Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Víkendové volby do Evropského parlamentu přinesly vzestup antisystémových stran – ať již jde o zisky AfD v Německu nebo Národního sdružení Marine Le Penové ve Francii, na které prezident Macron zareagoval rozpuštěním parlamentu a vyhlášením předčasných voleb. V Česku překvapila koalice Přísahy a Motoristů, stejně jako komunisté (Stačilo!). Z pohledu formování nového EP je důležitý solidní výsledek lidovecké frakce EPP, který otevírá dveře pro druhé funkční období šéfky komise Ursuly Von der Leyenové.
Bezprostřední dopad voleb do EP na trhy bývá tradičně omezený, nicméně hned z rána ztrácí euro vůči dolaru asi půl procenta. Svou roli však mohou sehrát i dozvuky pátečního obchodování, především překvapení v podobě dat z amerického trhu práce. Nad očekávání silná tvorba nových pracovních míst (+272 tis. vs. očekávání +180 tis.) totiž v kombinaci s rychlejší mzdovou dynamikou v USA vyvolaly razantní tržní reakci, jejímž výsledkem byl nárůst rizikové averze a propad eurodolaru po 1,08 EUR/USD.
Silná data z amerického trhu práce nejsou příjemnou zprávou pro Fed, jež bude zasedat ve středu. Na rozdíl od ECB zůstanou sazby v Americe beze změny, neboť cenové tlaky zůstávají stále až příliš silné a setrvačné. To by ostatně měla potvrdit i květnová inflace – koncensus očekává meziměsíční jádrovou inflaci na silných +0,3 %, v meziročním srovnání pak její lehké zvolnění na 3,5 %. V případě Fedu budou trhy zajímat především tzv. dot plots, neboli projekce úrokových sazeb jednotlivých členů FOMC. Ta počítá v tomto roce stále s trojím snížením sazeb, pravděpodobná je však revize na jeden až dva 25bps “cuty”.
Také v tuzemsku je makro kalendář nabitý. Zatímco v minulém týdnu rezonovala zejména nad očekávání svižná mzdová dynamika za první kvartál, v úterý bude hrát prim výsledek inflace za květen. Ta dle našeho odhadu meziročně mírně zvolnila z 2,9 % na 2,7 %. Tržní koncensus je nastaven na 2,8 %, ČNB očekává 2,5 %. Z pohledu centrální banky bude důležitý pohled do struktury inflace, resp. stále svižně zdražující služby, které jsou jedním z hlavních proinflačních rizik. Právě jejich persistence bude hlavním důvodem, proč ČNB na červnovém zasedání dle našeho názoru sníží sazby již pouze o 25bps.