Sobota 24. února 2024
ikona hodiny29. 7. 2022 07:49

Carsharing jako trendy služba pro turisty

Tradiční půjčení auta v autopůjčovně může být na dovolené komplikovaný a únavný proces, zvláště když potřebujeme auto jen na krátký výlet nebo občas. Spoléhat se pouze na taxi či různé vychytralé prodejce zaměřené na nezkušené turisty má svá rizika, a pokud narazíte na nesolidního řidiče, riskujete sérii nevyžádaných vyhlídkových jízd. Existuje ale chytrý tip, jak jezdit jednoduše a flexibilně. V mnoha turistických destinacích totiž úspěšně fungují sdílené automobily.

Klára Procházková autor

Foto: Anytime carsharing Sdílená auta se prosazují i v turistický destinacích Evropy Foto: Anytime carsharing

„Mladí lidé mají sdílenou a digitální ekonomiku v krvi a jsou na používání tohoto typu služeb zvyklí z domova. Například sdílená auta přirozeně používají k cestám do práce, za nákupy, na výlety, a proto, když se vydají na dovolenou do zahraničí, chovají se stejně. A je to vhodný tip i pro všechny ostatní. Zařídit si to zvládne každý během pár minut,“ říká šéf českého zastoupení Anytime carsharing Milan Beutl.

A jak jsou na tom s těmito službami některé prázdninové destinace?

Francie

Paříž, romantické město na Seině, má s carsharingem bohaté zkušenosti. Výhodou je tedy velký výběr těchto služeb. Funguje zde například služba ZITY automobilky Renault. S těmito typickými francouzskými vozy si můžete užít Paříž naplno. Můžete se svobodně pohybovat od Boulevard Saint-Germain po Canal Saint-Martin, stejně tak vyrazit mimo centrum, například do Versailles či mnoha dalších romantických zámků, kterých jsou okolo Paříže desítky. Zvolit můžete vozy dle poskytovatele služby, ale zkusit lze třeba společnost Share Now, která nabízí například Fiat 500e, smart EQ forfour nebo smart EQ fortwo.

Pokud budete trávit dovolenou v populárním francouzském regionu Provence, tak můžete využít služby Citiz. Tu najdete i v dalších lokalitách, například ve vinařském ráji v Bordeaux či ve městě gastronomie Lyonu.

Itálie

Pokud přemýšlíte o prázdninách v Itálii určitě zvažte i využití služby sdílených aut. Itálie je například kolébkou v ČR úspěšně fungující značky Anytime, ale najdete zde i další služby jako například Enjoy. Carsharing najdete kromě Milána, také v Turíně, Římě, Florencii nebo třeba Bologni. Když už jste v Itálii, určitě stojí za to využít k jízdě některý z automobilů italské produkce. Můžete si tak dovolenou užít naplno a projet si nejen dobře známá tradiční turistická místa v daných městech, ale i méně známé pamětihodnosti a zajímavosti mimo centrum. Stejně tak s flexibilně používaným automobilem můžete vyrazit na méně zaplněnou a klidnější pláž či do romantické restaurace s krásnými výhledy nebo do blízkých vinařství. Itálie nabízí těchto možností a zážitků mnoho.

Barcelona a Malaga

V populárních přímořských španělských aglomeracích – Barceloně a Malaze nebo i na Tenerife, Ibize, ve Valencii či Alicante – je carsharing také jako doma. A i zde máte výběr mezi několika poskytovateli. Plánujete-li návštěvu Barcelony, tak si můžete stáhnout například aplikaci MEC, která nabízí elektrické vozy Nissan Leaf. V Malaze je pak populární společnost Activacar, která má flotilu elektrických automobilů jako Škoda CITIGOe iV nebo BMW i3. Pokud si chcete udělat výlet do hlavního města Madridu, můžete využít například služby Share now nebo Wible, která disponuje širokým vozovým parkem včetně populárních hybridních vozů.

„Carsharing nabízí mnoho výhod, které lze dobře využít i na dovolené. Půjčení auta je maximálně jednoduché, flexibilní a chytré. Zkrátka zapadá do konceptu ideální dovolené,“ uzavírá šéf českého zastoupení Anytime carsharing Milan Beutl.

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Cestovní ruch

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...

Cestovní ruch
Jižní Morava byla v roce 2023 nejnavštěvovanějším krajem

Statistiky návštěvnosti zobrazují optimistický trend – turisté se...

„Díky datům mobilních operátorů můžeme vidět, že podíl...

„Pro nás jsou všechny údaje o návštěvnosti kraje...

Cestovní ruch
Newsletter pro CzechTourism nově připravuje COT group

Předmětem smlouvy mezi národní turistickou centrálou a komunikační...

Pod dřívějším názvem COT media se společnost od...