Sobota 25. května 2024
ikona hodiny20. 7. 2023 06:51

Více než novinka je ChatGPT déja vu

Pro někoho může být ChatGPT novinka, ale někteří si vzpomenou, že podobnou situaci jsme tu měli před pěti lety. Stejně jako tenkrát, i dnes je umělá inteligence vydávána téměř za magii. Stačil jeden nový nástroj, aby se stala tématem každého média, předmětem debat v hlavním čase a obavou i nadějí pro všechny obory. Jenže v jednoduchosti je jeho největší slabina.

Jakub Olexa Jakub Olexa autor

ředitel společnosti Mailkit

Foto: Shutterstock.com Kde má ChatGPT svou největší slabinu? Foto: Shutterstock.com

Tenkrát se umělá inteligence skloňovala ze všech stran, především v oboru e-commerce. Čtenáři mohli narazit na oslavné články o tom, jak rekomendace zvedly tržby o desítky procent, umělá inteligence pomáhala optimalizovat logistiku a společnosti dosahovaly masivních úspor. V zásadě není rozdíl v modelech používaných pro doporučení toho, co by vás mohlo na e-shopu zajímat a toho, co je dnes hlavním tématem, tedy ChatGPT. Všechny aplikace AI, správně strojového učení neboli Machine Learning, pracují s pravděpodobností a odhadováním budoucího vývoje na základě předchozích dat. Rozdíl je primárně v tom, že ChatGPT je nástroj, který dokáže použít naprosto každý. Je to zkrátka pokec, a to ho dělá nesrovnatelně atraktivnější, než jsou všechny ostatní aplikace strojového učení dohromady.

Každý dokáže položit dotaz, zeptat se na co chce a dostat odpověď, kterou hledal. Bohužel právě v odpovědi je zádrhel. Nelze jí věřit. Nejedná se o umělou inteligenci v pravém slova smyslu. ChatGPT de facto nic neví, pouze skládá za sebe slova tak, aby zformuloval text, který bude čitelný a bude obsahovat informace, které odpovídají otázce. Tyto odpovědi mohou být doslova úžasné a být shrnutím encyklopedických znalostí, nebo také naprostou fabulací, která s pravdou a fakty nemá nic společného.

Bez lidské inteligence bude i ta umělá upadat

A zde tkví další zádrhel. Většina uživatelů si nesprávně myslí, že se jedná o zdroj kvalitních a ověřených informací. Jenže LLM (Large Language Model) v pozadí ChatGPT je pouze predikce slov. Skládá slova za sebe na dané téma tak, jaké je nejpravděpodobnější znění vět, které se naučila. Naučila z textů, které jiní autoři vymysleli a napsali. Aby ChatGPT mohl vyprodukovat kvalitní texty, potřebuje i kvalitní zdroje. Obava, že umělá inteligence nahradí lidi v mnoha oborech, je zcela lichá. Především proto, že bez lidí nebude mít z čeho se učit, a tak bude i inteligence této umělé inteligence upadat.

AI však má své jasné použití všude tam, kde může vycházet z kvalitních vstupních dat. Pokud využijete umělou inteligenci například ke zlepšení čitelnosti textu, který jste napsali, nebo jeho zkrácení, dokáže udělat úžasnou práci. Umožní produktovému manažerovi vygenerovat skvělé texty pro popis produktu nebo web stránku, pokud dostane dostatečně kvalitní informace. Může tak nahradit produktového copywritera, ale nenahradí kreativního copywritera. Zrychlí mnoha firmám přípravu kvalitního obsahu, ale vstup, tedy základní popis a informace musí stále přicházet ze znalostí uživatele.

V email marketingu má využití AI své místo jak v oblasti doporučování obsahu, tak i jeho tvorbě. Tam kde předtím musel někdo pracně vymyslet zkrácený popis produktu do emailu dnes stačí použít magické tlačítko. AI má bezpochyby své místo v email marketingu tam, kde je dostatek kvalitních dat a jsou nastavená jasná kritéria.

I proto jsme do platformy Mailkit implementovali možnost využití umělé inteligence v textových polích, a to prostřednictvím vizuálního tvůrce.

Za nejčastější volbu při pomoci s textem u e-mail marketingových kampaní platí ChatGPT. Pomůže s překlady, shrnutím textu, kontrolou pravopisu, tonalitou textu nebo stylistickou úpravou.

S anomáliemi si umělá inteligence neporadí

Zmiňované doporučené produkty mohou fungovat skvěle pokud mají skvělá data, ale neporadí si s anomáliemi. V praxi se to ukázalo, když systém začal doporučovat produkt, který byl s masivní slevou kvůli ukončení výroby. Produktový manažer věděl, že má posledních pár kusů, které potřebuje rychle vyprodat i se ztrátou, aby si uvolnil místo, ale rekomendační systém věděl jediné, a to, že sleva táhne, a tak doporučoval komu mohl. Výsledkem byly stovky objednávek produktu, které nemohly být naplněny a firma se pak musela zákazníkům omlouvat. Chyba nebyla na straně rekomendací, ale nedostatečných dat a neznalosti kontextu dostupnosti.

Dnešní modely strojového učení dokáží kouzla, ale bylo by špatné těmto kouzlům podlehnout. Mohou být obrovským pomocníkem a odhalit vzorce chování, které byste jen těžko hledali, a tak optimalizovat logistiku, předpovídat nákupy i slova ve větách, až do podoby celých článků. Nelze však zapomínat na to, že se stále jedná jen o pravděpodobnost, a nikoliv fakta. To, že vám ChatGPT odpoví na vaši otázku ještě neznamená, že to je správná a pravdivá odpověď.

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Názory

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...

Analýzy ze Spořky
Posledních deset minut, čipy a negativita

Běžný obchodní den na akciovém trhu (S&P 500)...

Proč jsou politici negativní, zesměšňují protivníky nebo na...

Názory
Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet

Nad očekávání rychlé oživení spotřebitelské poptávky napříč jednotlivými...

V nejbližších měsících by měly výše zmíněné faktory...