Úterý 25. června 2024
ikona hodiny5. 6. 2023 11:02

Zmírnění jednoho ukazatele rezidenčnímu trhu nepomůže

ČNB od července 2023 zmírní jedno z pravidel pro poskytování hypoték. Jmenovitě jde o limit výše splátek k čistému měsíčnímu příjmu, tzv. ukazatel DSTI. Samotné změkčení jednoho z parametrů pro žadatele o hypotéky trhu však nejspíše výrazněji nepomůže, přestože jde o zásadní parametr, který mnohým blokoval šanci na získání hypotéky.

Jiří Vančura Jiří Vančura autor

šéf nemovitostního financování Trinity Bank

Foto: Shutterstock.com Změkčení jednoho parametru hypotékám nepomůže Foto: Shutterstock.com

Tento ukazatel se vlivem současné výše úrokových sazeb stal pro řadu potenciálních zájemců o hypotéku nesplnitelným. A tím de facto tyto diskvalifikoval od možnosti si pořídit nemovitost k bydlení, která může být nyní za zajímavou cenu či může být nový majitel dočasně podpořen například z rodiny či přátel, aby byl schopen hypotéku splácet. Nadále bude platit stanovený limit DTI, který vypovídá o celkovém dluhu žadatele o hypotéku v násobcích jeho čistého ročního příjmu. Tento však sleduje celkové zadlužení, není ovlivněn aktuální výší úrokových sazeb a není tak pouze s ohledem na sazby diskvalifikující. Tento krok ČNB tak nepochybně alespoň mírně přispěje k oživení rezidenčního trhu a dostupnosti individuálního bydlení.

Nadále tak hlavním problémem trhu zůstane byrokracie a velmi komplikované procesy vedoucí k desítkám razítek a povolení, která jsou potřebná jen pro zahájení nové výstavby. V tomto bodě aktuální nově nastavené změkčení jednoho parametru ze strany ČNB rozhodně nepomůže.

Stačí se podívat na statistiky ČSÚ v počtech nových povolení výstavby v Praze, zhodnotit umístění České republiky na jednom z posledních míst, dle Světové banky, v procesním řízení a administrativě, která je nutná pro získání povolení k nové výstavbě. Stejně tak i sledujeme stále se zvyšující nároky na udržitelnost nebo soběstačnost budov s ohledem na životní prostředí a každému musí být zřejmé, že aktuální krok regulátora trhu dlouhodobě nepomůže. Jakkoli je to ale krok důležitý.

TRINITY BANK a. s.: Senovážné náměstí 1375/19, 110 00 Praha – Nové Město

Kontaktní osoba: David Jirušek, vedoucí komunikace a tiskový mluvčí

e-mail: [email protected], tel.: 00420 778 468 318

O TRINITY BANK

Banka navazuje na velmi úspěšnou historii Moravského Peněžního Ústavu. Ten byl založen Radomírem Lapčíkem v roce 1996 ve Zlíně a patřil mezi největší spořitelní družstva v ČR. V roce

2018 získal bankovní licenci a od roku 2019 operuje na českém bankovním trhu pod obchodním jménem TRINITY BANK a.s. Banka dosáhla v roce 2022 svého významného milníku – pokořila nejenom hranici 100 tisíc klientů, ale poprvé za svou krátkou bankovní historii dosáhla auditovaného zisku jedné miliardy korun před zdaněním. Banka výrazně rozšiřila v roce 2022 i svou pobočkovou síť, nyní má devět poboček.

Více informací o bance najdete na webu www.trinitybank.cz

České republice bytový fond neustále stárne. Komplikací je i ta skutečnost, že se daný fond meziročně ani nestačí obnovovat. Praha i další velká města by měla stavět dvoj, možná i trojnásobky dnešních dokončených bytů a stejně by těch bytů v dalším desetiletí, bohužel, bylo málo. Kde jinde totiž stavět než ve městech tak, abychom chránili okolí krajinu. Města se mají a musí zahušťovat tak, aby plnila pro své obyvatele funkce, které jim město musí nabízet a poskytovat. Ti, kteří nemají práci nebo hledají lépe placenou logicky hledají tam, kde je jí nejvíce. A to bylo, je a předpokládám, že i nadále bude, ve městech. Kde pracujete, tak chcete i žít a především bydlet. Dnes jsme svědky toho, jak každý den jsou směrem do velkých měst přetížené dopravní cesty lidmi, kteří jednou do práce. Řada z nich by jistě ráda vyměnila svůj čas strávený za volantem nebo i v přeplněném vlaku za možnost cenově dostupnějšího bydlení v místě jejich práce.

Cesta ke zlepšení vede přes povolovací proces, zjednodušení byrokracie, nastavení jasných pravidel, vymahatelnost práva až po odpolitizování státní správy. Roky o tom píší nebo mluví všichni z trhu – od developerů, přes stavební firmy a oborové spolky, až po ty, kteří danou výstavbu financují – tedy banky. Bohužel, optimistický výhled stále v nedohlednu, proto se domnívám, že jedno „změkčení“ podmínek pozitivní impulz v podobě výrazného poklesu nových cen nemovitostí rezidenčnímu trhu nedodá. A to je škoda.

Nejnovější články

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...

Názory
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku opět poklesla

Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice...

Do důvěry spotřebitelů se pak propisuje i růst...

Trendy
Aplikace pro správu nemovitostí s analytikou v reálném čase

„Vzhledem k tomu, že procesy správy nemovitostí jsou...

Aplikace SWORP Rent umožňuje organizaci nemovitostí do více...

Nejnovější Názory

Názory
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku opět poklesla

Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice...

Do důvěry spotřebitelů se pak propisuje i růst...

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Expertní pohled
O francouzských volbách, udržitelnosti dluhu a roli ECB

Trhy obecně nemají rády nejistotu, a ta je...

Dobrou zprávou je, že zatím nedochází k přelivu...