×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 21. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny26. 3. 2021 19:01

Restrukturalizační proces Smartwings úspěšně pokračuje, financování společnosti je zajištěno

Smartwings mají dvoumiliardová křídla

Letecká společnost Smartwings uzavřela se syndikátem bank vedeným UniCredit Bank úvěrovou smlouvu ve výši 2 miliard korun se splatností šesti let s využitím programu Covid Plus vyhlášeného vládou ČR za účelem zmírnění dopadů pandemie. Úvěr garantuje stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) a naúčtoval si za to odměnu ve výši téměř 200 milionů korun.

Vladimíra Dufková autor

Smartwings Group

Foto: Shutterstock.com Smartwings zachráněni Foto: Shutterstock.com

Smlouva byla uzavřena se čtveřicí bank, jimiž jsou UniCredit Bank, Komerční banka, Československá obchodní banka a Česká spořitelna. Součástí transakce je také dohodnutá významná finanční podpora od českých akcionářů, zejména společnosti Unimex Group, bez které by čerpání úvěru od společnosti EGAP nebylo možné. Společností realizovaná restrukturalizační opatření, včetně podpory od leasingových společností, přináší Smartwings dalších cca 5 mld. Kč.  Půjčka od společnosti EGAP a tato zmíněná opatření ve svém souhrnu převyšují 7 mld. Kč. Tato částka významně převyšuje splatné závazky společnosti Smartwings a vytváří dostatečnou finanční rezervu pro plnou obnovu letového provozu.

V důsledku pandemie nemoci Covid-19 a navazujících opatření vlády ČR i ostatních států Smartwings zaznamenaly bezprecedentní propad příjmů skupiny Smartwings Group. Vzniklou situaci společnost Smartwings do této doby řešila řádným moratoriem s podporou věřitelů. Moratorium bylo ukončeno dne 26. 3. 2021. Česká republika je jedinou zemí Evropy, která pro pandemií nejvíce zasažené odvětví letecké dopravy nepřipravila žádný program podpory.

„Jedná se klíčový milník pro společnost Smartwings po ročním boji s dopady pandemie koronaviru. Čerpání půjčky završuje proces moratoria a umožňuje Smartwings pokračovat v provozu v následujícím období. Vážíme si důvěry, kterou v této složité době v nás mají tuzemské banky ve spolupráci s EGAP. Velmi si ceníme profesionálního přístupu bank, zejména pak UniCredit Bank, se kterou společnost spolupracuje více jak dvacet roků,“ říká Jiří Šimáně, předseda představenstva Smartwings.

„Jsme rádi, že jsme nablízku našim klientům a dokážeme je během těchto náročných časů podpořit, tak aby se mohla česká ekonomika a v případě Smartwings, provoz největšího českého leteckého dopravce, opět nastartovat,“ říká Jakub Dusílek, předseda představenstva a CEO UniCredit Bank. UniCredit Bank je hlavním aranžérem v této transakci a jedním z poskytovatelů úvěru.

Na procesu restrukturalizace Smartwings spolupracují s finančním poradcem EY a právním poradcem Dentons.

Společně s bankami Smartwings získaly výraznou podporu všech leasingových společností a dalších spolupracujících firem včetně společnosti Lufthansa Technik. Pronajímatelé letadel největšího českého leteckého dopravce významně podpořili již od počátku nástupu pandemie.

Letecká společnost Smartwings je plně připravena na provoz nadcházející letní sezóny. Lety chce během léta provozovat nejen z letišť v ČR, ale také ze svých základen v Polsku, Francii, Maďarsku, na Slovensku a Kanárských ostrovech. Flotila Smartwings nyní čítá 42 letadel a společnost má v tuto chvíli uzavřené smlouvy na zajišťovaní letecké přepravy s českými i zahraničními cestovními kancelářemi v hodnotě desítek miliard korun.

Smartwings byly do koronakrize dlouhodobě ziskovou společností a jeden z nejrychleji rostoucích leteckých dopravců ve střední Evropě. V důsledku pandemie onemocnění Covid 19 a navazujících opatření skupina Smartwings propustila na 600 zaměstnanců a realizovala celou řadu restrukturalizačních opatření. Přes značné problémy, které postihly celý sektor, stále patří k nejvýznamnějším společnostem na trhu charterové letecké přepravy v regionu střední Evropy. Kromě České republiky, kde pod značkou Smartwings provozuje pravidelné linky do desítek destinací, působí v Polsku, Francii, Maďarsku, na Slovensku a Kanárských ostrovech. Kromě pravidelných a charterových letů zajišťuje celou řadu speciálních letů pro různé významné organizace, sportovní kluby a dlouhodobě se podílí na zajišťování letů financovaných OSN a NATO pro armády skandinávských zemí.

Společnost podporuje reorganizační proces své dceřiné společnosti České aerolinie, které na program Covid Plus nedosáhly.

Články autora Vladimíra Dufková

Nejnovější články

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na co všechno a za jakých podmínek lze získat dotace?

Stavební veletrh FOR ARCH v září proběhne již...

Jaké novinky se letos chystají? Za program Nová...

Co je možné v současnosti modernizovat a budovat...

Aktuality
Česká technologie pomáhá FBI hledat pohřešované děti

Od roku 2018, kdy Apify spojil své síly...

Zatím se iniciativa soustředí jen na Egypt, ale...

Aktuality
ELDIS Pardubice roste, řeší nové projekty a nabírá zaměstnance

Minulé roky ukázaly, že je firma zdravá. I...

Vzhledem k zakázkové naplněnosti a dalším významným projektům, jež...