Pátek 19. července 2024
ikona hodiny15. 9. 2022 06:44

Praha rozdala první inovační vouchery za sedm milionů

Inovační vouchery v dotačním programu Asistenční vouchery hlavního města Prahy dostane prvních 16 projektů. Vouchery schválilo minulý týden Zastupitelstvo HMP. Jedná se například o sdílené datové úložiště, podporu podnikavosti, rozvoj startupového systému, řešení dlouhověkosti, vybudování centra pro vývoj a výrobu léčiv, umělou inteligenci v dopravě, robotizaci ve stavebnictví a mobilní 3D tiskovou sestavu. Na svou přípravu budou čerpat 7 milionů korun. Skutečná hodnota realizace těchto projektů činí 8,4 miliardy korun.

Šárka Mrázová autor

Foto: Shutterstock.com Praha podporuje inovace vouchery Foto: Shutterstock.com

Celkem 16 projektů tak bude nově čerpat peníze z dotačního programu Asistenční vouchery hlavního města Prahy. „Peníze směřují na přípravu českých a mezinárodních projektů, které podpoří inovační prostředí v pražské ekonomice. Je to o to důležitější, že tato podpora přichází v době vysoké inflace v České republice a konfliktu na Ukrajině, který vyvolává výpadky v odběratelsko-dodavatelských řetězcích v EU,” říká primátor hl. města Prahy Zdeněk Hřib.

Asistenční vouchery vyhlásila Praha s Pražským inovačním institutem pro podniky a firmy, vědecko-výzkumné instituce a vysoké školy, které mají sídlo či pobočku v Praze. Celkem je pro Asistenční vouchery v letošním roce alokována částka 12 milionů korun. Přihlášku poslalo 37 projektů a do hodnocení postoupilo 30 projektů, 7 nesplnilo formální a věcná kritéria. Zbývajících 14 projektů je v současné době ještě v procesu hodnocení.

„Čtyři projekty ze šestnácti schválených pocházejí z dílen vysokých škol, další dva vytvořily vysokoškolské spin-offy a deset projektů patří malým a středním pražským podnikům. Máme radost z toho, jaký byl o vouchery zájem,” popisuje inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček a dodává: „Proto chceme s vouchery pokračovat i v nově připravovaném projektu smart akcelerátoru pro Prahu z výzvy Operačního programu Jan Amos Komenský, což doporučila i Pražská inovační rada.”

Vybraný projekt dostane dotaci formou Asistenčního voucheru, který použije na svou přípravu. Až bude projekt dokončen, bude mít ve skutečnosti mnohem větší hodnotu. Právě ta u prvních 16 projektů v součtu přesahuje 8 miliard korun.

Cílem programu Asistenční vouchery je podpořit přípravu a vypracování dokumentace projektu, který může pro svou realizaci získat finanční prostředky z národních, mezinárodních, místních rozpočtů či z vlastních zdrojů žadatele v oblasti výzkumu, vývoje a inovací.

Žadatel může podat na své IČO až tři projekty a na každý z nich může dostat až 1 milion korun (s desetiprocentní spoluúčastí). Příjem žádostí začal 31. prosince loňského roku a skončil letos 31. května. Většina voucherů se pohybuje mezi 500 až 600 tisíc korunami, pouze třetina projektů tuto částku přesahuje.

Asistenční vouchery jsou součástí tříletého dotačního projektu Prague Smart Accelerator (PSA). Z 85 procent jsou vouchery hrazeny z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a 15 procenty se finančně podílí Praha.

Pražský inovační institut (Pii) založilo formou zapsaného ústavu hlavní město Praha v lednu 2020. Tato veřejně prospěšná organizace se zaměřuje na podporu rozvoje a inovací ve vzdělávání, městě, podnikání a životním prostředí. Pii také spravuje Podnikatelské a inovační centrum hl. města Prahy (PIC).

Nejnovější články

Pohled z praxe
Česká firma zrychlila dispečink britských sanitek o 20 %

Po prvotní pilotní fázi pomohl český poskytovatel cloudového...

Společnost EMED patří mezi dynamické a rychle rostoucí...

Výrazný přínos implementace českého softwaru potvrzuje Craig Smith,...

EMED začínal s využíváním Daktely s 280 zaměstnanci...

Spojené království představuje pro Daktelu unikátní výzvy a...

Vzhledem k expanzi Daktela vybudovala lokální tým deseti...

Jiří Havlíček, generální ředitel společnosti Daktela, k tomu...

Analýzy
Češi nejvíce využívají sdílených služeb ubytování

„Průzkum se zaměřil na specifika sdílené ekonomiky a...

„Průzkum se také zaměřil na otázku, v čem...

Analýzy
Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU

Pokud se podíváme na inflační čísla detailněji, v...

Česko naopak zůstává premiantem při pohledu na ceny...

Po červnovém překvapení odhadujeme další pozvolný pokles spotřebitelské...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...