Středa 19. června 2024
ikona hodiny5. 2. 2024 11:59

Nový Těptín: Jak bude vypadat bydlení budoucnosti?

Slovenská společnost NUTUM vstupuje na český realitní trh. Pro svůj první rezidenční projekt v Česku si vybrala středočeskou obec Kamenici, část Těptín. Lokalita v dojezdové vzdálenosti od hlavního města se nachází v srdci Ladova kraje nedaleko golfového hřiště a barokního zámku Štiřín.

Roman Hrůza Roman Hrůza autor

Roman Hrůza, zakladatel a jednatel komunikační agentury RHA. V oboru PR a marketingu působí více než 15 let. Jeho specializací je strategická komunikace v oblastech energetiky, investic, zdravotnictví, technologií či potravinářství. Zabývá se i Public Affairs a vytvářením B2B vztahů. Je zároveň vydavatelem oborového časopisu Pivo Bier Ale, působí v několika neziskových organizacích.

Foto: NUTUM Nový Těptín – udržitelné bydlení v zeleni s veškerou občanskou vybaveností Foto: NUTUM

Developer představil své plány na udržitelné bydlení v zeleni s veškerou občanskou vybaveností. Vyrůst by zde mělo v první etapě třicet až padesát rodinných nízkoenergetických domů. „Náš zájem o možnosti nové výstavby v okolí středočeské Kamenice se zrodil z diskusí, které jsme vedli o mimořádně zajímavém projektu udržitelného bydlení docenta Mariána Vertaľa,“ vysvětluje Ján Horný, spolumajitel developerské společnosti NUTUM. Ta působí na slovenském trhu od roku 2007, věnuje se rezidenčním projektům zaměřených na udržitelnost, ekologii a respekt ke krajině i místním komunitám.

Rozšíření aktivit do České republiky bylo plánováno dlouhodobě. O volbě lokality Těptín pro bydlení budoucnosti podle autorů rozhodlo i to, že zdejší rozvojové území má zajímavou kombinaci vhodných krajinných dispozic a vyřešené majetkoprávní záležitosti.

Moderní trend zeleného urbanismu

Marián Vertaľ patří k průkopníkům takzvaného zeleného urbanismu. „Ve své práci se snažím včlenit nový organismus do stávajícího tak, aby tam koncepčně zapadl. Aby nikomu nevadil, aby splynul. Aby nevzal zelené plochy, naopak, aby je rozšířil,“ řekl Marián Vertaľ, habilitovaný docent v oboru pozemních staveb na Technické univerzitě v Košicích. Ten je společně s týmem architekta Branislava Bojčíka spoluautorem funkčního a komplexního konceptu udržitelné rezidenční výstavby.

Zeleň má hlavní slovo v projektu. Koncept obytného souboru počítá se zelení jako moderním stavebním i estetickým prvkem pro ozelenění a zlepšení klimatu v okolí staveb. Zahrnuje vegetační střechy, vegetační stěny, vertikální zahrady či střešní mokřady. Přímo v zadlážděné ploše budou speciální prokořenitelné buňky, takzvané zelené dlaždice. V srdci souboru je navržen vnitřní lesopark, který poslouží k relaxaci a odpočinku.

Další informace o projektu

Naleznete je na webových adresách www.novyteptin.cz a www.nutum.sk.

Životadárná voda pro zeleň i člověka

Důležitým estetickým i funkčním prvkem v obytném souboru Nový Těptín je voda. Ve veřejném prostranství nebudou chybět jezírka, rybníčky, mokřady či dešťové zahrady. Přímo v domech se počítá s využitím šedé i dešťové vody. Zároveň budou použity stavební materiály ohleduplné k životnímu prostředí. Domy budou mít alternativní a obnovitelné zdroje energie.

O finální podobě projektu se povede ještě diskuse  

Realizace Nového Těptína se odehraje v několika fázích. Úvodní zahrnuje vedle přípravných prací širokou diskusi s místní komunitou, jejíž připomínky napomohou novou výstavbu začlenit do krajiny i stávající tvářnosti obce.  Za pět let by se pak Těptín měl rozrůst o nižší desítky domků, předpokládaný objem investice do rozvojového území je v řádu stovek milionů korun.

„Klíčovými rysy konceptu je úcta ke krajině, do které vstupuje, postupná a důsledná komunikace s místními komunitami ve všech fázích přípravy a výstavby projektu Nový Těptín,“ dodal závěrem Marián Vertaľ.

Nejnovější články

Expertní pohled
Fed sazby letos už moc snižovat nebude

Přitom na začátku roku investoři do svých očekávání...

Americká měnová autorita ve středu ponechala svou hlavní...

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...

Aktuality
Otevřela se nová laboratoř užitečná pro léčbu rakoviny

Laboratoř v Řeži bude po skončení testovacího provozu dodávat...

Radionuklid aktinium-225 (225Ac) je jedním z nejslibnějších zdrojů tzv....

Dohoda o spolupráci mezi Ústavem jaderné fyziky AV...

Nejnovější Trendy

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...

Expertní pohled
Vzestup a pád Quick Commerce

Jak to ale někdy bývá, lákává myšlenka začala...

Covidová pandemie světovou ekonomikou řádně zacloumala a kromě...

Problémy hlavních Quick Commerce hráčů, jako je zmíněný...

Pro něco takového je potřeba jak využití moderních...

Trendy
Revoluce v reklamě, přichází 3D billboardy

3D Walls – první stálé hyperrealistické 3D obrazovky...

Reklamní slepota označuje jev, kdy veřejnost automaticky ignoruje...

„Dnešní svět je produktově přeplněný a stále konkurenčnější....

Na fasádě Galerie Harfa momentálně visí jedna rohová...

„Dokážeme vyrobit špičkový 3D obsah za cenu od...

Josh Scharfberg, prezident pro New York ve společnosti...