Pátek 19. července 2024
ikona hodiny15. 2. 2024 14:52

Hodinky, které provázejí generace

V malebném Novém Městě nad Metují se již od roku 1949 píše fascinující kapitola českého hodinářského umění. Příběh hodinek PRIM, symbolu tradice, hrdosti a precizní práce, s nimiž vyrůstaly generace a které dodnes zdobí zápěstí mnoha Čechů.

Adéla Dittmanová autor

Foto: Elton Hodinářská Ikona jménem PRIM Foto: Elton Hodinářská

Tradice začala po válce

Nelehkým úkolem, vybudovat doslova na zelené louce závod na sériovou výrobu náramkových hodinek, byl koncem roku 1949 pověřen Adolf Martínek, bývalý ředitel továrny na časové zapalovače v Nové Vsi u Broumova. Zkušenosti s výrobou hodinek v naší republice v té době nebyly prakticky žádné. Bylo ale možné využít moderní švýcarské stroje, používané během války a spolehnout se také na obrovské nadšení a nápaditost patnácti statečných kolegů, které oslovil ke spolupráci. V té době zvládalo sériovou výrobu náramkových hodinek jen osm zemí světa. V roce 1957 se v Novém Městě nad Metují roztikaly první československé sériově vyráběné hodinky. Tak se zrodily legendární primky.

Velkoprodukci nahradila manufaktura

Firma ELTON hodinářská, která je pokračovatelem domácí hodinářské tradice, navázala na historii a zároveň vnesla do výroby nové technologie a postupy. Opustila se velkosériová výroba a strategií firmy se stala výjimečnost. Každému kusu hodinek PRIM je věnována individuální ruční péče od výroby prvního ozubeného kolečka až po konečné zabalení. Především ale firma investovala do moderních strojů, na kterých si sami vyrábějí až devadesát procent všech dílů. Tady sází na um českých rukou. Manufaktura ELTON hodinářská tak skutečně není montovnou z dovezených součástek. A tomu odpovídá i kvalita. Na svou unikátní výrobu jsou tu patřičně hrdí a každý rok ji v rámci Dne otevřených dveří rádi ukážou všem zájemcům o poctivou českou hodinařinu.

Více než jen nástroj pro měření času

Primární funkcí hodinek je samozřejmě měření času. Současně jsou však pro mnoho lidí důležitým módním doplňkem. Také na tento aspekt v ELTONu mysleli. Hodinky PRIM jsou nabízeny v mnoha variantách a provedeních, aby si mohl vybrat i ten nejnáročnější zákazník. PRIMky jsou zároveň strážci vzpomínek, svědci důležitých životních momentů a tichý symbol elegance a nadčasového designu. V jejich pravidelném chodu se skrývá poctivá ruční práce a kus české duše.

Cesta z dílny na vaše zápěstí

Příběh hodinek PRIM začíná v mysli talentovaných designérů, kteří s citem pro detail navrhují jejich vzhled. Kvalitní materiály jako jsou nerezová ocel, damascénská ocel, titan a další drahé kovy, procházejí rukama zkušených hodinářů, kteří jim vdechují život. PRIM klade důraz na individualitu. V ELTONu nabízejí i speciální úpravy hodinek, včetně rytí pouzdra mechanicky, laserem nebo frézováním, nabízí také potisk číselníku. Osobitý styl tak podtrhne originální design, který se nikdy neomrzí.

Hodinky nejsou jen běžným dárkem. Je to investice do radosti a vzpomínek, které vydrží po generace. Proto jsou hodinky PRIM často vyhledávány jako dar k důležitým životním událostem nebo jako ocenění mimořádných činů. Vždyť mnoho lidí dodnes má památeční hodinky, které dostali od rodičů za školní vysvědčení nebo k promoci. Ti dříve narození skoro jistě mají tyto hodinky se značkou PRIM. Také firmy dávají přednost českým hodinkám pro obdarování dlouholetých spolupracovníků při odchodu do důchodu nebo jako dárek svým zákazníkům. Elegantní balení s možností loga firmy je perfektní tečkou za dokonalým dárkem pro klienty, partnery i zaměstnance.

Hodinky s příběhem

ELTON hodinářská nabízí i renovaci starých hodinek PRIM. Vdechne nový život i těm, které už dosloužily a nefungují. Můžete tak znovu používat hodinky po rodičích nebo své staré studentské primky. Budou tak nejen ukazovat čas, ale připomenou vždy příběh, jenž se za nimi ukrývá. Hodinky PRIM z Nového Města nad Metují jsou fenoménem, který přesahuje hranice běžného produktu. Vyprávějí příběhy, oslavují tradici a také dělají radost svým majitelům. Jsou to hodinky, které hrdě nesou jméno Česká republika do celého světa.

Nejnovější články

Pohled z praxe
Česká firma zrychlila dispečink britských sanitek o 20 %

Po prvotní pilotní fázi pomohl český poskytovatel cloudového...

Společnost EMED patří mezi dynamické a rychle rostoucí...

Výrazný přínos implementace českého softwaru potvrzuje Craig Smith,...

EMED začínal s využíváním Daktely s 280 zaměstnanci...

Spojené království představuje pro Daktelu unikátní výzvy a...

Vzhledem k expanzi Daktela vybudovala lokální tým deseti...

Jiří Havlíček, generální ředitel společnosti Daktela, k tomu...

Analýzy
Češi nejvíce využívají sdílených služeb ubytování

„Průzkum se zaměřil na specifika sdílené ekonomiky a...

„Průzkum se také zaměřil na otázku, v čem...

Analýzy
Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU

Pokud se podíváme na inflační čísla detailněji, v...

Česko naopak zůstává premiantem při pohledu na ceny...

Po červnovém překvapení odhadujeme další pozvolný pokles spotřebitelské...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Česká firma zrychlila dispečink britských sanitek o 20 %

Po prvotní pilotní fázi pomohl český poskytovatel cloudového...

Společnost EMED patří mezi dynamické a rychle rostoucí...

Výrazný přínos implementace českého softwaru potvrzuje Craig Smith,...

EMED začínal s využíváním Daktely s 280 zaměstnanci...

Spojené království představuje pro Daktelu unikátní výzvy a...

Vzhledem k expanzi Daktela vybudovala lokální tým deseti...

Jiří Havlíček, generální ředitel společnosti Daktela, k tomu...

Trendy
Umělá inteligence se čile zabydluje ve firmách

AI může být využita jako virtuální asistent, který...

AI se stává nepostradatelným spolupracovníkem při tvorbě obsahu,...

„Manuálně přepisovat, sdílet a zpětně vyhledávat různé reporty,...

Umělá inteligence může vytvářet obrázky a grafiku na...

AI také hraje klíčovou roli v brainstormingu a...

Videa & Podcasty
Jak firemní kultura ovlivňuje zdraví zaměstnanců

1:20 Co je Feel Good Company 2:00 Mají...