Pátek 19. dubna 2024
ikona hodiny14. 3. 2024 08:40

Turisté zahajují sezonu

Trendem jsou dálkové trasy, alternativní noclehy, české značení i dobrovolnictví

Klub českých turistů (KČT) vstupuje do své 136. sezony. V rámci mezinárodního veletrhu cestovního ruchu a regionální turistiky HOLIDAY WORLD & REGION WORLD, který proběhne od 15. do 17. března v areálu PVA EXPO v pražských Letňanech, představí zástupci spolku svoji činnost, významné akce, sběratelské suvenýry i aktuální trendy.

Roman Hrůza Roman Hrůza autor

Roman Hrůza, zakladatel a jednatel komunikační agentury RHA. V oboru PR a marketingu působí více než 15 let. Jeho specializací je strategická komunikace v oblastech energetiky, investic, zdravotnictví, technologií či potravinářství. Zabývá se i Public Affairs a vytvářením B2B vztahů. Je zároveň vydavatelem oborového časopisu Pivo Bier Ale, působí v několika neziskových organizacích.

Foto: Shutterstock.com Turisté zahajují sezonu – trendem jsou dálkové trasy, alternativní noclehy, české značení i dobrovolnictví Foto: Shutterstock.com

Na programu nebude chybět přednáška o turistickém značení či křest nové knihy Martina Úbla Stezka Českem. KČT vydává rovněž druhý nejstarší časopis v zemi TURISTA, který letos slaví 135 let od svého založení.

Značení vyjde téměř na 20 milionů ročně  

„V roce 2023 bylo ústředím nebo oblastmi KČT vynaloženo na značení turistických značených tras celkem 19,7 mil. Kč, což je téměř o 2,8 milionu korun více než v roce 2022,“ uvádí Pavel Přílepek, předseda Rady značení KČT. Financování turistického značení zajišťují dotace z ministerstva pro místní rozvoj. V roce 2023 to bylo 10,5 mil. Kč, letos žádají turisté podobnou částku.

„Značení turistických cest podporujeme dlouhodobě. Letos rozhodujeme o dotaci přes 10,7 milionu korun, jasno bude do konce dubna. Kromě toho z národních i evropských programů přispívá ministerstvo pro místní rozvoj na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu. Turisté díky tomu mohou jít po obnovených stezkách, využít odpočinkové altány nebo navštívit rozhledny a opravené památky,“ řekl ministr Ivan Bartoš. Značení turistických tras financují také kraje. V loňském roce přispěly částkou 7,5 mil. Kč.

Značkaři pečují o více než 80 tisíc km tras   

Celkem je v ČR vyznačeno 43 987 km pěších turistických tras, 40 756,5 km silničních cyklotras, z nichž je 10 681 km dálkových a 30 075,5 km regionálních a místních. Dále je vyznačeno 3 931,5 km pásových terénních cyklistických tras, 554 km lyžařských tras značených lyžařskou značkou, 2 500 km jezdeckých stezek a 149 km vozíčkářských tras. Obnoveno bylo 16 542,6 km značených tras a zrušeno nebo přeloženo bylo 151,5 km tras.

Dobrovolnictví na vzestupu: Lidé mají zájem o značení i brigády 

Na údržbě celé sítě turistického značení se v loňském roce podílelo 1 951 značkařů KČT, kteří coby dobrovolníci odpracovali přes 65 tisíc hodin. Značkaři při své činnosti vyvěsili 76 545 směrovek a tabulek, instalovali 4 229 směrovníků a osadili 1 421 nástěnných map na významných turistických místech a rozcestích. Proškoleno bylo 143 nových značkařů.

Dobrovolnictví si získává pozornost u veřejnosti nejen v počtu zájemců o značení, ale také v projektech zaměřených na obnovu turistických stezek. Do druhého roku své existence vstupuje iniciativa Stezky z lásky. „V loňském roce se do projektu zapojilo přes 250 dobrovolníků, kteří se zúčastnili 15 akcí a společně opravili 27 kilometrů turistických tras. Tento úspěch nás motivuje k další práci a rozvoji projektu s cílem zapojit ještě více lidí a obnovit více lokalit,“ říká Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů.

Letos plánuje KČT ve spolupráci s partnery projektu Kofola a RegioJet, kteří za iniciativou stojí, uspořádat přibližně dvě akce každý měsíc, od března do listopadu. „Každý se zapojí do smysluplné práce v přírodě, která je otevřená všem věkovým kategoriím. Účastníky nečeká jen práce, ale také ubytování na turistických chatách, stravování a večerní zábava u ohně“, dodává Jiří Homolka.

Táhnou dálkové trasy, takzvané traily

Velkou oblibu si získávají evropské dálkové trasy, takzvané traily. Na ty vyráží od jara do podzimu čím dál více lidí. Nejde přitom jen o pár dobrodruhů či zapálených trailerů, ale v kratších etapách na tyto cesty vyrážejí rodiny s dětmi, skupinky přátel nebo jednotlivci. Ti tvoří významnou komunitu na sociálních sítích, kde je společný track třeba i příležitostí k seznámení. Přehled evropských dálkových tras najdete například na webu Travelight nebo na portálu Kudy z nudy.

Fenomén Stezka Českem

Mezi nejslavnější české dálkové trasy patří Stezka Českem. Projekt cestovatele a dobrodruha Martina Úbla vznikl v roce 2020, tedy v covidové době, kdy lidé vyhledávali výlety do co nejodlehlejších oblastí české přírody. Vznikly dvě tisícikilometrové pěší trasy od západu na východ, podél hranic po severní nebo jižní větvi.

Obliba stezky meziročně narůstá. Je součástí největší světové aplikace dálkových tras, FarOut, kde jsou ty nejznámější světové treky jako Pacifická hřebenovka v USA nebo Te Araora na Novém Zélandu a další.

Na Stezku Českem zavede diváky také Česká televize, která připravila nový cestovatelský cyklus s Miroslavem Vladykou. Vyšla nová kniha Martina Úbla Stezka Českem – Nové příběhy. Knihu si mohou zájemci zakoupit a nechat podepsat autorem přímo na stánku KČT během veletrhu HOLIDAY WORLD & REGION WORLD.

Alternativní styl noclehů s KČT

Spolu s narůstajícím zájmem o vícedenní pochody a dálkové trasy sílí i poptávka po cenově dostupném, až alternativním stylu přenocování. KČT provozuje síť turistických, cenově dostupných horských chat, které jsou pro tento účel přenocování vhodné. Avšak jejich síť není tak široká, aby pokryla požadavky na všech místech, a omezená je také ubytovací kapacita. „Proto vznikají nouzová tábořiště v okolí našich turistických chat, jako jsou Skalka v Beskydech, Prachov v Českém ráji nebo chata Na Čiháku v Orlických horách. Na vzniku dalších nouzových tábořišť, takzvaných útulen, spolupracujeme s dalšími partnery, například s destinační agenturou Krušnohoří,“ říká Zbyněk Báča z Technické rady KČT.

KČT plánuje rozjet rezervační systém Nocleh   

Klub českých turistů chce v letošním roce uvést novinku – ubytovací aplikaci Nocleh. Jejím smyslem bude usnadnit objednávání turistického ubytování a odstranit současnou praxi, kdy je nutné obvolávat turistické chaty, následně rušit domluvené objednávky, když se ukáže, že některá z oslovených chat má obsazeno. Aplikace bude využívat databázi chat nejen ve vlastnictví KČT. „Vyberete si libovolný počet chat na zvolené trase a hned se dozvíte, zda mají volno. V případě že ano, na jeden klik objednáte všechny noclehy, případně vám systém vygeneruje nejbližší možnosti ubytování. Vedle turistických chat nabídne projekt i nouzová tábořiště, útulny a přespání u dobrovolníků,“ představuje novinku Zbyněk Báča. Všechna ubytovací zařízení jsou navzájem vzdálená v rámci jednodenní etapy pochodu do 25 km.

Pozvánka: KČT na veletrhu  

Klub českých turistů se pravidelně i letos účastní veletrhu cestovního ruchu a regionální turistiky HOLIDAY WORLD & REGION WORLD, který se koná od 15. do 17. března 2024 v PVA EXPO Praha – Letňany v Hale 3 – stánek 3A19 jako součást prezentace České unie cestovního ruchu.

V pátek 15. 3. od 11 hodin se můžete zúčastnit přednášky předsedy Rady značení KČT Pavla Přílepka na téma historie a budoucnost českého turistického značení. Přednáška Martina Úbla o dálkovém přechodu ČR Stezka Českem se uskuteční v sobotu 16. března od 13 hodin v rámci festivalu Kolem světa. Následovat bude autogramiáda jeho nové knihy Stezka Českem: Nové příběhy.

Po celou dobu veletrhu bude na stánku KČT probíhat soutěž o roční předplatné časopisu TURISTA a knihy Stezka Českem. Pro účast do soutěže stačí vyplnit kvíz KČT a správně odpovědět na otázky týkající se činnosti spolku. Losování výherců proběhne od pátku do neděle vždy v 11 a 16 hodin.

Nejnovější články

Názory
Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?

Evropa totiž dle Draghiho příliš dlouho (naivně) věřila...

Obecně platí, že Draghiho lékem na zhoršující se...

Analýzy
Revoluce v benefitech se nekoná

Loňský podzim přinesl vášnivou debatu o negativních dopadech...

„Letošní průzkum benefitů ukázal, že rozdíl mezi tím,...

„Benefity sledujeme v rámci našich průzkumů již bezmála...

Zajímavým zjištěním letošního průzkumu je pak i skutečnost,...

Cestovní ruch
Kongresoví ambasadoři byli oceněni

Ambassador Awards Evening se uskutečnil pod záštitou primátora...

„Celý profesní život se snažím posouvat českou onkologii...

Hlavními partnery večera byly: Hlavní město Praha, Ministerstvo...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Kongresoví ambasadoři byli oceněni

Ambassador Awards Evening se uskutečnil pod záštitou primátora...

„Celý profesní život se snažím posouvat českou onkologii...

Hlavními partnery večera byly: Hlavní město Praha, Ministerstvo...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Cestovní ruch
Praha se těší na přímé lety do Číny

„Těší mě, že se nám po dlouhých jednáních...

Hainan Airlines v současnosti provozuje z Číny více...