Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Květnová šetření mezi nákupními manažery (PMI) ukázala na zlepšení nálady v tuzemském zpracovatelském průmyslu – souhrnný index vzrostl z dubnových 44,7 na 46,1 bodů. Navzdory růstovému trendu posledních měsíců však průmyslová aktivita zůstává nadále v útlumu, což reflektuje jak pokračující pokles výroby, tak i počet nových zakázek.
Hlavní brzdou tuzemského průmyslu zůstává slabá domácí i zahraniční poptávka. Dobrou zprávou je nicméně fakt, že tempo poklesu výroby v květnu zpomalilo a bylo druhé nejslabší za více než rok. Výrobci ale stále pociťují pokles aktivity na hlavních exportních trzích v čele s Německem, kde je průmyslová výroba téměř 6 % pod před-pandemickou úrovní. To ostatně dokládá i pohled na nové exportní zakázky, které v květnu opět poklesly, byť tempo bylo nejslabší od dubna 2022.
Dnešní čísla potvrzují probíhající útlum v českém zpracovatelském sektoru. Nad vodou drží aktivitu především automobilový průmysl, které zčásti profituje z dokončování rozpracované výroby, zatímco většina ostatních sektorů je pod tlakem. Negativní impuls přichází zejména z Německa, kde průmyslová výroba trendově klesají již od roku 2018. Novým rizikem je pro tuzemské výrobce také napětí v Rudém moři, resp. prudké zdražení námořní dopravy. Pro nejbližší měsíce odhadujeme pokračující stagnaci výroby, s pozvolným oživením počítáme až ke konci letošního roku.