Úterý 23. dubna 2024
ikona hodiny15. 2. 2024 14:52

Hodinky, které provázejí generace

V malebném Novém Městě nad Metují se již od roku 1949 píše fascinující kapitola českého hodinářského umění. Příběh hodinek PRIM, symbolu tradice, hrdosti a precizní práce, s nimiž vyrůstaly generace a které dodnes zdobí zápěstí mnoha Čechů.

Adéla Dittmanová autor

Foto: Elton Hodinářská Ikona jménem PRIM Foto: Elton Hodinářská

Tradice začala po válce

Nelehkým úkolem, vybudovat doslova na zelené louce závod na sériovou výrobu náramkových hodinek, byl koncem roku 1949 pověřen Adolf Martínek, bývalý ředitel továrny na časové zapalovače v Nové Vsi u Broumova. Zkušenosti s výrobou hodinek v naší republice v té době nebyly prakticky žádné. Bylo ale možné využít moderní švýcarské stroje, používané během války a spolehnout se také na obrovské nadšení a nápaditost patnácti statečných kolegů, které oslovil ke spolupráci. V té době zvládalo sériovou výrobu náramkových hodinek jen osm zemí světa. V roce 1957 se v Novém Městě nad Metují roztikaly první československé sériově vyráběné hodinky. Tak se zrodily legendární primky.

Velkoprodukci nahradila manufaktura

Firma ELTON hodinářská, která je pokračovatelem domácí hodinářské tradice, navázala na historii a zároveň vnesla do výroby nové technologie a postupy. Opustila se velkosériová výroba a strategií firmy se stala výjimečnost. Každému kusu hodinek PRIM je věnována individuální ruční péče od výroby prvního ozubeného kolečka až po konečné zabalení. Především ale firma investovala do moderních strojů, na kterých si sami vyrábějí až devadesát procent všech dílů. Tady sází na um českých rukou. Manufaktura ELTON hodinářská tak skutečně není montovnou z dovezených součástek. A tomu odpovídá i kvalita. Na svou unikátní výrobu jsou tu patřičně hrdí a každý rok ji v rámci Dne otevřených dveří rádi ukážou všem zájemcům o poctivou českou hodinařinu.

Více než jen nástroj pro měření času

Primární funkcí hodinek je samozřejmě měření času. Současně jsou však pro mnoho lidí důležitým módním doplňkem. Také na tento aspekt v ELTONu mysleli. Hodinky PRIM jsou nabízeny v mnoha variantách a provedeních, aby si mohl vybrat i ten nejnáročnější zákazník. PRIMky jsou zároveň strážci vzpomínek, svědci důležitých životních momentů a tichý symbol elegance a nadčasového designu. V jejich pravidelném chodu se skrývá poctivá ruční práce a kus české duše.

Cesta z dílny na vaše zápěstí

Příběh hodinek PRIM začíná v mysli talentovaných designérů, kteří s citem pro detail navrhují jejich vzhled. Kvalitní materiály jako jsou nerezová ocel, damascénská ocel, titan a další drahé kovy, procházejí rukama zkušených hodinářů, kteří jim vdechují život. PRIM klade důraz na individualitu. V ELTONu nabízejí i speciální úpravy hodinek, včetně rytí pouzdra mechanicky, laserem nebo frézováním, nabízí také potisk číselníku. Osobitý styl tak podtrhne originální design, který se nikdy neomrzí.

Hodinky nejsou jen běžným dárkem. Je to investice do radosti a vzpomínek, které vydrží po generace. Proto jsou hodinky PRIM často vyhledávány jako dar k důležitým životním událostem nebo jako ocenění mimořádných činů. Vždyť mnoho lidí dodnes má památeční hodinky, které dostali od rodičů za školní vysvědčení nebo k promoci. Ti dříve narození skoro jistě mají tyto hodinky se značkou PRIM. Také firmy dávají přednost českým hodinkám pro obdarování dlouholetých spolupracovníků při odchodu do důchodu nebo jako dárek svým zákazníkům. Elegantní balení s možností loga firmy je perfektní tečkou za dokonalým dárkem pro klienty, partnery i zaměstnance.

Hodinky s příběhem

ELTON hodinářská nabízí i renovaci starých hodinek PRIM. Vdechne nový život i těm, které už dosloužily a nefungují. Můžete tak znovu používat hodinky po rodičích nebo své staré studentské primky. Budou tak nejen ukazovat čas, ale připomenou vždy příběh, jenž se za nimi ukrývá. Hodinky PRIM z Nového Města nad Metují jsou fenoménem, který přesahuje hranice běžného produktu. Vyprávějí příběhy, oslavují tradici a také dělají radost svým majitelům. Jsou to hodinky, které hrdě nesou jméno Česká republika do celého světa.

Nejnovější články

Expertní pohled
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru....

Ačkoli Eurostat uvádí rozdíl ve mzdách mužů a...

Povinné reportování čeká od června roku 2027 firmy...

Změnám šel i bez regulace naproti sektor IT...

Náskok mají také společnosti se sídlem v USA,...

Trendy
Rozmar moderního člověka, nebo udržitelnější způsob nakupování?

Stále více zákazníků si zvyklo pravidelně nakupovat potraviny...

Prvním z důvodů, proč může být rozvoz potravin šetrnější...

K udržitelnosti celého nákupního procesu velkou měrou přispívají také...

Počet automobilů na 1 000 obyvatel v České republice neustále...

Trendy
Revoluční služba Office as a service

Program je platformou pro pronájem zcela kompletní kanceláře...

V roce 2024 je společnost U1 odhodlána i...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Trendy
Pět příkladů, jak umělá inteligence může efektivně pomáhat

Již dnes v mnoha firmách umělá inteligence pomáhá řešit...

Umělá inteligence dokáže velmi rychle zpracovávat rutinní opakované...

AI umí pomoci například s články, blogy, prezentacemi,...

Umělá inteligence může vytvářet obrázky a grafiku na...

AI může být využita jako virtuální asistent, který...

„Umělou inteligenci lze také efektivně využít k brainstormingu...

Pohled z praxe
HOLIDAY WORLD 2024 navštívilo přes 26 tisíc milovníků cestování

Expozice 302 vystavovatelů z 24 zemí světa, na hrubé...

Veletrh HOLIDAY WORLD & REGION WORLD tradičně věnuje...

Návštěvníci z řad široké veřejnosti vyhrávali v rámci HOLIDAY WORLD...

HOLIDAY WORLD & REGION WORLD se konal v...