Úterý 28. května 2024
ikona hodiny13. 5. 2024 11:12

Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet

Po dvou letech hlubokého útlumu začínají útraty českých domácností konečně svižně narůstat. Maloobchodní tržby v březnu výrazně překonaly odhady analytiků, když meziročně přidaly k dobru více než 6 %, oproti předešlému měsíci pak vzrostly o solidních 1,3 %. Dobrou zprávou je fakt, že se nejedná o jednorázové pozitivní ustřelení – maloobchodní tržby vzrostly za celé první čtvrtletí reálně o 1,9 %, nejvíce od poloviny roku 2021, kdy došlo k rozvolnění protipandemických opatření.

Dominik Rusinko Dominik Rusinko autor

analytik ČSOB

Foto: Shutterstock.com Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet Foto: Shutterstock.com

Nad očekávání rychlé oživení spotřebitelské poptávky napříč jednotlivými kategoriemi jde ruku v ruce s obnoveným růstem reálných mezd. Ty na meziroční bázi klesaly déle než dva roky, na počátku letošního roku však odhadujeme jejich relativně silný comeback, a to vlivem nízké inflace a stále solidní nominální mzdové dynamiky. S tím souvisí i vyšší spotřebitelská důvěra, která setrvale roste od začátku letošního roku. Domácnosti hodnotí daleko lépe svou současnou finanční situaci a zároveň klesají jejich obavy ze zhoršení ekonomické situace.

A to jsou vhodné podmínky, aby postupně začaly rozpouštět své vysoké úspory z posledních let. Extrémní šetřivost českých spotřebitelů je ostatně jedním z důvodů, proč jsou reálné útraty domácností tak silně utlumené. Oproti standardní 12% míře úspor si domácnosti ukládaly na konci minulého roku stranou téměř 20 %. Tyto nad-úspory se budou pozvolna rozpouštět, impuls do spotřeby domácností však nebude jedna ku jedné. Jednoduše proto, že jsou přebytečné úspory koncentrovány nerovnoměrně u nejvyšších příjmových decilů, jejichž mezní sklon ke spotřebě je typicky nižší a úspory často transformují do investic místo spotřeby.

V nejbližších měsících by měly výše zmíněné faktory dále povzbudit spotřebu domácností. Prostor pro oživení je přitom stále významný – oproti před-covidové úrovni je spotřebitelská poptávka stále nižší o více než 8 %. Dohánění tak bude během na delší trať, přičemž důležitým impulsem bude stabilizovaná inflace a po nějaký čas i nadprůměrně svižná mzdová dynamika.

Celkově platí, že právě spotřeba domácností bude v tomto roce hlavním tahounem české ekonomiky – růst HDP odhadujeme na 1,5 %, díky čemuž by se měla ekonomika ve druhém pololetí vrátit zpět na svou před-pandemickou úroveň.

Články autora Dominik Rusinko

Nejnovější články

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...

Nejnovější Názory

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...

Analýzy ze Spořky
Posledních deset minut, čipy a negativita

Běžný obchodní den na akciovém trhu (S&P 500)...

Proč jsou politici negativní, zesměšňují protivníky nebo na...

Názory
Zlepší vztahy na pracovišti a většině zaměstnanců se uleví

AČN by přivítala, aby se práva zaměstnance a...

Odstraněním povinnosti zaměstnavatele udávat důvod výpovědi by se...