Pondělí 22. července 2024
ikona hodiny9. 1. 2024 08:39

Východní Morava – zima nejen na sněhu

Turistická sezóna se zpravidla pojí s obdobím od jara do podzimu. Ale i v zimě se dají objevovat krásy Česka. Východní Morava je příkladem, že to nemusí být jen turistika na lyžích.

Petr Michalec autor

Foto: CCRVM Zvonice na Soláni Foto: CCRVM

Pojďme si představit místa, která stojí za návštěvu právě i v zimě.

Slovácké muzeum 

Jedno z nejznámějších národopisných muzeí u nás sídlí v Uherském Hradišti a zaměřuje se na uchování jedinečného bohatství lidové kultury, tvořené po staletí lidmi zdejšího kraje. Poznejte život a lidové tradice na Slovácku prostřednictvím stálé multimediální národopisné expozice Slovácko ve Slováckém muzeu.  

Samozřejmostí jsou také další expozice, které se věnují etnografii, historii, archeologii a dalším odvětvím spojených se Slováckem. Během roku probíhají také putovní a pravidelně se měnící výstavy. Kromě hlavní budovy muzea v Uherském Hradišti patří pod Slovácké muzeum také několik dalších objektů. Celoročně přístupné jsou Galerie Slováckého muzea, která seznamuje s výtvarným uměním jihovýchodní Moravy a Památník Velké Moravy ve Starém Městě, který se prezentuje Cyrilometodějským centrem.

Ve třech volně přístupných archeologických lokalitách v Uherském Hradišti, Starém Městě a Modré u Velehradu, které jsou vyhlášeny národními kulturními památkami, je možno prohlédnout si rekonstruované základy velkomoravských chrámových staveb.

Živá voda Modrá 

Expozice nabízí jedinečnou možnost poznat život a ekosystém typický pro řeku Moravu z bezprostřední blízkosti. Díky unikátní konstrukci podvodního tunelu uvidíte život pod vodní hladinou.

V prostorách sladkovodního a botanického areálu se seznámíte s vodními živočichy, ale i rostlinami typickými pro zdejší řeky, rybníky, potoky i tůně. Vnitřní expozice nabízí kromě podvodního tunelu také zajímavé poznatky z vodního světa. Ve venkovním areálu se nachází typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami. A tak zavítáte například na chřibské prameniště, bylinkovou zahrádku nebo na moravní lužní les. V areálu je také výběh s pratury, které můžete pozorovat z dřevěné lávky. V bezprostřední blízkosti se také nachází Archeoskanzen Modrá a je tak nasnadě navštívit oba tyto populární turistické cíle.

Expozice Princip Baťa 

Expozice Princip Baťa v Muzeu jihovýchodní Moravy je jedinečnou ukázkou baťova impéria, které ovlivnilo život celého regionu. Expozice mapuje dějiny firmy Baťa, která je rozdělena do jednotlivých částí od výroby obuvi a dalších produktů, budování zahraničních společností přes prodej, reklamu, dopravu až po sociální politiku firmy.

Uvidíte zde sbírky Muzea obuvi od maličkých botiček japonských gejš až po obří boty hvězdného basketbalisty Shaquilla O´Neala. Poznáte baťovskou výrobu, dobovou reklamu i práci filmových ateliérů, nahlédnete do dobrodružných světů, které procestovali cestovatelé Zikmund a Hanzelka. To celé v budově, kde se kdysi Baťovy boty přímo vyráběly.

Více informací

www.vychodni-morava.cz

Instagram: vychodni_morava

FB: vychodnimorava

Valašský Olymp 

Valašský Olymp a jedno z nejmalebnějších míst na Valašsku již odnepaměti láká umělce ze všech koutů nejen naší domoviny. Však také umělci zdejší krajinu modelují.

V posledních letech zde postupně vznikla Naučná stezka Valašská galerie v přírodě, valašská zahrada a valašská krajina na Soláni, která čítá 10 zastavení se sochami od převážně valašských autorů. Stálá expozice místních autorů a pravidelné výstavy sochařů, malířů a dalších umělců, je k vidění ve Zvonici, která funguje jako galerie umění i informační centrum.

Za příznivých sněhových podmínek nabízí Soláň 6 sjezdových tratí různých obtížností a také napojení na jednu z nejikoničtějších běžkařských tratí v České republice – Beskydskou magistrálu.

Poutní místo Hostýn 

Každý poutník by měl alespoň jednou za život vystoupat na kopec Hostýn a navštívit poutní Baziliku nanebevzetí Panny Marie, kam vede dálková poutní Cyrilometodějská stezka.

Na vrchol vedou 3 trasy – z Bystřice pod Hostýnem, Rusavy a Chvalčova. Každá z tras je něčím zajímavá, ale nejkrásnější je ta z Rusavy, která je zároveň nejdelší. Každý, kdo tento kopec zdolá, je odměněn pozitivní energií, která tímto místem proudí. Hostýn je složen ze 2 vrcholů. Jižní
a zároveň nižší vrchol ukrývá kromě baziliky také Jurkovičův sál, kde sídlí Svatohostýnské muzeum. Na severním vrcholu v nadmořské výšce 735 metrů se tyčí kamenná rozhledna s impozantním výhledem do okolní krajiny. Mezi oběma vrcholy vede cenná Jurkovičova křížová cesta s Kohlerovými mozaikami. Zajímavostí je bezpochyby Bazilika nanebevzetí Panny Marie, která se dokonce pyšní titulem Basilica Minor – což je čestný titul, který určitým významným kostelům propůjčuje papež.

Nejnovější články

Expertní pohled
Bude povolování staveb rychlejší, jednodušší a srozumitelnější?

Tento údaj vychází z referenčního projektu logistické haly, který...

Povolení na umístění a základní parametry stavby budou jednodušší. Všechna...

Od 1. července 2024 přechází ČR z místní na centrální celostátní podatelnu....

Zrychlí se tedy proces povolování staveb? Ano. Bude...

Aktuality
Vláda musí prevenci věnovat větší pozornost

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla...

Co je třeba změnit? Zaměstnavatelé by měli dobré...

Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto...

Máte v plánu i nové projekty? Především se domnívám, že...

Trendy
Vznikla CNAIP – Česká národní AI platforma

Většina zakládajících členů CNAIP se intenzivně věnuje rozvoji ekosystému umělé...

Česká národní AI platforma chce také šířit ve...

Více než polovina firem v Česku zatím umělou inteligenci...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Z Prahy do pouště Gobi poprvé přímo

„V Česku žije přibližně 12 000 Mongolců, což...

Mongolsko již dávno nejsou jen tradiční jurty. V...

Cestovní ruch
Hrdinové cestovního ruchu 2024: Hlasujte pro své favority!

Ocenění Hrdinové cestovního ruchu získávají osobnosti a projekty,...

Lidé mohou poslat hlas svému favoritovi on-line prostřednictvím...

„V kontextu s nominacemi na Hrdiny cestovního ruchu...

Výsledky letošního ročníku vyhlásí CzechTourism na networkingovém večeru...

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...