Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Digitalizace stavebního řízení je nutný a všemi vítaný krok. Stavební úřady již několik let očekávají moderní, intuitivní systém, který by umožnil dálkový přístup a efektivní práci s elektronickými dokumenty. Nicméně zdržení příprav nového systému vyvolalo na úřadech nervozitu pramenící z nedostatečné komunikace tvůrců systému a obavy z nedostatku času na spuštění systému, který stavebníkům i úřadům práci nejen neulehčí, ale naopak ztíží.
Proto se Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR (STMOÚ ČR) od listopadu loňského roku opakovaně obracelo na ministra pro místní rozvoj s dotazy, připomínkami i podněty. Ani na poslední chvíli zorganizovaná školení či testovací „pískoviště“ naše obavy nevyvrátily. První prázdninový den a spuštění nefunkčního informačního systému stavebního řízení (ISSŘ) bohužel potvrdilo, že celý projekt byl připraven a spuštěn překotně, bez dostatečné přípravy a hlavně testování.
Ve snaze zachránit nedobrou situaci STMOÚ ČR hned zkraje července 2024 připravilo seznam chyb, vad a nedodělků, které zaslalo MMR k řešení. I přes objektivní snahu se však dosud ministerstvu nepodařilo opravit řadu zásadních závad. Od poloviny srpna 2024 se navíc na straně úřednického rozhraní, tedy ISSŘ, žádná zásadní oprava neodehrála. Systém tak stále není možné považovat za funkční. Proto STMOÚ ČR přijalo usnesení, ve kterém se mimo jiné konstatovalo, že „ISSŘ jako celek není spolehlivý a důvěryhodný, nedává jistotu, že se postupuje v souladu se zákony a není způsobilý k řádnému používání. Úřady nemohou garantovat plnění přenesené působnosti státní správy na úseku stavebního řádu“. Podstata tohoto usnesení bohužel platí dosud.
Nedávno představená mezirezortní analýza současného stavu ISSŘ, jejíž zpracovatelé měli možnost kromě zkušeností z praktického používání nahlédnout též do zdrojových kódů softwaru, nejen potvrdila stanovisko STMOÚ ČR, ale konstatovala ještě horší stav, než se očekávalo. Nyní je potvrzeno, že na některé postupy se vůbec nemyslelo, některá řízení není možné dokončit či je k jejich dokončení potřeba neúměrného času a úřady jsou nesmyslně zatíženy. Nejvážnější je však právní nejistota, která je vyvolána nespolehlivostí systému při doručování, nemožností vyznačit právní moc rozhodnutí přímo do příslušného dokumentu nebo nutností postupovat odlišným než zákonem stanoveným procesem z důvodu chybějících funkcionalit. Systém zkrátka není možné řádně používat. Přichází tedy nyní konečně uklidnění? Budou pracovníci stavebních úřadů moci začít znovu používat původní systémy?
Dočasný návrat k původním systémům je v současné situaci správným krokem, protože žádná lepší varianta v současné chvíli není možná a je neakceptovatelné prodlužovat stávající stav. V tuto chvíli úředníci k vyplňování informačního systému stavebního řízení stále používají starý systém, kdy si v něm řízení předpřipraví a následně ho do nového systému kopírují. Ušetří to velmi významně čas. Až následně provedená podrobná analýza nám ukáže, jakým způsobem bude možno napojit původní systém tak, aby ISSŘ fungoval, aby se přes něj daly povolovat žádosti podané přes portál stavebníka, a to tak, aby splňoval nový stavební zákon. Na druhou stranu očekáváme postupnou úpravu ISSŘ. Lze však očekávat, že náprava bude velmi složitá a náročná, už jen zavedení funkcionalit nebo odstranění všech dosud nalezených vad jistě zabere spoustu času. STMOÚ ČR je připraveno k maximální součinnosti s nově odpovědným ministrem a nabídne mu své kapacity, ostatně stejně, jako je nabídlo ministru Bartošovi.
Přečtěte si další aktuální články na toto téma:
Petr Karban, šéfredaktor portálu KomoraPlus
https://komoraplus.cz/2024/10/09/digitalizace-stavebniho-rizeni-hledani-pravdy/
Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR
https://komoraplus.cz/2024/10/09/uz-neni-za-5-minut-12-uz-se-smraka/
Hana Landová, předsedkyně Sekce územního a regionálního rozvoje HK ČR
https://komoraplus.cz/2024/10/09/fejk-faul-a-podvod/
Vladimír Mařík, vědecký ředitel, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT
https://komoraplus.cz/2024/10/09/par-poznamek-k-digitalizaci-a-rozvoji-softwaroveho-prumyslu-v-cr/