Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
V Praze se uskuteční první české vydání nové celosvětové iniciativy Countdown, která má pomoci zviditelnit a akcelerovat inovativní řešení klimatické krize. Konference zastřešená platformou TED se odehraje v prostorách Veletržního paláce 15. a 16. května, své myšlenky zde přednesou téměř tři desítky předních českých odborníků z oblastí energetiky, dopravy, inovace materiálů, potravin, zemědělství a ochrany přírody.
Cílem české odnože, která dostala jméno TEDxNárodní, je komunikovat pozitivní myšlenky a pomoci jejich české implementaci. Spolu se všemi světovými projekty TED Countdown chce i její česká verze zviditelnit inovativní řešení, dát prostor nápadům a inspirovat k akci na lokální úrovni. Čím naopak nechce být, je přehlídka hrozeb a katastrofických scénářů. Jak říká Matěj Prokop: „Chceme komunikovat hlavně pozitivní myšlenky, reálná řešení a vize. Žádné strašáky, žádné poukazování na to‚ co nefunguje a co se ‘nějak‘ musí změnit.“ Hlavním cílem TEDxNárodní je dát institucím, zákonodárcům, zástupcům veřejné správy, firmám, občanským iniciativám i jednotlivým občanům návod, jak se na nízkoemisní udržitelné budoucnosti podílet.
TED Countdown je novým projektem platformy TED zaměřeným na témata spojená s omezením dopadů klimatických změn. Byl zahájen v říjnu 2020 celosvětovou online konferencí, během níž promluvila řada osobností, mimo jiné Ursula Von der Leyen, Christiana Figueres, Prince William, nebo Papež František. Navazující akce probíhají ve více než 440 městech a komunitách celého světa. Vystupují na nich přední světoví odborníci z oborů jako je obnovitelná energetika, nové materiály, cirkulární ekonomika, bezemisní doprava, ochrana a udržitelnost životního prostředí. Diskutují s nimi vědci, investoři, urbanisté, umělci, zástupci státní i lokálních samospráv. Propojená síť odborníků a aktivistů z různých odvětví, která má ze série konferencí vzejít, má připravit témata a nástiny jejich řešení pro nadcházející podzimní summit OSN o změnách klimatu COP26.
Za organizací české verze s názvem TEDxNárodní stojí Matěj Prokop, podnikatel, konzultant a aktivista, který se skrze zkušenosti z dlouholetého cestování a světové gastronomie dostal k problematice potravinových řetězců, jejich dopadům na životní prostředí, zemědělství a změnám klimatu. Impulsem podle jeho slov byl nedostatek prostoru, který se tématu klimatické změny v Česku věnuje. „Vnímám, že u nás v Čechách tak trochu chybí nějaká důvěryhodná mezioborová platforma pro podporu opatření v oblasti klimatu,“ říká. „Máme tu sice široké spektrum expertů věnujících se důležitým tématům, ale mezi vědeckou a akademickou obcí a veřejností mnohdy zeje komunikační propast. Přitom často odborníkům jenom není dán prostor se ke svému oboru nějakou pro lidi vstřebatelnou formou vyjádřit.“
V rámci dvoudenní konference TEDxNárodní budou odborníci z různých odvětví společně hledat možná řešení často komplexních problémů změn klimatu v českém prostředí. Program zacílený na pět hlavních témat: energetiku, dopravu, materiály, potraviny a ochranu přírody, bude rozdělen první den do pěti panelů. Vystoupí na nich téměř tři desítky českých odborníků z oblastí od využití vodíkových technologií až po výzkum materiálů budoucnosti. Mezi řečníky budou například Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, odborník na obnovitelné zdroje a energetickou soběstačnost, Eliška Knotková, designérka pracující s novými materiály umožňujícími environmentální udržitelnost, Ondráš Přibyla, specialista na komunikaci, který bude hovořit o způsobu sdílení informací a příběhů o klimatické změně a rozdílech mezi narativní a fyzickou realitou, dále Jaromír Bláha, expert na ochranu lesních ekosystémů a divoké přírody působící v Hnutí Duha, Petr Rokůsek, byznysmen, vizionář v oblasti udržitelné ekonomiky a moderní energetiky či Barbora Chmelová, expertka v oblasti tropického zemědělství, rozvoje venkovských komunit a udržitelnosti v kontextu klimatické a environmentální změny. Druhý den budou přednášky doplněny workshopy, více interaktivními panelovými diskuzemi a networkingem, na kterých se budou podílet vědci, podnikatelé, investoři, zástupci občanských iniciativ, univerzit, neziskových organizací i orgánů veřejné správy.