Výrok týdne

„Daňovými soumary jsou především zaměstnanci, kteří platí největší díl příjmu veřejných rozpočtů,“

řekl v komentáři pro ČT v úterý 4. ledna odborový předák Josef Středula.
Foto: archiv ČMKOS
Josef Středula předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Josefe, to je čistá podpásovka. Vy přece velmi dobře víte, že zaměstnavatelé za zaměstnance odvádějí jen na zdravotním a sociálním pojištění více, než v součtu daní a pojištění odvádějí sami zaměstnanci. Jestli tu máme soumary, pak jinde.

Petr Karban

„Systémové řešení je, když se to udělá plošně, přes daně,“

hájil tehdy ještě ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček návrh bývalé vlády na pomoc těm, kterých se citelně dotklo a dotkne zdražování energií.
Foto: archiv MPO ČR
Karel Havlíček ministr průmyslu a obchodu a současně ministr dopravy České republiky ve vládě Andreje Babiše

Karle, plošná adresná pomoc, to se vám povedl oxymorón. Ten se dá snést v poezii, ne v politice. A krom toho poprosím o váš výklad termínu Systémové řešení. Díky.

Petr Karban

„Shodli jsme se, že cílem je přechod z montovny k mozkovně, podpora výzkumu a vývoje, koncentrace na finální produkt, na výrobu a služby s vysokou přidanou hodnotou,“

řekl ve středu 8. prosince po setkání s prezidentem republiky Milošem Zemanem kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Foto: COT group
Jozef Síkela nominovaný na ministra průmyslu a obchodu ve vládě Petra Fialy

Pane budoucí ministře, svatá slova. Nicméně slýcháme je už řadu let, jen skutečné kroky k tomu jaksi nevedou a podniky jsou tu úspěšné spíše navzdory vládám než díky jejich přičinění. Podfinancované školství, celoživotní vzdělávání stále v plenkách a procento HDP na podporu VaV jsou toho jasným důkazem. Ale upřímně vám přeji, abyste to dokázal změnit.

Petr Karban

„Hlavní důvod, proč jsme s platy na třetině německých je ten, že politici tu třicet let málo tlačili na růst platů,“

řekla v pořadu ČT Máte slovo ve čtvrtek 18. listopadu Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí v demisi.
Foto: MPSV ČR
Jana Maláčová ministryně práce a sociálních věcí ČR

A já trouba si vždycky myslel, že růst platů je vázán na růst produktivity, na vytvářenou hodnotu. A ono kulový, rozhodující je tlak politiků…

Petr Karban

Časopis pro členy

12/2021

Aktuální číslo měsíčníku Hospodářské komory si všímá trendů, které odborníci Světového ekonomického fóra v listopadu identifikovali ve zprávě Top 10 Emerging Technologies jako technologie, které... ČÍST VÍCE

Prohlédnout