×

Sledujte předvolební kulaté stoly Hospodářské komory – s politiky diskutují experti i zástupci podnikatelů

Neděle 20. června 2021
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Možná řešení klimatické krize

Jak v Česku ročně zachránit 27 000 tun jídla? Vyplatí se budovat cyklostezky, nebo máme raději uvolnit části měst pro stavbu silnic? Budeme nosit boty z řas a izolovat budovy houbovými vlákny? Proč přestali být Češi klimaskeptici? A jak se bude český stát bránit v klimatické žalobě, kterou na něj podaly portugalské děti? Odpovědi zazní na nadcházející víkendové konferenci TEDxNárodní ve Veletržním paláci.

Pavla Umlaufová ikona hodiny10. 5. 2021 06:36
Foto: TED Countdown / Stephen_Wilkes TED Countdown v Česku Foto: TED Countdown / Stephen_Wilkes

Program českého vydání celosvětové iniciativy TED Countdown nabývá na konkrétních obrysech – na pódiu se vystřídá 30 českých odborníků z oborů zaměřených na energetiku, dopravu, inovace materiálů, potraviny, zemědělství a ochranu přírody. Posluchače uvedou do oblastí, se kterými se střetávají v každodenním životě, i do těch, o kterých zatím možná ani nepřemýšleli.

Spory o klima

Mezi ty druhé patří například přednáška právničky Evy Balounové, specialistky na klimatické právo a právo životního prostředí. O sporech souvisejících s klimatickými změnami se u nás příliš nemluví. Ve světě jich už ale proběhlo nebo probíhá přes 1 700 a jejich počet se od roku 2017 téměř zdvojnásobil. Jde o žaloby proti rozšiřování letišť a uhelných dolů, právní spory s velkými fosilními společnostmi ale i o kauzy, kde je obhajoba v trestním řízení používaná jako nástroj k přitažení pozornosti k nutnosti ochrany klimatu. Řada žalob míří i na vlády států, včetně Česka. Česká vláda již čelí dvěma žalobám; první byla podána portugalskými dětmi, druhá letos v dubnu českými občany.

Zachraňme jídlo

Jak v Česku ročně zachránit 27 000 tun jídla je naopak oblast, ke které má vztah doslova každý z nás. Řešení se pokusí nastínit Anna Strejcová, ředitelka spolku Zachraň jídlo. Podle výsledků tříletého výzkumu se 56 % tohoto množství vyhodí v kuchyni, 30 % zbývá na talířích po zákaznících a 14 % tvoří hotové, nevydané pokrmy. Právě v možnosti darovat hotová jídla se skrývá jak možnost omezit plýtvání potravinami, tak pomoc mnoha lidem v nouzi. Na workshopu představí Anna Strejcová s kolegyní Denisou Rybářovou legislativní, hygienické, ale i daňové otázky spojené s darováním. Přiblíží praxi v okolních evropských státech i způsob, jak ji nastartovat v českém prostředí.

Houbová vlákna a udržitelné igelitky

Do futuristického světa nových udržitelných materiálů uvede účastníky TEDxNárodní Eliška Knotková. Designérka, lektorka a konzultantka zaměřená na inovativní technologie a cirkulární ekonomiku. V její přednášce se bude mluvit o podrážkách bot z přemnožených sinic, zateplení budov houbovým myceliem a textiliích barvených bakteriemi. Zároveň s těmito takřka sci-fi koncepty ale také zazní komplexní zamyšlení nad životními cykly současných materiálů, díky kterým může mít například plastová taška menší environmentální dopad než papírová či bavlněná.

Cyklostezky nebo dálnice?

Je pro Českou republiku lepší vzít si za příklad Holandsko, tedy kombinaci veřejné dopravy, chůze a kol, nebo USA, kde se boří části měst, aby daly prostor autům? Tak zní jedna z otázek, na které bude odpovídat Vojtěch Benedikt, specialista na rozvoj a revitalizaci měst, jejich udržitelný rozvoj a dopravu. Během praxe na zahraničních projektech se podílel na transformacích historických městských center i návrzích nových městských celků na zelené louce. Název jeho TEDx talku je Udržitelná minulost a budoucnost dopravy ve městech, což je i oblast, které se věnuje v Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Konec klimaskeptiků v Čechách

Zbavit diskuzi o klimatické změně vyhrocených emocí, přesunout ji k racionální, fakty podložené debatě a zároveň ji udržet přístupnou a zajímavou pro každého člověka. Tak by se dal shrnout jeden z největších úkolů současnosti. Zároveň je to oblast, které se věnuje Ondráš Přibyla, teoretický fyzik, který se od vědy přesunul ke komunikaci. Na pódiu TEDxNárodní přiblíží způsob, jak komunikovat složitá témata v době, kdy debaty na sociálních sítích i články v médiích ovládají namísto faktů emoce. Že je to možné dokládá jeho mezinárodně oceňovaný projekt Fakta o klimatu, který dokáže přeložit pro laika nepochopitelné analýzy do srozumitelných vizualizací a má zásluhu i na tom, že Češi přestávají být klimaskeptici. Jak sám Ondráš Přibyla říká: „Přes 80 % Čechů je přesvědčeno, že klimatická změna probíhá. 70 % Čechů souhlasí s názorem, že má Česká republika snižovat emise nezávisle na ostatních zemích.“

Vystoupením těchto pěti a pětadvaceti dalších odborníků se Praha zařadí mezi více než 440 měst celého světa, ve kterých probíhá debata o boji s klimatickými změnami zastřešená prestižní komunikační platformou TED. Iniciativa Countdown, do které TEDxNárodní patří, propojuje přední světové experty, vědce, aktivisty a vizionáře s investory, urbanisty, umělci, zástupci státní i lokálních samospráv i běžnými občany. Společnou diskuzí se snaží nacházet nové přístupy k řešení problémů, která budou tématem podzimního summitu OSN o změnách klimatu COP26.

Nejnovější články

Expertní pohled
V celní válce mezi USA a EU je klid jen na jedné frontě

EU a USA se dohodly, že na pět...

Summit v Bruselu zároveň nepřinesl zrušení či alespoň pozastavení...

Aktuality
Odpadní termoplasty se stávají novým materiálem pro stavebnictví

Výroba plastů ve světě neustále stoupá. V roce...

U stavebních prvků ve tvaru zkušebních trámečků výzkumníci...

Aktuality
Stavebnictví 4.0 přináší nový impuls do českého stavebního průmyslu

Význam stavebnictví v rámci českého hospodářství je obrovský....

„Velmi oceňuji tuto aktivitu v oblasti stavebnictví, které je...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
V celní válce mezi USA a EU je klid jen na jedné frontě

EU a USA se dohodly, že na pět...

Summit v Bruselu zároveň nepřinesl zrušení či alespoň pozastavení...

Expertní pohled
Díky novince je možné podat daňové přiznání bez sankce do konce června

„Podat daňové přiznání pozdě se nevyplatí. Sankce se...

Možností, jak si rovněž prodloužit lhůtu pro podání...

Analýzy
Obchod Česka s Francií klesl vinou pandemie o 2 mld. EUR

Vzájemná výměna v posledních 25 letech mezi oběma...

Podle údajů Banque de France byly v roce...