Pondělí 24. června 2024
ikona hodiny2. 1. 2023 10:36

Sazka vidí budoucnost zábavy v moderních technologiích

Unikátní IT řešení a inovace drží firmu stále mladou

Sazka je moudrá a zkušená dáma – Sportku lidé sázejí už šedesát pět let. Dnes se ze sázkařské legendy stává technologický premiant. Do širokého portfolia Sazky spadají nejen loterie a kurzové sázení, ale například i online hry, virtuální mobilní operátor či největší esportová liga v Česku a na Slovensku. Sazka je ve svém segmentu leaderem a její technologické zázemí je komplexní.

Marcela Vraná autor

Foto: Sazka Technologie vládnou světu zábavy Foto: Sazka

Zůstat svůj a udržet si tvář před konzervativními zákazníky, ale být i inovativní a rozhodovat se na základě špičkově zpracovaných dat, vyvíjet unikátní IT řešení a fungovat v podobné dynamice, jako super kreativní start-upy. To, co se někomu může zdát jako husarský kousek, je pro Sazku denním chlebem. Vsadit si oblíbenou loterii už dnes nevyžaduje ani nutnost vážit cestu na poštu nebo hledat trafiku s terminálem označeným ikonickou žlutou koulí. Zákazník si může vsadit rovnou online a využít mobilní aplikaci. Vše na první pohled působí přehledně a konzistentně, pod povrchem se ale skrývá složitý mechanismus, na jehož hladkém chodu se kromě špičkových manažerů Sazky podílí také velká míra vstupů od dalších externích dodavatelů. Dohromady jde o koncert zhruba sto subsystémů, které propojuje a synchronizuje díky jediné integrační platformě.

Online dveře otevřely Sazku novým zákazníkům

Zásadním krokem vpřed se pro Sazku stal hlavně vstup do světa online her, který přinesl nové příležitosti a portfolio světa zábavy tak získalo další rozměr. Zatímco původní generace zákazníků si oblíbila jako svůj herní rituál vyplňování tiketů a stírání losů, nabídka online her oslovuje dlouhodobě i skupinu hráčů, zvyklých řešit veškeré denní a běžné úkony přes internet přímo v online světě. Sazka se tak pyšní pestrou nabídkou online i offline služeb, a zatímco jinde si tyto složky jdou po krku, Sazka jim věnuje stejnou péči.

Televizní slosování, klasické stírací losy a síť kamenných poboček tak žijí v naprosté symbióze s divizí iGaming. S tím souvisí například velký boom online losů. „Některé hry nejdou od dodavatelů vůbec sehnat, a proto si je vytváříme sami. To jsou například naše unikátní online losy, což je ekvivalentem ke klasickým losům, akorát prstem seškrabujete políčka na telefonu. Legislativně je v tomto ohledu takovou perličkou, že pro online losy platí stejná pravidla jako pro klasické losy, tedy i jejich povinné emise. Může se ním proto občas stát, že se online losy vyprodají, přestože jde v podstatě o virtuální produkt,“ vysvětluje Jan Horyna, šéf iGamingové divize Sazky.

Význam inovací a IT v oboru zábavy roste

Klíčovým milníkem letošního roku byl pro Sazku projekt nazvaný Futurum. Až nevídaně obrovský projekt, proměnil infrastrukturu loterní jedničky: podařilo se zařídit kompletní datovou migraci a zmodernizovat spojení se všemi terminály. Na dveře teď klepe další technologický milník: NextGen Infrastructure, který zreviduje současný stav infrastruktury a procesů v Sazce a udělá funkční výhled na tři až pět dalších let, aby byla značka připravená v podstatě na všechno. Sazka musí být flexibilní, škálovatelná, a neustále propojující technologický pohled na infrastrukturu s tím byznysovým. Značka se odborníkům i lidem z ulice v minulosti zapsala do myslí jako lehce zkostnatělá firma. O to je ovšem větší překvapení, když zjistí, jak velké množství nových, moderních technologií Sazka využívá. A to například i v porovnání s bankovním prostředím, které bývá tradičně vnímáno jako lídr.

„Celý gigantický komplex Sazky je složený z více než stovky IT dodavatelů, kteří spolu komunikují navzájem ve stovkách procesů. K těm největším patří loterijní systém, na který jsou napojené tisíce terminálů, dále máme systém zajišťující naše online portfolio, kde je připojený také systém na kurzové sázky, dodavatelé casino her, a spousta větších a menších poskytovatelů, což doplňuje široký supportní tým. Naší přednostní je perfektní integrace všech systému na jedno, aby pro zákazníka vše tvořilo jeden příjemný celek,“ doplňuje Horyna.

Nejnovější články

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...

Názory
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku opět poklesla

Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice...

Do důvěry spotřebitelů se pak propisuje i růst...

Trendy
Aplikace pro správu nemovitostí s analytikou v reálném čase

„Vzhledem k tomu, že procesy správy nemovitostí jsou...

Aplikace SWORP Rent umožňuje organizaci nemovitostí do více...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...