×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny14. 8. 2023 20:21

TikTok vs. Reels: rozdíly, výhody a několik tipů jak na ně

Všichni chtějí videa! A dělají dobře –⁠ algoritmy sociálních sítí videím dávají stále více prostoru. Na videích se taky dá pěkně vyřádit a získat pozornost vaší cílové skupiny. Než je ale zařadíte do komunikace na sociálních sítích, je třeba si ujasnit pár věcí.

Daniela Roubíčková autor

expertka na sociální sítě a online marketing, agentura LCG New Media

Foto: Shutterstock.com Videa na sociálních sítích – jak na ně? Foto: Shutterstock.com

Agentura LCG New Media shrnula rozdíly mezi Reels a TikTokem do následujících řádků.

Délka videa

Teď si řeknete, že je to přeci jasné –⁠ Instagram Reels i TikTok jsou na krátká videa. To ale přestává platit. U TikToku platí maximální délka 3 minuty. Nedávno byla ale prodloužena na 10 minut. To vydrželo několik dní a možnost bez vyjádření TikToku zmizela. Uvidíme, jestli se desetiminutová videa vrátí. TikTok také uživatelům umožňuje sledovat dlouhá videa na šířku přes celou obrazovku. Reels se oproti tomu stále drží na hranici maximálně 90 sekund.

Nejlepší je zaujmout v několika prvních vteřinách videa. Pokud ale máte co říct, proč se omezovat časovým limitem několika sekund? Nebojte se natáčet i delší videa, jen si pohlídejte, že zásadní informace sdělíte hned v začátku. Díky tomu si získáte pozornost uživatele. Pak můžete informace rozvíjet, vyprávět příběh nebo ukázat výhody vašeho produktu z více úhlů.

Hudba a zvuky

Zásadním rozdílem mezi Reels a TikTokem jsou v trendy audiu. U TikToku se mění každý den a když usnete na vavřínech, vlak plný trendujících zvuků vám rychle ujede. Tady je proto důležité si uvědomit, kolik máte času.

Příprava, scénář, schválení klientem, natočení, postprodukce a vypublikování –⁠ pokud chcete jet na vlně trendů na TikToku, všechno tohle musí proběhnout v co nejkratším možném čase.

Pokud si video na trendující zvuk budete syslit někde v počítačovém úložišti a vyčkávat na “správný čas”, už ho tam můžete rovnou nechat. Je to jako přijít pozdě na oslavu – nikdo už vás tak nadšeně, jako na začátku, nepřivítá. Stejně to funguje i na TikToku. Pokud se vám navíc pozdní připojení k trendům bude stávat často, může to mít negativní dopad na image vaší značky. A to nechcete, ne?

Naplánované příspěvky počkají, trendy ne

Trendy na Reels jsou mnohem přátelštější ke všem social media manažerům. Zvládnou je odhadnout dopředu a patřičně se na ně připravit. Reels trendy totiž ve většině případů přicházejí z TikToku –⁠ jen s časovou prodlevou.

Proto se nebojte videa z TikToku recyklovat a repostovat je na Reels, pokud je zrovna ten správný čas. Jen dejte pozor, ať na Reels nenahráváte video s vodoznakem TikToku! Takové faux pas by vám vaši sledující (minimálně ti patřící do Gen Z) možná neodpustili.

Chcete vytvářet trendy videa? Pak vám v telefonu nesmí chybět aplikace CapCut. Kromě toho, že v ní zvládnete snadno sestříhat video, hodit se vám budou její šablony. Ty opakovaně trendují na TikToku (a pomalu, ale jistě i na Reels). Často vám tak bude pro úspěšné video stačit jen vymyslet jednoduchý koncept, který se na danou šablonu (a hlavně pro vaši značku) bude hodit.

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Trendy

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Trendy
Zájem o alternativní potraviny roste

„Alternativní potraviny představují vedle reformulovaných a udržitelně vyrobených...

Tereza Trávníčková z organizace ProVeg shrnula, jak se...