Neděle 3. prosince 2023
ikona hodiny12. 11. 2023 16:28

VV SKLO: Třicet let špičkového skla z Křižanova

Jeden z nejvýznamnějších tuzemských dodavatelů výrobků z plochého skla společnost VV SKLO z Křižanova si letos připomíná třicet let od svého založení. Z původně malého rodinného sklenářství vybaveného základní technologií vyrostla velká firma s bezmála padesáti zaměstnanci a nejmodernějším strojním vybavením na opracování a dekorování skleněných tabulí, která dnes dodává tuzemským i zahraničním zákazníkům komplexní interiérová řešení od projektu přes výrobu až po finální montáž. Společnost je dnes ve stoprocentním vlastnictví holdingu Skupina.

Rudolf Zahrádka autor

Foto: VV SKLO Foto: VV SKLO

VV SKLO je učebnicovým příkladem podnikatelského projektu, který přišel na trh v pravý čas. Sklo se totiž stalo v posledních desetiletích velice oblíbeným stavebním materiálem v exteriérech i interiérech. Moderní technologie kalení a vrstvení skla značně zvýšily jeho pevnost, odolnost a termoizolační vlastnosti. Jeho průhlednost dodává stavbám punc čistoty, luxusu a elegance umocněný dojmem dostatečného a ničím neomezeného prostoru. Ploché sklo se také velice snadno udržuje, oproti jiným stavebním materiálům nijak nestárne a v neposlední řadě je rovněž dokonale recyklovatelné, což značně přispívá k udržitelnosti. Dnes už proto nikoho nepřekvapují celé skleněné fasády, skleněná schodiště, skleněné posuvné stěny a příčky v bytech i kancelářích, sklo stále častěji nahrazuje keramické obklady v našich kuchyních i koupelnách. A právě výrobou takového skla se zabývají v Křižanově. Výhodou společnosti VV SKLO je, že má kompletní výrobu pod jednou střechou, což jí umožňuje realizovat kompletní zakázky a projekty na klíč včetně standardní sklenářské výroby.

Od skleněných dveří STYLUS až po kompletní interiéry

Dveře jsou jedním z nejstarších architektonických prvků. Využitím skla při jejich výrobě se však jejich původní smysl značně posunul a rozšířil. Skleněné dveře každý interiér opticky otevřou, dodají mu přirozené světlo a vzdušnost. Navíc se výborně hodí jak do rozlehlých prostor, tak také do menších místností, kde záleží na každém centimetru místa. Jakousi vlajkovou lodí výrobního sortimentu společnosti VV SKLO jsou certifikované celoskleněné dveře STYLUS. Jedná se o dveře otočné, kyvné nebo posuvné, případně o dveře zakomponované do stěn a skleněných příček. Jsou velmi oblíbené jak v domácnostech, tak i ve firmách. Dodnes jich v Křižanově vyrobili tisíce a zájem o ně neustále roste. Dalším produktem z nabídky VV SKLO jsou na míru vyráběné kompletní skleněné sprchové zástěny a kouty. Vyrábějí se tak, aby dokonale zapadly do jakéhokoliv koutu koupelny, takže sprcha se pak stává nedílnou součástí designu interiéru. Produkují se z bezpečnostního skla se speciální antikorozní povrchovou úpravou zabraňující usazování nečistot a vodního kamene. Velice žádaným sortimentem v nabídce VV SKLO jsou rovněž bezúdržbové obklady. Jsou vyráběny z tvrzeného (kaleného) skla, které zaručuje teplotní odolnost až do 250 °C. Hodí se především jako obklady za kuchyňský sporák nebo varnou desku, ale mohou být použity všude, kde jsme dosud byli zvyklí vídat kachlíčkové nebo laminátové obklady. Skleněné obklady se velice dobře udržují a mají prakticky neomezenou životnost.

Nejen do komerčních, ale i soukromých prostor dodává VV SKLO interiérová a exteriérová zábradlí a celá schodiště vyráběná z bezpečnostního tvrzeného skla složeného minimálně ze tří vrstev skel s použitím čiré, nebo mléčné fólie. Dle požadavku zákazníka mohou být opatřeny protiskluznými prvky.

Jako doplňkový sortiment nabízí VV SKLO výrobu zrcadel, zrcadlových stěn a dvířek, skleněných výplní, stříšek, dodává také skla ke krbovým kamnům.

Foto: VV SKLO Foto: VV SKLO
Foto: VV SKLO Foto: VV SKLO

 

Špičková technologie a nerozbitné sklo

Ve společnosti VV SKLO se používají výhradně skla evropské výroby, která se kompletně opracovávají na nejmodernějších strojích. Přesné řezání skleněných tabulí probíhá na automatických strojích, které umožňují rovné i atypické tvary řezu. Na skle je možné vrtat otvory různých průměrů či vyfrézovat libovolné výřezy. Nejnovějším přírůstkem strojního vybavení se v roce 2022 stalo víceúčelové obráběcí centrum VERTMAX. Je určené pro frézování, vrtání a obvodové opracování hran. Aby sklo získalo vyšší odolnost, pevnost a pružnost, prochází procesem kalení. V rámci kooperací nabízí VV SKLO kalení vlastního materiálu i externím zákazníkům. V případě, že jsou skla určena do komerčních prostor a tam, kde jsou zvýšené nároky na bezpečnost, nabízí firma Heat Soak Test pro snížení rizika spontánního prasknutí kaleného skla. Skla v Křižanově nejen kalí, ale také vrství ve vlastní vrstvící peci Hoaf Climatebox. Fólie uvnitř vrstvených skel eliminuje riziko rozsypání střepů a poranění a blokuje většinu UV záření. Novinkou na našem trhu má být v příštím roce používání stmívatelné PDCL fólie v interiérových prvcích. Všechna skla dodávaná společností VV SKLO je možné rovněž opatřit speciálním dekorem. Firma používá celou škálu technologií – matné a lesklé gravírování, pískování, kdy je sklo otryskáno proudem vzduchu s velice jemným abrazivním pískem, a nanotisk. Jedná se o patentovanou technologii pro digitální potisk skla různými barvami. Tisk probíhá přímo na sklo a umožňuje vytisknout jakoukoli grafiku, tedy fotografii, logo, text a další. Novinkou v katalogu VV SKLO je exkluzivní řada zlatých dekorů Gold Line.

Preference trhu se skleněnými výrobky se neustále mění,“ říká výkonná ředitelka společnosti VV SKLO Lucie Hejátková. „Sledujeme trendy, jimž přizpůsobujeme nejen naši výrobu, ale také nabídku designových dekorů a kování pro naše zákazníky. Ti v současné době nejčastěji touží po industriálně laděných příčkách, rastrovaných sklech a jednoduchém designu.“

VV SKLO má v současné době k dispozici tři vlastní montážní týmy tvořené zaměstnanci s dlouholetými zkušenostmi s prací se sklem. Dodací lhůty u standardních zakázek jsou šest až osm týdnů od potvrzení objednávky. U větších projektů jsou termíny individuální, dle požadavku a domluvy. Většinu klientů VV SKLO tvoří tuzemští odběratelé, ale také zahraniční zákazníci. Společnost dodává své výrobky do Rakouska, Slovenska, ale také do Chorvatska či Dubaje.

Nejnovější články

Be the Best
Cesta za tajemstvím chuti

Co by řekla malá šestiletá Iveta, když by...

Tajemství úspěchu v gastronomii je naučit tým dělat...

Na začátku kreslíte? Ano, většinou jsou v základu...

A máte i oblíbené suroviny? Samozřejmě vanilku, to...

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Umělou inteligenci aktivně využívá sedmina jihočeských firem

První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro...

Do dotazníkového šetření se zapojilo 79 jihočeských firem...

Pohled z praxe
Česká hlava ocenila antikolizní systém pro tramvaje

Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group, která provozuje své výrobní...

„Cena Industrie nese v letošním roce poprvé jméno...

Systém je založen na kombinaci lidaru a kamery,...

Pohled z praxe
Vánoční e-commerce se letos nakopne později

„K vánoční sezóně dojde brzy, ale celá sezónnost...

Pěkné počasí není jediným problémem, se kterým se...

E-shopy plánovaly jak finance, tak zásoby ještě v...