚKIB loni evidovaly téměř dvojnásobný nárůst...

Expertní pohled
Stát nesmyslně omezuje podnikatele

Podle Hospodářské komory možná dobře míněná regulace logistiky...

Za nepřiměřené označuje také Hospodářská komora i to,...

Hospodářská komora doporučila poslancům, aby přijali takové pozměňovací...