Středa 27. září 2023

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

ikona hodiny2. 6. 2021 13:49

Jak zvládnout novou ekonomiku vozového parku

Elektromobily ve firemní flotile

O elektrifikaci se v automobilovém průmyslu hovoří už naplno. U nás velmi populární značky Volkswagen a Audi již oficiálně ukončily vývoj nových spalovacích motorů. Budoucnost patří zkrátka elektřině, ať už bateriové, nebo palivovým článkům.

Jarmila Jelínková autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Jenže nové pohony mění pravidla hry v ekonomice firemních flotil. Jak teď poznat, která auta jsou pro firmu nejvýhodnější?

Fleetman

Cloudový nástroj společnosti Konica Minolta IT Solutions Czech je postaven na pružné Microsoft Power Platform, je tedy možné do něj rychle implementovat i specifické parametry, jako je stav akumulátorů, dojezd, odlišné ceny za dobíjení a další údaje. Nabízí také pokročilé analýzy a reporting provozu ve spojení s oblíbenou platformou pro analýzu dat Microsft Power BI.

Pro „ekologičtější“ vozy platí jiná pravidla hry

To není žádná novinka. Ve světě to platí už desítky let, zejména v Norsku, USA nebo Velké Británii. Pravidla hry se však změnila i v Česku. Zvýhodnění pro auta bez spalovacích motorů jsou v zásadě dvojí – dotace na jejich pořízení a úlevy z daní a poplatků. Česko se zatím vydalo druhou cestou. Majitelé elektromobilů, vozů na palivové články, ale také hybridních vozů s emisemi CO2 do 50 g/km si mohou zažádat o speciální registrační značku „EL“, která jim přinese řadu výhod. Je jim odpuštěna silniční daň, ale také platba za dálniční známku. Finančně mnohem podstatnější výhodou je však to, že tato vozidla nemusí v České republice platit za parkování v zónách placeného stání, a to nejen v Praze. Registrační značku „EL“ přitom uznávají jako vstupenku k výhodám i další státy Evropy.

S novými pohony přicházejí nové scénáře využití

Právě tyto dodatečné výhody však radikálním způsobem mění porovnání celkových nákladů vlastnictví a provozu vozů. Zároveň přinášejí nový pohled na „scénáře využití“ automobilů. Do nich výrazně promlouvá i další specifický parametr – reálný dojezd na jedno dobití. Pořídit si tedy elektromobil do města, v době, kdy má mnohdy srovnatelnou cenu s běžným automobilem, může být výrazně výhodnější. Zejména pak při rostoucích cenách parkování. Na meziměstské služební cesty (třeba jen kvůli rychlosti dobíjení) se může vyplatit zase diesel.

Automobilky chtějí prodávat alternativní pohony napřímo

Do ekonomiky vozů s alternativními pohony začínají radikálně promlouvat i samy automobilky s novým trendem prodeje elektromobilů napřímo, formou služby. Pronájmy budou spojeny s dalšími výhodami, třeba s levnějším dobíjením či plněním. Přitom u elektromobilů jsou ceny za dobíjení značně variabilní, a to v rozsahu i stovek procent za 1 kilowatthodinu.

Celkové náklady vlastnictví vozu už nelze jen tak uhlídat

Obecně tedy nelze říci, jaká skladba pohonu vaší firemní flotily je nejvýhodnější. Záleží na příliš mnoha proměnných, jako je typ provozu, vytíženost, stáří flotily, dostupnost infrastruktury, ale i lokální geografické a regulatorní (dotační a daňové) podmínky. A k tomu, abyste výhodnost opravdu posoudili, potřebujete co nejpodrobnější data z provozu.

Jisté je, že pro správce podnikových flotil není příchod alternativních pohonů nijak pozitivní zprávou. U vozů s LPG a CNG se daly celkové náklady vlastnictví poměrně snadno uhlídat. Provozní náklady i jejich struktura byly vesměs srovnatelné s diesely a benziny. Ovšem u alternativních pohonů je to mnohem složitější. Zejména u elektromobilů totiž hraje klíčovou roli dojezd, stav akumulátoru, záruka na akumulátor a způsoby dobíjení. U palivových článků to může být životnost nebo stav zásob (větší firmy budou mít často vlastní plnicí stanici poháněnou třeba fotovoltaikou). Není tak už v silách fleet managera uhlídat ekonomiku provozu těchto vozů jen s excelovou tabulkou či v lepším případě s trochu upraveným ERP systémem. U alternativních pohonů potřebujete lepší přehled nad firemní flotilou a co nejlepší data.

Řešení nabízí cloudový Fleetman

Řešením pro efektivní řízení ekonomiky smíšených firemních flotil tak může být specializovaný nástroj pro fleet management. Co po něm chtít? Kromě klasických funkcí, jako je evidence vozidel a nákladů, je to především pružnost a dále schopnost pracovat s rozmanitou skladbou flotily, schopnost přizpůsobit se dynamickému vývoji situace a implementovat rychle a plnohodnotně i alternativní metriky. Příkladem může být Fleetman – cloudový nástroj, který si poradí se všemi specifiky a monitoringem dodatečných nákladů na provoz automobilů, včetně daní a poplatků za parkování.

Nejnovější články

Aktuality
Landshut představil více než 15 řemeslných profesí

„Nedostatek řemeslníků a chybějící počet kvalifikovaných pracovníků vnímáme...

Jednou z účastnic celodenní akce byla i Monika...

Návštěva Dne řemesel a prohlídka města Landshut se...

Aktuality
České firmy se chtějí podílet na obnově Ukrajiny

„Po covidové pandemii přišla pro české firmy další...

„Aby se Ukrajina vrátila po invazi do standardů...

Analýzy ze Spořky
Letem světem: blbá nálada is all around

Struktura Ifo odhaluje, že v záporných hodnotách jsou...

Důvěra poklesla i v české ekonomice. Ve světle...

Poklesla také důvěra spotřebitelů. V případě spotřeby lze...

Něco pozitivního z Financial Times: „Nechci o Německu...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Chytřejší technologická řešení pro české zemědělce

CleverFarm vyvíjí ucelenou softwarovou platformu, která na základě...

„Poslední roky se stále více soustřeďujme na chytré...

Pohled z praxe
Mladí ke kurýrům, staří na poštu

Ve více než polovině e-shopů, pro které Authentica...

„Česká pošta dlouhodobě ztrácí zákazníky ve prospěch alternativ,...

Kurýři se podle Authenticy vedle České pošty a...

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...