Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny17. 4. 2024 14:23

Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Ekologické a energeticky úsporné bydlení od UBM

UBM Development Czechia realizuje v pražských Řeporyjích první dřevěné vícepodlažní bytové domy v historii hlavního města. Projekt Timber Praha, bydlení s dobrou energií, vzniká v rámci rezidenčního komplexu Arcus City. Společnost jej staví s ekologickou certifikací BREEAM Excellent a energetickým průkazem v nejúspornější kategorii A.

Jana Cenefelsová autor

Vizualizace: UBM Development Czechia Timber Praha Vizualizace: UBM Development Czechia

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikosti od 39 m2 do 110 m2. Ke každému bytu je k dispozici vlastní sklep, parkovací stání v podzemních garážích a balkón, terasa nebo předzahrádka.

Mezi energeticky úsporné prvky projektu patří například tepelná čerpadla země-voda, geotermální vrty a exteriérové žaluzie. Na střechách jsou umístěny fotovoltaické panely. Všechny byty mají podlahové vytápění, které v létě poslouží též k chlazení. Systém Smart Home slouží pro ovládání videotelefonu, regulaci vytápění a chlazení či měření spotřeb energií atp.

Jsme prvním developerem v Praze, který staví vícepodlažní bytové domy ze dřeva. Pouze spodní stavba je z betonu, jinak jde o čistou dřevostavbu,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, a dodává: „Hlavní výhodou těchto ekologických staveb je minimální uhlíková stopa. Přinášíme na trh bydlení s dobrou energií, neboť dřevo má jakožto přírodní materiál pozitivní vliv na lidskou psychiku.“

Dřevěné domy vytvářejí přirozeně zdravé prostředí pro své obyvatele. Existuje řada studií dokládajících příznivé účinky na lidské zdraví a životní pohodu. Tento přírodní materiál má antibakteriální účinky, udržuje ideální vlhkost vzduchu, a tím i stabilní klima.

Největším přínosem dřevostaveb je snižování emisí CO2. Stromy zachycují oxid uhličitý z atmosféry již během svého růstu a dřevo použité jako stavební materiál pak uhlík v sobě dlouhodobě uchovává. U projektu Timber Praha, který UBM staví z kvalitního smrkového a modřínového dřeva, dojde ve srovnání s tradiční stavbou ke snížení emisí oxidu uhličitého až o 60 %. Výhodou moderních domů z takzvaných CLT panelů (křížem vrstvené dřevo) je mimo jiné kratší doba realizace, která se u projektu Timber Praha zkrátí zhruba o třetinu. Tyto masivní prefabrikované panely vynikají vysokou pevností, stabilitou, dobrou požární odolností, eliminují vznik tepelných mostů, výborně regulují vlhkost a jejich využitím se zvyšuje přesnost a kvalita výstavby.

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah centra města

Timber Praha je součástí rezidenčního projektu Arcus City na pomezí Stodůlek a Řeporyjí. Novou čtvrť charakterizuje klidná rodinná atmosféra, kterou umocňuje příroda v okolí. Součástí areálu, ve kterém vznikne celkem 270 bytů a několik obchodních jednotek, je malé náměstí s relaxační zónou. V současné době pokračují práce na druhé etapě se 63 byty 1+kk až 4+kk o velikostech od 39 do 101 m2.

Astrid Garden – energeticky úsporné bydlení v širším centru Prahy

Elegantní a nadčasové byty šetrné k přírodě realizuje UBM také v Praze 7 – Holešovicích. Projekt Astrid Garden nabízí jednotky o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikostech od 29,5 do 107 m². Komplex sedmi novostaveb a jedné rekonstruované původní budovy z počátku 20. století zahrnuje v souladu s názvem zeleň přinášející benefity jak pro rezidenty, tak pro životní prostředí. Vedle privátních zahrad a střešních teras bude k dispozici bohatě osázený uzavřený vnitroblok, ve kterém jsou již nyní instalovány květináče na stromy a zeleň.

Pro zájemce budou k dispozici vzorové byty. Projekty budou připravené k nastěhování již v letošním roce. Více informací o jednotlivých projektech k dispozici na: www.timberpraha.cz, www.arcus-city.cz a www.astridgarden.cz.

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Trendy

Aktuality
Hitem pracovního trhu jsou hotdesky a home office

Generace Z přichází do českých firem a společně...

Kromě práce zajímá generaci Z také prostředí, ve...

Pohled z praxe
Skvělý nápad! Keramorchestr hravě rozezní cihly i střešní tašky

Aby výsledek byl neotřelý, volba padla na stavební...

Ač to zní neuvěřitelně, střešní tašku typu Tondach...

Praxe prověřila keramofon z půlených bobrovek jako životaschopný nástroj,...

Basa tvrdí muziku – toto rčení je založeno...

Ačkoliv to vypadá, že v oblasti keramických střešních krytin...

Ke skladbě moderní střechy patří neodmyslitelně podstřešní fólie,...

Ke společnosti Wienerberger neodmyslitelně patří cihly, k hudební skupině...

Keramorchestr se rozrostl od svého vzniku do velkých...

Trendy
Diverzita, inkluze a energetická efektivita jako hnací síla změn

Podle nových pravidel musí některé společnosti od letošního...

Nový průzkum asociace ABSL ukázal, že diverzita a...

Vedle vynikajících výsledků v S části ESG vykazuje...

V pražském centru inovačních a podnikových služeb SAP...

Ve snaze omezit ekologický dopad a posílit udržitelnost,...

„Inovací, které přispívají k potlačení klimatických změn, vzniká...