Středa 22. května 2024
ikona hodiny12. 6. 2023 09:27

Technologie 5G zvýší bezpečnost v ulicích Bíliny

Čeští technologičtí specialisté vedou projekt využívající 5G připojení ke zlepšení bezpečnostních a sledovacích systémů v Bílině. Projekt s názvem Rozvoj městského bezpečnostního a situačního managementu v Bílině s podporou technologie sítí 5G vzešel ze soutěže 5G pro 5 měst, kde Bílina vyhrála společně s Jeseníkem, Karlovými Vary, Plzní a Ústím nad Labem. Vítězové soutěže získají přednostní testování nové technologie 5G a každému městu jsou poskytnuty služby v hodnotě více než 2 miliony korun, včetně metodické, personální a marketingové podpory.

Kateřina Fričová autor

Foto: Shutterstock.com V Bílině posílí bezpečnost v ulicích 5G sítě Foto: Shutterstock.com

Projekt Rozvoj městského bezpečnostního a situačního managementu, který realizuje tým českých výzkumníků včetně společností VDT Technology, Certicon a M2C, bude prováděn prostřednictvím minimálně 15 bodů městského kamerového, bezpečnostního a dohledového systému nově připojených skrz 5G síť k dohledovému centru Městské policie Bílina. Kompletní řešení zahrnuje pořízení potřebné technologie, vytvoření provozního prostředí a propojení všech komponent do funkčního celku, který bude zvyšovat bezpečnost občanů města.

Cílem projektu je zvýšení bezpečnosti občanů a návštěvníků Bíliny a bude zahrnovat online i offline analýzy pro situační prevenci kriminality a rovněž analýzu zvyšující bezpečnost silničního provozu.

Nová technologie bude využita pro online a offline analýzy, které napomáhají detekci kriminality a situační prevenci, zvyšování bezpečnosti silničního provozu a dalších aktivit směřujících ke zvýšení bezpečnosti občanů v Bílině na veřejných prostranstvích i uvnitř veřejných budov.

„Těší nás, že spolupracujeme s Mark2 Corporation a CertiConem na vysoce moderním bezpečnostním řešení. Obecně lze říct, že 5G konektivita nabízí mnoho příležitostí pro zlepšení přenosu dat, což vede k lepší bezpečnosti a ochraně,“ uvedl Ing. Erik Feldman ze společnosti VDT Technology a pokračoval: „Tento inovativní systém je navržen tak, aby významnou měrou přispěl k celkovému posílení bezpečnosti, neboť čím rychleji a přesněji budou dohledové systémy poskytovat informace Policii ČR a dalším orgánům, tím rychleji a účinněji budou moci tyto orgány jednat k odstranění rizik.“

„Certicon vyvíjí technologická řešení a prostřednictvím strategických řešení je uvádí na trh. Zaměřuje se na inovativní řešení s přidanou hodnotou pro koncové uživatele,“ uvedl Vladimír Mařík, ředitel divize Business Solution v Certicon.

Prvním krokem projektu je vypracování studie proveditelnosti, včetně návrhu koncepce analýzy dopravy s využitím kamerového systému jako zdroje dat. Pro využití nové technologie Městská policie Bílina identifikuje hot spoty s častým výskytem přestupků nebo rizikových zón. Ve druhé fázi projektu bude vyvinuta a implementována nová datová a komunikační infrastruktura.

Technologie 5G umožňuje sdílet větší množství dat s mnohem vyšší přenosovou rychlostí, než je tomu v současnosti u sítí 4G. Využití chytrých aplikací v dohledovém systému města Bílina umožní Městské policii Bílina rozpoznávat osoby, objekty a vozidla a mapovat jejich pohyb v reálném čase, a to prostřednictvím vysoce kvalitních snímků, a možnost přehrávání záznamů. Partnerem města Bílina a poskytovatelem sítě je společnost O2 Czech Republic.

Město Bílina se zaměřuje na bezpečnost při využití grantu v rámci programu Národní plán obnovy, nicméně podobný software, který také využívá 5G sítě, by mohl rovněž poskytovat informace o obsazenosti parkovišť, plynulosti dopravy, návštěvnosti veřejných akcí a dalších oblastech.

5G je pátá generace bezdrátové telekomunikační sítě, která v mnoha oblastech překonává stávající standardy poskytované 4G připojením. 5G je výkonnější, rychlejší a nákladově efektivnější. Stávající sítě 4G se kvůli moderním technologiím ocitly na hranici své kapacity a nemají prostor pro další modernizaci.

„Projekt, spolufinancovaný z Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy, posouvá město Bílina na špičku technologického rozvoje českých měst,“ uvedla Zuzana Schwarz Bařtipánová, starostka města Bílina a dodala: „Díky této perspektivní iniciativě lze vyvinout a zavést nová řešení, která přispějí k bezpečnosti obyvatel a návštěvníků města. Jsme nadšeni, že můžeme ve spolupráci s partnery projektu přinést do města výhody plnohodnotných sítí 5G.“

Nejnovější články

Aktuality
Česko pomáhá udržet bezpečnost jaderných elektráren na Ukrajině

Právě taková potřeba vyvstala letos v Rovenské jaderné...

Před potvrzením zakázky tedy bylo potřeba zpracovat návrh...

Tento projekt dokládá, že Česko dokáže nabídnout technologická...

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...

Pohled z praxe
Česko v Indexu prosperity propadlo o dvě příčky

V prvním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví...

Největší meziroční propad zaznamenalo Česko v pilíři ekonomiky....

Dlouhodobě nejhorších výsledků dosahujeme v indikátorech, které ukazují...

K pozitivnímu posunu o dvě příčky došlo v...

Nejlepšího výsledku dosahuje Česko v oblasti zdraví a...

V oblasti vědy, ve které Česko taktéž propadlo,...

Nejnovější Trendy

Trendy
Do Brna přijede otec udržitelného podnikání John Elkington

Ambition (Un)locked – to je téma letošního čtvrtého...

Právě k němu pozval JIC jednoho z „kmotrů...

Trendy
Češi v třídění nepolevují, v ČR se loni recyklovalo více obalů

Poslední průzkum potvrdil, že třídění odpadů se stalo...

Díky dobrým podmínkám, které pro třídění v ČR...

Díky aktivnímu přístupu občanů se loni z celkového...

U ostatních komodit bylo loni celkové využití následující:...

Trendy
Digitalizace mění management stavebních projektů

Prostřednictvím digitálních platforem pro stavební profesionály (tzv. PropTech...

Prostřednictvím analýzy historických dat a ukazatelů výkonnosti lze...

Další odvětví jako třeba automobilový průmysl již se...