×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny3. 3. 2023 08:30

Finské trendy ve stavebnictví: Moduly a udržitelnost

Zdražení energií, stavebních materiálů a práce, rostoucí inflace, vysoké hypoteční úvěry, zdlouhavé povolovací procesy – to vše se loni v developmentu projevilo a nepříznivě ovlivnilo trh s novými byty.

Foto: YIT PARVI Cibulka – jeden z projektů finského developera v Praze Foto: YIT

„Realitní trh v roce 2022 prošel opravdu turbulentním vývojem. Zásadně jej ovlivnila geopolitická situace a následný vývoj ekonomiky a energetická krize. Po začátku války na Ukrajině a propuknutí krize s dodávkami a cenami energií trh s novým bydlením výrazně ochladl. Na jaře jej pak téměř zmrazila rostoucí inflace a zvyšující se úrokové sazby,“ uvádí generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a dodává: „Zůstáváme ale optimisty a v letošním roce očekáváme oživení na poli nových bytů. S postupným snižováním inflace by mělo dojít i k poklesu hypotečních sazeb, což přispěje k obnově poptávky ze strany kupujících. Co se týče nových trendů, s ohledem na rostoucí náklady za elektřinu a plyn aktuálně sledujeme stoupající zájem o energeticky úsporné bydlení. Samozřejmě vnímáme, že budoucnost nových domů spočívá v moderních technologií, jako jsou například fotovoltaické panely, rekuperace či LED osvětlení. Proto jsou tyto technologie již součástí našich nových projektů.“

Finský developer rozšiřuje využití prefabrikace ve svých projektech

Nepříznivým vlivům čelilo v roce 2022 rovněž stavebnictví. To trápilo, a stále trápí, nedostatek personálu, především profesně znalých dělníků, zdržení dodávek stavebních materiálů a jejich vysoké ceny. Pro urychlení a zkvalitnění výstavby YIT implementuje moderní a inovativní technologii prefabrikace, která může přispět i k úspoře pracovní síly. „V některých našich projektech již instalujeme modulární koupelny, jež se vyrábí v moderních továrnách a dováží se na stavbu plně vybavené. Podmínky dělníků jsou ve výrobní hale oproti staveništi mnohem komfortnější, což má samozřejmě i pozitivní vliv na celkovou kvalitu takového výrobku. Vzorem pro nás je know-how mateřské společnosti ve Finsku, jež má s touto výstavbou dlouholeté pozitivní zkušenosti. Prefabrikaci určitě vidíme jako jednu z cest budoucnosti stavebnictví,“ vysvětluje Marek Lokaj. První instalace modulárních koupelen YIT v Česku ve větším měřítku uskutečnila ve většině bytů v etapách Kemi a Ranua projektu Lappi Hloubětín. Využití prefabrikovaných prvků ale nyní dále rozšiřuje. V bytovém domě Happi Milánská developer používá prefabrikované dílce nejen na koupelny, ale rovněž na všechny nosné svislé a vodorovné konstrukce, na konstrukce pavlačí a balkonů, schodiště či výtahové šachty.

Stále větší důraz na ekologii

YIT se dále snaží hledat nové materiály s minimální zátěží na životní prostředí. Zavedla proto například výstavbu z betonu z recyklovaného kameniva, kde je přírodní kamenivo zcela nahrazeno nadrceným směsným demoličním odpadem. K hlavním přednostem takzvaného ‚zeleného‘ betonu patří úspora přírodních zdrojů a energie na jejich těžbu, podpora cirkulární ekonomiky využitím druhotných materiálů a snížení uhlíkové stopy. V komplexu Vesi Hostivař dojde jeho začleněním ke snížení emisí CO2 o téměř 3 %.

V rámci strategie ESG společnost YIT aktualizovala své standardy. „Na využívání obnovitelných zdrojů a energeticky úsporné technologie pamatujeme již během navrhování všech našich projektů. Každý z nich má od samotného začátku tzv. ESG kartu, která sleduje celý jeho průběh. Kartu připravuje náš tým s odborníky na danou oblast, tedy mimo jiné i na energie. Ti dohromady stanovují parametry a technologie vhodné pro instalaci v daném projektu,“ říká generální ředitel YIT Stavo.

Od konce roku 2021 se YIT ve své korporátní strategii zavázala k iniciativě Science Based Targets, jejímž cílem je omezit globální oteplování pod 1,5 ºC v souladu s Pařížskou dohodou. Do roku 2030 chce YIT dosáhnout uhlíkové neutrality ve vlastních činnostech a v tzv. value chain snížit emise o 30 % oproti výchozímu roku 2019.

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Česko patří v kybernetické bezpečnosti ke špičce

Na programu bylo setkání se zástupci firem, vzdělávacích...

Nizozemsko nebylo rozhodně vybráno náhodou. Země se totiž...

Účastníci navštívili například nizozemský klastr kybernetické bezpečnosti Hague...

Jako velmi přínosnou hodnotí zástupci TeskaLabs návštěvu Evropského...

TeskaLabs patří v Česku ke špičce poskytovatelů služeb...

Pohled z praxe
Cirkulární ekonomika: Jaké jsou její hlavní koncepty?

Oběhové hospodářství nachází prostor pro ekologický přístup k...

Cirkulární ekonomika nebo též oběhové hospodářství se zaměřuje...

Zapojení komunity do uznávání odpadu Nakládání s elektronickým...

Pohled z praxe
Firmám chybějí vysokoškoláci, HK pomáhá

Pohled vysokoškoláků na pracovní trh v regionu se...

Zástupci Sokolovské uhelné a skupiny SUAS GROUP jeli...