Neděle 14. července 2024
ikona hodiny24. 6. 2021 12:11

Továrna na ohýbaný nábytek funguje v Bystřici pod Hostýnem už 160 let

Dědictví jménem Thonet

Továrna na ohýbaný nábytek byla v Bystřici pod Hostýnem založena vynálezcem, designérem a německým podnikatelem, Michaelem Thonetem v roce 1861. Ten se pro toto místo rozhodl kvůli okolním bukovým lesům, výhodné logistické poloze a pracovitosti místních obyvatel. Továrna si za dobu svého fungování prošla různými obdobími rozkvětu i úpadku, ikonický ohýbaný nábytek se však v jejím areálu vyrábí nepřetržitě až dodnes.

Anna Handlová autor

Lenka Sršňová spoluautor

Foto: TON Výroba roku 1900 Foto: TON

„Michael Thonet byl vizionář. Díky vynálezu ocelové pásnice umožnil struktuře vláken bukového dřeva podvolit se do zvolené formy. Tímto objevem a také průmyslovým uspořádáním práce spustil revoluci ve výrobě nábytku. Spolu se vzpomínanou průmyslovou výrobou vnesl do oblasti nábytku lehkost, funkčnost, design, a to byly atributy, které se do té doby společně u nábytku nevyskytovaly,“ uvádí generální ředitel společnosti TON, Milan Dostalík. „Kromě revolučního produktu však vybudoval i úplně odlišnou obchodní a marketingovou strategii. Už v roce 1859 například prezentoval svoje výrobky v prvním katalogovém listu. Z historie se stále učíme a jsme hrdí na to, že továrna funguje i dnes a my jsme další generací, která ji posouvá vpřed,“ dodává Milan Dostalík.

Historické souvislosti

V raném období byla založena kvůli výrobě ikonické židle č. 14. Postupem času se stala nejdůležitější výrobní pobočkou Thonetova impéria, které zahrnovalo ještě provozovny v několika dalších městech tehdejšího Rakouska-Uherska a Německa. Bystřice pod Hostýnem však měla svoje specifické postavení – vznikaly v ní všechny návrhy nových produktů a také experimenty, které měl na starosti August Thonet, jeden z pěti synů Michaela.

Období zlaté éry skončilo s příchodem první světové války. Ta předurčila v oblasti ohýbaného nábytku zásadní změny. I navzdory ekonomické krizi tehdejší firma pokračovala ve svojí výrobě. Roku 1924 se firma spojila se svou konkurencí, společností Kohn-Mundus, a vytvořila koncern Thonet-Mundus. V tomto období nastupovala vlna modernismu a jednoduché linie produktů předznamenaly modernistické heslo „forma sleduje funkci“.

Příchod druhé světové války a hlavně její konec znamenal další restrukturalizaci – tehdejší nábytkářské impérium se rozpadlo na jednotlivé buňky a továrna v Bystřici pod Hostýnem byla znárodněna.

V roce 1953 dostala název TON, zkratka slov továrny na ohýbaný nábytek. Spolupracovala s designéry a architekty té doby, vyráběla a inovovala vlastní stroje a reprezentovala tehdejší Československo po celém světě. Po pádu komunistického režimu vznikla v roce 1994 akciová společnost, která dnes propojuje ladné ohýbané tvarosloví s inovativními nápady designérů.

Současnost a budoucnost

„Jsme šestou generací, která píše příběhy ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem. To nás nutí myslet i na generace budoucí – ve vztahu k tomuto místu také obecně přemýšlet nad tím, jak konkrétně přispět k dostatečné kvalitě životního prostředí,“ vysvětluje Milan Dostalík. TON se proto zaměřuje nejen na neutralitu svojí uhlíkové stopy, ale začne také nabízet vedle oprav rákosového výpletu i renovaci celých produktů. „Chceme se zaměřit na prodloužení životního cyklu produktů a připomínat, že se někdy stačí vrátit k tomu, co používaly už generace před námi,“ dodává Dostalík.

Příběhy spojené s výročím 160 let fungování továrny mapuje nová publikace Adama Štěcha +-160 let. Část z nich si můžete prohlédnout také na webu, kde můžete shlédnout také 360° video, které vám umožní nahlédnout do výroby na technologii ručního a strojního ohýbání dřeva. Prodej knihy i web byly spuštěny dnes.

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Pohled z praxe

Trendy
Umělá inteligence se čile zabydluje ve firmách

AI může být využita jako virtuální asistent, který...

AI se stává nepostradatelným spolupracovníkem při tvorbě obsahu,...

„Manuálně přepisovat, sdílet a zpětně vyhledávat různé reporty,...

Umělá inteligence může vytvářet obrázky a grafiku na...

AI také hraje klíčovou roli v brainstormingu a...

Videa & Podcasty
Jak firemní kultura ovlivňuje zdraví zaměstnanců

1:20 Co je Feel Good Company 2:00 Mají...

Expertní pohled
Investování po česku: kralují nemovitosti

Investování se v České republice stává stále populárnějším...

Možností, jak své finance ochránit, je mnoho, od...

Jednou z platforem, která nabízí mikroinvestice do nemovitostí,...