Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny30. 12. 2021 20:24

Smartwings koronavirovou krizi zvládly a pokračují v úspěšné restrukturalizaci

Kvůli dopadům pandemie Covid-19 zaznamenala společnost Smartwings, a. s. za rok 2020 pokles počtu přepravených cestujících o 84% a ztrátu tržeb ve výši 13,8 miliardy korun. To spolu se znehodnocením finanční investice do společnosti České aerolinie a.s. vyústilo ve ztrátu 2,5 miliardy korun.

Vladimíra Dufková autor

Smartwings Group

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Společnost se v roce 2020 také potýkala se silně negativními dopady do hospodaření v souvislosti s uzemněnými letadly Boeing 737 MAX. V roce 2019 přitom společnost vykázala zisk ve výši 133,4 milionu korun a tržby společnosti dosáhly 18,2 miliardy korun. Smartwings byly do koronakrize dlouhodobě ziskovou společností a jeden z nejrychleji rostoucích leteckých dopravců ve střední Evropě. V současné době společnost prochází úspěšnou restrukturalizací.

„Rok 2020 byl výjimečným a mimořádně náročným rokem pro odvětví letecké dopravy, i pro Smartwings. Byl to nejtěžší rok v pětadvacetileté historii společnosti, ve kterém jsme dělali maximum možného proto, abychom udrželi společnost v provozu. Předpokládáme, že výsledek hospodaření za rok 2021 skončí již v kladných číslech a v průběhu roku 2022 věříme v další oživení poptávky,“ říká Jiří Jurán, člen představenstva a finanční ředitel Smartwings, a.s.

Smartwings, a.s., stejně jako společnost České aerolinie a.s., byla zásadně ovlivněna historicky největší globální krizí odvětví letecké přepravy v důsledku pandemie onemocnění Covid-19 a souvisejících opatření vlád prakticky ve všech zemích světa. Nicméně ztráta, kterou společnost v důsledku koronavirové krize v roce 2020 utrpěla, je v porovnání s ostatními leteckými dopravci mnohonásobě nižší (Lufthansa – ztráta 175,5 mld. Kč, vlastník British Airways (IAG) ztráta – 194 mld. Kč, Ryanair – ztráta 20,8 mld. Kč, Air France-KLM – ztráta 184 mld. Kč, El Al – ztráta 531 mil. USD, atd.), přičemž většina těchto společností, na rozdíl od Smartwings, obdržela cílené mnohamiliardové státní dotace.

V jarních měsících nouzového stavu 2020 byla pro určité období letecká doprava zcela zastavena. Smartwings Group okamžitě reagovala na potřeby občanů ČR a na požadavky vlády a podílela se na zajištění dopravy potřebného zdravotnického materiálu z Asie a na repatriaci českých občanů ze zahraničí do ČR.

Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) byl trh letecké dopravy v České republice nejvíce postiženým evropským trhem pandemií koronaviru a restrikcemi v cestování. Skupina Smartwings přesto zůstala na Letišti Václava Havla Praha největším leteckým dopravcem.

V důsledku pandemie onemocnění Covid-19 a navazujících opatření skupina Smartwings realizovala celou řadu radikálních úsporných opatření a propustila na šest stovek zaměstnanců.

V březnu 2021 se společnosti podařilo dosáhnout dohod s tuzemskými bankami v čele s UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia při využití programu Covid Plus a společnosti byl poskytnut syndikovaný úvěr ve výši 2 miliard korun, jehož jistina je z 80 % zajištěna ručením EGAP. Agentem syndikovaného úvěru je UniCredit Bank. Zároveň se podařilo uzavřít řadu smluvních restrukturalizačních ujednání s klíčovými obchodními partnery. Společnost také obdržela finanční pomoc v řádu vyšších stovek milionů korun od svých českých akcionářů, zejména společnosti Unimex Group.

Smartwings, a.s. je největší česká letecká společnost patřící do koncernu Smartwings Group. V letní sezóně nabízí z českých letišť letecká spojení do 80 destinací.

Smartwings Group, jehož členy jsou letecké společnosti Smartwings, a.s., Smartwings Poland, Sp. z.o.o., Smartwings Slovakia, s.r.o., Smartwings Hungary, Kft, provozuje lety nejen z České republiky, ale také v Polsku, Francii, Německu, Izraeli, Maďarsku, na Slovensku, Kanárských ostrovech, aj. Kromě pravidelných linek a charterových letů dlouhodobě zajišťuje také velké množství speciálních letů pro mezinárodní firmy, světové humanitární a sportovní organizace. Flotila Smartwings Group čítá 43 letadel.

Články autora Vladimíra Dufková

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Umělou inteligenci aktivně využívá sedmina jihočeských firem

První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro...

Do dotazníkového šetření se zapojilo 79 jihočeských firem...

Pohled z praxe
Česká hlava ocenila antikolizní systém pro tramvaje

Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group, která provozuje své výrobní...

„Cena Industrie nese v letošním roce poprvé jméno...

Systém je založen na kombinaci lidaru a kamery,...

Pohled z praxe
Vánoční e-commerce se letos nakopne později

„K vánoční sezóně dojde brzy, ale celá sezónnost...

Pěkné počasí není jediným problémem, se kterým se...

E-shopy plánovaly jak finance, tak zásoby ještě v...