×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny31. 3. 2022 08:15

Kärcher se prosazuje pokročilými produkty a řešeními v různých odvětvích

Rodinná tradice s důrazem na inovace

Společnost založil v roce 1935 německý inženýr Alfred Kärcher. Za dlouhou historii se firma prosadila v segmentu čisticích strojů jak pro profesionální použití, tak i pro koncové zákazníky, jejich domácnosti a volnočasové aktivity. A roste celosvětově i v Česku.

Michal Hoblík autor

Foto: Kärcher Inovace nejen v úklidu Foto: Kärcher

Celý koncern si i při své velikosti stále zachovává charakter rodinné společnosti. Potomci zakladatelů Alfreda a Irene Kärcherových jsou již třetí generací vlastníků a stále se aktivně podílejí na řízení firmy. Světová jednička v čisticí technice je tak stále rodinnou firmou, i když má globální obrat za rok 2021 přes tři miliardy eur a okolo 14 tisíc zaměstnanců po celém světě. V České republice loni dosáhla obratu téměř 980 milionů korun a zaměstnává zde přibližně 120 zaměstnanců.

Kärcher se v České republice již takřka třicet let vedle koncových zákazníků zaměřuje i na firemní sektor, kde poskytuje ideální řešení na míru jednotlivým průmyslovým odvětvím, jako jsou kancelářské budovy, retail, hotely a restaurace, doprava, logistika, automotive, stavebnictví, zemědělství, zdravotnictví i výrobní průmysl.

Parní čištění na vzestupu

Koronavirová pandemie dostala otázku čistoty hygieny do centra pozornosti. „Mnoho subjektů před pandemií tuto otázku často podceňovalo, ale nyní je již jasné, že profesionální řešení čistoty a hygieny se stane nutnou součástí firemní kultury. Lidé budou přikládat stále větší důležitost tomu, zda se cítí dobře a bezpečně i z hlediska toho, nakolik je jejich prostředí čisté. Zda se mohou spolehnout na to, že je pobyt na pracovišti, případně v obchodě nebo v jiné provozovně, neohrožuje ze zdravotního hlediska,“ říká Milada Skutilová, generální ředitelka české pobočky Kärcher, a dodává: „Očekáváme i větší podíl úklidových řešení, která nejsou na bázi chemie. Během pandemie vzrostl výrazně zájem o čištění horkou párou, které je ekologickou alternativou chemickému čištění.“

Česko málo zametá venku

Oproti západním zemím se v České republice však stále podceňuje venkovní úklid. Ať už se jedná o jarní úklid městských či obecních komunikací, nebo pravidelný úklid firemních prostor, vše se odvíjí od strategického a systematického přístupu k úklidu. Ten začíná u venkovních prostor a neocenitelnými pomocníky jsou větší či menší zametací stroje, komunální nosiče nástaveb nebo komunální zametací stroje. Profesionální péče o venkovní čistotu totiž zamezí nejen dalšímu víření zdraví škodlivého polétavého prachu, ale i zanesení nečistot do všech vnitřních prostor a následnému poničení vnitřních povrchů. Ve většině případů je třeba eliminovat zejména prach, štěrk, kamínky a nečistoty, které zůstaly po zimě.

Hadříky, košťata, mopy

Další častou chybou je podceňování využití funkčních úklidových strojů a profesionálních pomůcek a spoléhání se na zastaralé metody. Pokud uklízeč pouze navlhčí podlahy mokrým mopem a roztírá špínu po celém objektu, je jisté, že takový úklid naprosto nesplňuje cíl. Smeták, mop, hadr a kbelík nemohou být jediným řešením, pokud chce zaměstnavatel, aby byly prostory jeho firmy čisté a po zdravotní stránce bezpečné. Častá praxe také je, že si pracovník úklidu vystačí s jedním či dvěma druhy čisticího prostředku, což v dnešních podmínkách zdaleka nemůže být funkční řešení. Každý povrch a typ znečištění vyžaduje individuální přístup a k tomu určené čisticí přípravky, které mnohdy amatérští uklízeči k dispozici nemají, nebo je neumí používat. Pokud nejsou k úklidu zvolené správné čisticí prostředky, nebo jsou špatně dávkovány, nikdy nedosáhneme požadovaného účinku. Proto je velmi důležité, aby byl člověk, který s takovými prostředky pracuje, proškolen a uměl je vhodně použít.

Kärcher rovná se inovace

Pro Kärcher je nejdůležitějším faktorem růstu inovace. Každým rokem uvádí na trh okolo 100 až 150 nových produktů. Nezanedbatelný je počet patentů společnosti, kterých aktuálně drží 640. „Jako firma stavíme na silné tradici, ale zároveň jsou pro nás klíčové inovace. Proto i v budoucnosti se budeme snažit vynikat vynalézavostí, špičkovým výkonem a inovativními řešeními problémů,“ uzavírá Milada Skutilová.

Články autora Michal Hoblík

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...

Nezařazené
Česká síť inovačních center Ynovate se rozšiřuje na Slovensko

Síť Ynovate vznikla na půdorysu dřívější spolupráce agentur...

„Propojujeme firmy s experty z celé České republiky....

„Žilinský kraj je historicky regionem inovativních a odvážných...

Nezařazené
Česku bez vize hrozí totální kolaps

Prvním krokem k budoucnosti je podle Zdeňka Zajíčka...

„Musíme vykročit z bludného kruhu, jinak skutečně zůstaneme...