Pátek 23. února 2024
ikona hodiny24. 6. 2021 12:11

Továrna na ohýbaný nábytek funguje v Bystřici pod Hostýnem už 160 let

Dědictví jménem Thonet

Továrna na ohýbaný nábytek byla v Bystřici pod Hostýnem založena vynálezcem, designérem a německým podnikatelem, Michaelem Thonetem v roce 1861. Ten se pro toto místo rozhodl kvůli okolním bukovým lesům, výhodné logistické poloze a pracovitosti místních obyvatel. Továrna si za dobu svého fungování prošla různými obdobími rozkvětu i úpadku, ikonický ohýbaný nábytek se však v jejím areálu vyrábí nepřetržitě až dodnes.

Anna Handlová autor

Lenka Sršňová spoluautor

Foto: TON Výroba roku 1900 Foto: TON

„Michael Thonet byl vizionář. Díky vynálezu ocelové pásnice umožnil struktuře vláken bukového dřeva podvolit se do zvolené formy. Tímto objevem a také průmyslovým uspořádáním práce spustil revoluci ve výrobě nábytku. Spolu se vzpomínanou průmyslovou výrobou vnesl do oblasti nábytku lehkost, funkčnost, design, a to byly atributy, které se do té doby společně u nábytku nevyskytovaly,“ uvádí generální ředitel společnosti TON, Milan Dostalík. „Kromě revolučního produktu však vybudoval i úplně odlišnou obchodní a marketingovou strategii. Už v roce 1859 například prezentoval svoje výrobky v prvním katalogovém listu. Z historie se stále učíme a jsme hrdí na to, že továrna funguje i dnes a my jsme další generací, která ji posouvá vpřed,“ dodává Milan Dostalík.

Historické souvislosti

V raném období byla založena kvůli výrobě ikonické židle č. 14. Postupem času se stala nejdůležitější výrobní pobočkou Thonetova impéria, které zahrnovalo ještě provozovny v několika dalších městech tehdejšího Rakouska-Uherska a Německa. Bystřice pod Hostýnem však měla svoje specifické postavení – vznikaly v ní všechny návrhy nových produktů a také experimenty, které měl na starosti August Thonet, jeden z pěti synů Michaela.

Období zlaté éry skončilo s příchodem první světové války. Ta předurčila v oblasti ohýbaného nábytku zásadní změny. I navzdory ekonomické krizi tehdejší firma pokračovala ve svojí výrobě. Roku 1924 se firma spojila se svou konkurencí, společností Kohn-Mundus, a vytvořila koncern Thonet-Mundus. V tomto období nastupovala vlna modernismu a jednoduché linie produktů předznamenaly modernistické heslo „forma sleduje funkci“.

Příchod druhé světové války a hlavně její konec znamenal další restrukturalizaci – tehdejší nábytkářské impérium se rozpadlo na jednotlivé buňky a továrna v Bystřici pod Hostýnem byla znárodněna.

V roce 1953 dostala název TON, zkratka slov továrny na ohýbaný nábytek. Spolupracovala s designéry a architekty té doby, vyráběla a inovovala vlastní stroje a reprezentovala tehdejší Československo po celém světě. Po pádu komunistického režimu vznikla v roce 1994 akciová společnost, která dnes propojuje ladné ohýbané tvarosloví s inovativními nápady designérů.

Současnost a budoucnost

„Jsme šestou generací, která píše příběhy ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem. To nás nutí myslet i na generace budoucí – ve vztahu k tomuto místu také obecně přemýšlet nad tím, jak konkrétně přispět k dostatečné kvalitě životního prostředí,“ vysvětluje Milan Dostalík. TON se proto zaměřuje nejen na neutralitu svojí uhlíkové stopy, ale začne také nabízet vedle oprav rákosového výpletu i renovaci celých produktů. „Chceme se zaměřit na prodloužení životního cyklu produktů a připomínat, že se někdy stačí vrátit k tomu, co používaly už generace před námi,“ dodává Dostalík.

Příběhy spojené s výročím 160 let fungování továrny mapuje nová publikace Adama Štěcha +-160 let. Část z nich si můžete prohlédnout také na webu, kde můžete shlédnout také 360° video, které vám umožní nahlédnout do výroby na technologii ručního a strojního ohýbání dřeva. Prodej knihy i web byly spuštěny dnes.

Nejnovější články

Pohled z praxe
OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových...

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční...

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a...

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už...

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových...

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční...

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a...

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už...

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na...

Pohled z praxe
Razantní škrty? Digitalizace vám sníží firemní náklady dlouhodobě

Firmy, které dostávají doklady e-mailem nebo poštou, tráví...

Velká faktura od dodavatele pro některé firmy znamená,...

Doklady vám chodí elektronicky, ale následně si je...

Sklad je místo, kde má digitalizace obrovský dopad...

Pohled z praxe
Odrazí se letos ceny hutního materiálů konečně od svého dna?

Strádající prodejci mají samozřejmě vliv na stavební a...

V současnosti je situace taková, že je poptávka...

Stavební a zpracovatelské firmy vsázejí na to, že...

Firmy o zákazníka zpravidla pečují a bojují o...