Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny15. 9. 2022 06:44

Praha rozdala první inovační vouchery za sedm milionů

Inovační vouchery v dotačním programu Asistenční vouchery hlavního města Prahy dostane prvních 16 projektů. Vouchery schválilo minulý týden Zastupitelstvo HMP. Jedná se například o sdílené datové úložiště, podporu podnikavosti, rozvoj startupového systému, řešení dlouhověkosti, vybudování centra pro vývoj a výrobu léčiv, umělou inteligenci v dopravě, robotizaci ve stavebnictví a mobilní 3D tiskovou sestavu. Na svou přípravu budou čerpat 7 milionů korun. Skutečná hodnota realizace těchto projektů činí 8,4 miliardy korun.

Šárka Mrázová autor

Foto: Shutterstock.com Praha podporuje inovace vouchery Foto: Shutterstock.com

Celkem 16 projektů tak bude nově čerpat peníze z dotačního programu Asistenční vouchery hlavního města Prahy. „Peníze směřují na přípravu českých a mezinárodních projektů, které podpoří inovační prostředí v pražské ekonomice. Je to o to důležitější, že tato podpora přichází v době vysoké inflace v České republice a konfliktu na Ukrajině, který vyvolává výpadky v odběratelsko-dodavatelských řetězcích v EU,” říká primátor hl. města Prahy Zdeněk Hřib.

Asistenční vouchery vyhlásila Praha s Pražským inovačním institutem pro podniky a firmy, vědecko-výzkumné instituce a vysoké školy, které mají sídlo či pobočku v Praze. Celkem je pro Asistenční vouchery v letošním roce alokována částka 12 milionů korun. Přihlášku poslalo 37 projektů a do hodnocení postoupilo 30 projektů, 7 nesplnilo formální a věcná kritéria. Zbývajících 14 projektů je v současné době ještě v procesu hodnocení.

„Čtyři projekty ze šestnácti schválených pocházejí z dílen vysokých škol, další dva vytvořily vysokoškolské spin-offy a deset projektů patří malým a středním pražským podnikům. Máme radost z toho, jaký byl o vouchery zájem,” popisuje inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček a dodává: „Proto chceme s vouchery pokračovat i v nově připravovaném projektu smart akcelerátoru pro Prahu z výzvy Operačního programu Jan Amos Komenský, což doporučila i Pražská inovační rada.”

Vybraný projekt dostane dotaci formou Asistenčního voucheru, který použije na svou přípravu. Až bude projekt dokončen, bude mít ve skutečnosti mnohem větší hodnotu. Právě ta u prvních 16 projektů v součtu přesahuje 8 miliard korun.

Cílem programu Asistenční vouchery je podpořit přípravu a vypracování dokumentace projektu, který může pro svou realizaci získat finanční prostředky z národních, mezinárodních, místních rozpočtů či z vlastních zdrojů žadatele v oblasti výzkumu, vývoje a inovací.

Žadatel může podat na své IČO až tři projekty a na každý z nich může dostat až 1 milion korun (s desetiprocentní spoluúčastí). Příjem žádostí začal 31. prosince loňského roku a skončil letos 31. května. Většina voucherů se pohybuje mezi 500 až 600 tisíc korunami, pouze třetina projektů tuto částku přesahuje.

Asistenční vouchery jsou součástí tříletého dotačního projektu Prague Smart Accelerator (PSA). Z 85 procent jsou vouchery hrazeny z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a 15 procenty se finančně podílí Praha.

Pražský inovační institut (Pii) založilo formou zapsaného ústavu hlavní město Praha v lednu 2020. Tato veřejně prospěšná organizace se zaměřuje na podporu rozvoje a inovací ve vzdělávání, městě, podnikání a životním prostředí. Pii také spravuje Podnikatelské a inovační centrum hl. města Prahy (PIC).

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...