Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny1. 7. 2024 16:22

Tradiční oceňování mladých vědců letos ovládly vysoké školy z Brna

Vědeckou Cenu Josepha Fouriera získal Juraj Síč

Oceněn byl za výzkum a vývoj konečných automatů

Společnost Eviden ve spolupráci s Velvyslanectvím Francie v Praze již počtrnácté ocenila práce mladých vědců v rámci Ceny Josepha Fouriera. První místo získal Juraj Síč z Masarykovy univerzity v Brně za výzkum a vývoj metod využívajících konečné automaty.

Jakub Hynek autor

Foto: Eviden Tradiční oceňování mladých vědců – Cenu Josepha Fouriera – letos ovládly vysoké školy z Brna Foto: Eviden

Vítězové převzali ceny na slavnostním ceremoniálu v sídle francouzského velvyslanectví v Praze za účasti francouzského velvyslance Alexise Dutertre, laureáta Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehna a generálního ředitele české pobočky Evidenu Vladka Šlezingra.

Juraj Síč z Vysokého učení technického v Brně byl oceněn za svůj výzkum a vývoj konečných automatů, jednoduchého výpočetního modelu s širokým využitím. Jeho práce zahrnuje tři klíčové oblasti: vývoj knihovny Mata pro efektivní práci s automaty, vylepšení vyhledávání pomocí regulárních výrazů a vytvoření nástroje Z3-Noodler pro řešení logických formulí s řetězci. Tento nástroj má potenciál výrazně přispět k verifikaci softwaru, například v leteckém průmyslu. „Automaty mě fascinují svou jednoduchostí a zároveň ohromným potenciálem. Moje práce se snaží přemostit teorii a praxi a ukázat, jak mohou automaty skutečně pomáhat v reálném světě,“ říká letošní vítěz Ceny Josepha Fouriera.

Seznam vítězů a jejich prací

  1. Juraj Síč, Vysoké učení technické v Brně (Fakulta informačních technologií) – Výzkum a vývoj konečných automatů s využitím jednoduchého výpočetního modelu
  2. Lucia Hradecká, Masarykova univerzita v Brně (Fakulta informatiky) – Automatické zpracování biomedicínských obrazových dat pomocí hlubokého učení
  3. Karel Beneš, Vysoké učení technické v Brně (Fakulta informačních technologií) – Jazykové modely v rozpoznávání řeči

Druhé místo a zároveň speciální cenu IT4Innovations získala Lucia Hradecká z Masarykovy univerzity za automatické zpracování biomedicínských obrazových dat s využitím hlubokého učení. „Učím počítače vidět – porozumět obrázkům, které vznikají v biologickém výzkumu. Výsledky mého výzkumu se využívají například v projektu zaměřeném na lepší pochopení toho, kdy dochází k rakovině prsu,“ popisuje svou práci Lucia Hradecká.

Třetí místo obsadil Karel Beneš z Vysokého učení technického v Brně, který se věnuje jazykovým modelům v rozpoznávání řeči. „Jazykové modely se učí, jak se v jazyce řadí slova za sebe a pomáhají tak přepisovat řeč v náročných akustických podmínkách. V rámci svého výzkumu jsem se například věnoval úpravám architektury neuronové sítě a trénování jazykového modelu tak, aby byl robustní k chybám,“ vysvětluje Karel Beneš.

Odměny, které čekají na výherce Ceny Josepha Fouriera 2024

  1. místo: 65 000 Kč + měsíční stipendium na výzkumnou stáž
  2. místo: 40 000 Kč + měsíční stipendium na výzkumnou stáž
  3. místo: 25 000 Kč

Zvláštní cena IT4Innovations: 250 000 výpočetních hodin na superpočítači v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě

Ceny pro výherce jsou přímo poskytovány společností Eviden.

Cílem Ceny Josepha Fouriera je podpora mladých vědců

Cílem soutěže je ocenit mimořádné vědecké práce se speciálním zaměřením na umělou inteligenci, počítačové systémy a sítě, kyberbezpečnost, databázové systémy, interakci člověk-počítač, grafiku, numerickou analýzu, programovací jazyky, softwarové inženýrství, bioinformatiku a počítačovou teorii.

„Počítačové vědy jsou rychle se rozvíjejícím vědním oborem s velkým potenciálem pro praktické uplatnění nejen v oblasti vědy a výzkumu, ale i v průmyslu, službách či dopravě. Je to oblast, kde se mohou čeští studenti a vědci více profilovat, což bude do budoucna pro Českou republiku konkurenční výhodou. Talentovaných a chytrých lidí je zde dostatek, a proto Eviden bude i nadále touto formou podporovat mladé vědce,“ komentuje Jaroslav Vojtěch, vedoucí oddělení HPC & Big Data ze společnosti Eviden.

Soutěž byla pojmenována po Josephu Fourierovi, francouzském matematikovi a fyzikovi, jehož práce na přelomu 18. a 19. století zásadně ovlivnila matematické modelování fyzikálních jevů.

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...