×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny8. 2. 2022 12:29

Český startup digitalizuje účetnictví doma i zahraničí

Seed Starter České spořitelny dokončil svoji čtvrtou investici. Ve startupu wflow.com, který pomocí cloudové aplikace automatizuje a zjednodušuje účetní procesy, koupil v seedovém investičním kole 17% podíl za nižší desítky milionů korun. Společnost wflow.com má ve čtyřech evropských zemích celkově více než 2 000 klientů, kteří službu využívají nejčastěji pro digitalizaci oběhu faktur a účtenek. Česká spořitelna může prostřednictvím nové strategické spolupráce ještě lépe podporovat oblast malých a středně velkých podniků a přispět ke zvýšení šetrnosti k životnímu prostředí úsporou papíru.

Foto: Shutterstock.com Digitalizace mění účetnictví Foto: Shutterstock.com

Již nyní využívá služby wflow.com řada účetních i koncových firem. Česká spořitelna v plně digitálním schvalování účetních dokladů a jejich následné integraci do systému účetnictví vidí další velký potenciál. Řešení hodlá poskytnout firemní klientele z řad malých a středních podniků. „Díky jednoduchému technologickému řešení dochází ke zlepšení přehledu v dokladech, úspoře času i růstu efektivity práce decision makerů,“ uvádí lídr programu Seed Starter Jiří Skopový.

wflow.com

Fintechový startup wflow.com založil Robert Soudný v roce 2018 společně se svými přáteli a bývalými kolegy, Davidem Grohem a Davidem Daňkem. Technologická firma vyvíjí řešení, které zbavuje firmy zbytečné administrativy a umožňuje jim udržet si dostatek času pro ty skutečně důležité činnosti. V produktech spojuje dlouholeté zkušenosti s účetním outsourcingem, vývojem účetních systémů a řízení IT projektů.

Synergie a zvýšení efektivity

V současné době pomáhá wflow.com s digitalizací účetnictví u více než 2 000 klientů, mezi které patří například Shoptet, Productboard, Grant Thornton, BDO nebo KODAP. Kromě elektronického oběhu dokumentů, automatizovaného zaúčtování a přehledné archivace dokladů nabízí i víceúrovňové schvalování, přesné vytěžování dat s využitím nástrojů umělé inteligence, řízení nákupního procesu nebo elektronické podepisování smluv. „Do řešení wflow.com je integrována technologie pro podepisování dokumentů od Signi s možností využívat BankID Sign. Také kvůli této synergii s naším dalším zainvestovaným startupem nám partnerství s wflow.com dává smysl,“ vysvětluje Jiří Skopový.

„Aplikace wflow.com výrazně zefektivňuje práci s administrativou a umožňuje věnovat se kvalifikované agendě, a to nejen účetním, manažerům a majitelům firem, ale také všem ostatním zaměstnancům, kteří s účetními doklady přijdou do styku. Naše řešení nastavuje nový standard spolupráce mezi dvěma odlišnými světy a přes automatizaci přináší zlepšení komunikace a zvýšení kontroly nad náklady ve firmách,“ vysvětluje CEO wflow.com Robert Soudný s tím, že platforma má přednastavené integrace na všechny nejvyužívanější účetní systémy jako ABRA, Pohoda, Money, Helios a další. „Při zpracování dokladů šetří naše řešení firemním klientům až 80 % času. Účetní kanceláře jsou díky růstu efektivity schopné zvýšit tržby o 30 %, aniž by musely přibírat nové zaměstnance,“ dodává Soudný. Nezanedbatelnou přidanou hodnotou je také úspora spotřeby papíru a tím šetrnější přístup k životnímu prostředí. Středně velká účetní kancelář díky digitalizaci zachrání v průměru 10 stromů ročně.

Program Seed Starter

Program Seed Starter hledá podnikatelské záměry se silnou vizí a hodnotou pro zákazníky. Program nabízí investici do majetkového podílu ve fázi tzv. seedu, profesionální inkubaci a širokou síť partnerů a zákazníků, se kterými dokáže startupy propojit a pomoci jim se vstupem na reálný trh. Partnerem programu je inovační společnost Unicorn Attacks. Seed Starter cílí na české i zahraniční startupy, které by v ideálním případě mohly mít synergický efekt s Českou spořitelnou. Některé úspěšné startupy budou své produkty následně nabízet prostřednictvím rozsáhlé distribuční sítě České spořitelny.

Plány do budoucna

„Ze všech startupů, do kterých jsme se Seed Starterem investičně vstoupili, je wflow.com nejvíce maturovaná firma. Již nyní má širokou základnu spokojených zákazníků a my věříme, že se nám společnými silami podaří řešení nadále škálovat nejen v České republice, ale také v zahraničí,“ nastiňuje plány Jiří Skopový. V současné době působí wflow.com ve čtyřech evropských zemích. „Po Česku, Slovensku, Maďarsku a Norsku se chceme díky strategickému partnerství s Českou spořitelnou soustředit na země, kde působí její mateřská společnost Erste. Díky získané investici navíc můžeme intenzivněji vylepšovat naše služby, pomáhat automatizovat administrativní procesy napříč sektory a pomáhat firmám fungovat zeleně. Všechny naše aktivity směřují k investičnímu kolu Series A,“ uvádí Robert Soudný.

Seed Starter České spořitelny je druhým externím investorem wflow.com. Prvním byla začátkem roku 2021 společnost Scio, lídr v oblasti vzdělávání v České republice i na Slovensku, která v současnosti drží podíl 8,3 %. „Do wflow.com jsme vstoupili počátkem roku 2021. Byl to pro nás krok do nové oblasti podnikání, ale ne do neznáma. Scio totiž patří mezi první aktivní uživatele tohoto systému, který nám výrazně usnadnil fungování naší sítě 15 základních a středních škol po celé republice, zejména během pandemie koronaviru. Bezpapírové účetnictví je jednoznačně administrativní budoucnost firem a ve spolupráci s ČS Seed Starter vidíme velký potenciál,“ říká Jon Šotola z vedení společnosti Scio.

Skupina Scio díky wflow.com každoročně ušetří tisíce stránek, a tedy řádově desítky kilogramů papíru. Nemalá je i úspora tonerů do tiskáren. Z hlediska komfortu je ale naprosto zásadní časová úspora, kdy v minulosti například každá ze škol musela své účtenky a další podklady zasílat poštou nebo předávat osobně. Rovněž následné zpracování dokumentu v elektronické podobě je jednoduché, rychlé a dokument je kdykoliv snadno dohledatelný a okamžitě k dispozici. Zvlášť v době covidu, to řeší mnoho problémů. „Je skvělé, že po firmě neobíhají lidé s dokumenty, ale že obíhají dokumenty mezi lidmi,“ uzavírá s nadsázkou Jon Šotola.

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na jihu Čech jednali o spolupráci s Indií

Zástupci Jihočeské hospodářské komory včera diskutovali s indickým...

Cílem celé návštěvy indického velvyslance bylo posílení hospodářských...

Aktuality
Nový systém investičních pobídek podpoří přidanou hodnotu 

Investice bez přidané hodnoty budou nově podporovány pouze...

Vláda také schválila úpravu podmínek pro získání investiční...

Aktuality
Vladimír Dlouhý je prvním Čechem v čele Eurochambres

Prioritou Vladimíra Dlouhého bude v tomto krizovém období...

Eurochambres, Evropská asociace obchodních a průmyslových komor, je...