Úterý 23. dubna 2024
ikona hodiny2. 12. 2022 07:14

V Bruselu jednala Rada ministrů EU pro konkurenceschopnost

Co spojuje kapry, trubičky a křišťál?

Prioritou jsou čipy a ochrana know-how tradičních výrobců

Ministři jednali na Radě pro konkurenceschopnost (část vnitřní trh a průmysl) v Bruselu, kde schválili obecný přístup k návrhu nařízení aktu o čipech, návrhu nařízení o ochraně zeměpisných označení řemeslných a průmyslových výrobků a návrhu nařízení o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti. V rámci českého předsednictví se jednalo o poslední Radu, která řeší zvýšení konkurenceschopnosti a posílení trhu v Evropské unii (EU). Akt o čipech zásadně zvýší odolnost unijního průmyslu tím, že zajistí stabilní dodávky čipů pro podniky. V neposlední řadě Rada projednala odstraňování překážek pro podnikatele u vysílání pracovníků či v oblasti obnovitelných zdrojů energie v rámci pracovní skupiny SMET.

Lucie Janíková autor

Foto: Shutterstock.com To dobré a jedinečné bude i nadále Evropa chránit Foto: Shutterstock.com

„Dnes jsme úspěšně uzavřeli téma konkurenceschopnosti, vnitřního trhu, výzkumu a inovací a průmyslu. Během našeho předsednictví jsme se zaměřili zejména na posílení odolnosti vnitřního trhu v kontextu ruské agrese na Ukrajině. Podařilo se nám posílit unijní ekonomiku, díky čemuž jsme v současnosti lépe připraveni na krize než kdy dříve“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že se českému předsednictví podařilo dotáhnou akt o čipech a nařízení, které bude chránit lokální výrobce v EU.

„V uplynulém roce došlo v Evropě k narušení dodávek čipů, což ohrožuje automobilový průmysl, energetiku, zdravotnictví a také strategická odvětví jako je obrana, bezpečnost a vesmírné technologie,“ říká ministr Síkela a dodává: „Evropská unie chce být v budoucnu jedním z průmyslových lídrů na trhu s čipy.“ Ambicí je více než zdvojnásobit svůj dnešní podíl na světové produkci nejmodernějších a udržitelných polovodičů na 20 % trhu do roku 2030. Cílem je nejen snížit závislost, ale také využít ekonomické příležitosti, neboť se očekává, že se světový trh s polovodiči do konce desetiletí zdvojnásobí.

Akt o čipech, který je jednou z priorit českého předsednictví, sleduje cíle Nové průmyslové strategie a Digitálního kompasu 2030, klade si za cíl řešit nedostatek polovodičů pro unijní průmysl a zajistit budoucí technologickou suverenitu EU. Cílem je snížit zranitelnost členských států způsobenou narušením jednoho z nejdůležitějších dodavatelských řetězců. Akt o čipech cílí na investice do výzkumu a vývoje, podporu pilotních linek, podporu a usnadnění výstavby výrobních kapacit, včetně designových center v EU a zřízení koordinačního mechanismu mezi členskými státy a Evropskou komisí k monitorování polovodičů.

Dalším zásadním bodem bylo nařízení o ochraně zeměpisných označení řemeslných a průmyslových výrobků. Nařízení má zlepšit ochranu řemeslných a průmyslových výrobků chráněných zeměpisným označením na úrovni EU, což přinese mnoho výhod a přispěje k obnově evropské ekonomiky. „Třeboňský kapr, hořické trubičky a teď i český křišťál. Cílem návrhu je podpořit inovace a investice do řemeslné výroby. Chceme pomoci řemeslným výrobcům, zejména malým a středním podnikům, propagovat jejich výrobky a chránit jejich tradiční know-how,“ říká ministr Síkela.

Ministři se také shodli na návrhu směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (due diligence). Směrnice, která je v gesci Ministerstva spravedlnosti, bude důležitým nástrojem pro nastavení společných standardů v otázkách porušování lidských práv a sociálních a environmentálních závazků ze strany firem. Směrnice stanovuje horizontální rámec, který podpoří podniky působící na vnitřním trhu, aby přispěly k dosažení přechodu ke klimaticky neutrální a zelené ekonomice v souladu se Zelenou dohodou a Cíly udržitelného rozvoje OSN. Směrnice bude zároveň garantovat jednotná a přehledná pravidla pro podniky na celém vnitřním trhu a zabrání tak fragmentaci.

V neposlední řadě ministři projednali zprávu Pracovní skupiny pro prosazování pravidel jednotného trhu (SMET) za rok 2022. Ministři ocenili přínos této skupiny v rámci odstraňování překážek v podnikání na vnitřním trhu, zejm. v oblastech jako je vysílání pracovníků nebo zavádění a výstavba obnovitelných zdrojů energie.

Články autora Lucie Janíková

Nejnovější články

Expertní pohled
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru....

Ačkoli Eurostat uvádí rozdíl ve mzdách mužů a...

Povinné reportování čeká od června roku 2027 firmy...

Změnám šel i bez regulace naproti sektor IT...

Náskok mají také společnosti se sídlem v USA,...

Trendy
Rozmar moderního člověka, nebo udržitelnější způsob nakupování?

Stále více zákazníků si zvyklo pravidelně nakupovat potraviny...

Prvním z důvodů, proč může být rozvoz potravin šetrnější...

K udržitelnosti celého nákupního procesu velkou měrou přispívají také...

Počet automobilů na 1 000 obyvatel v České republice neustále...

Trendy
Revoluční služba Office as a service

Program je platformou pro pronájem zcela kompletní kanceláře...

V roce 2024 je společnost U1 odhodlána i...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Aktuality
Jak připravit firmu na AI a digitální budoucnost?

Pátý ročník Digital Transformation Summitu proto přinese nejnovější...

Srdcem Digital Transformation Summitu (DTS) budou ukázky konkrétních...

DTS letos otevře Krzysztof Krecikij, Salesforce Regional Director...