Neděle 19. května 2024
ikona hodiny8. 5. 2023 06:17

Češi hlásí: kratší dovolená, vyšší útrata

Podle zveřejněných dat Českého statistického úřadu se cestování Čechů loni vrátilo na úroveň před pandemií Covid-19. V průměru ale loni zaplatili Češi za delší zahraniční pobyty o 12 % více než v roce 2021. Přesto v zahraničí strávili kratší dobu.

Vlastimil Divoký autor

manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny

Foto: Shutterstock.com Češi tráví v zahraničí o den méně, ale utratí více Foto: Shutterstock.com

Nejvíce se cestovalo tradičně do Chorvatska, na Slovensko a do Itálie. Skokanem roku je ale jednoznačně Egypt. Loňský rok pak byl historicky rekordní i v počtu osob, kteří se na dovolenou vydali na vlastní pěst.

Cest do zahraničí bylo dvakrát více než v roce 2021

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v roce 2022 uskutečnilo celkem 33 milionů delších i kratších cest. 6,8 milionu (20,7 %) z nich bylo do zahraničí. Meziročně se tak počet zahraničních cest zvýšil více než dvojnásobně. V roce 2021 totiž Češi vyrazili do ciziny pouze na 3,2 milionu cest. Ze statistik tak vyplývá, že trend cestování do zahraničí narůstá oblibě, kterou měl v době před pandemií covid-19.

Do zahraničí častěji, ale na kratší dobu

Delších pobytů, tedy pobytů na 4 a více nocí, se loni uskutečnilo celkem 13,3 milionů. Z nich zhruba 5,3 milionu (39,5 %) bylo do zahraničí. Čísla se tak dostávají na 40% podíl, který byl běžný v době před pandemií. Oproti předpandemickému roku 2019 se počet delších zahraničních pobytů v roce 2022 zvýšil dokonce o 3 %.

Průměrná délka delších pobytů se zkrátila z 8,5 dnů na 7,7 dnů. Takto nízký počet dnů byl Českým statistickým úřadem naposledy zaznamenán v roce 2015. Ti, kteří vyrazili loni na pobyt s cestovní kanceláří, strávili v zahraničí v průměru 7,7 nocí. O trochu delší byly pobyty těch, kteří vloni cestovali na vlastní pěst. Ti v zahraničí strávili v průměru 7,9 nocí.

Sesbíraná data ČSÚ také ukazují, že loni proběhlo 2,3 milionu služebních cest, což značí oproti roku 2019 pokles o 56 %. Přestože u řady firemních klientů vidíme masivní návrat k osobním schůzkám, mnoho lidí stále využívá videokonference, které se naučili používat v době pandemie.

Útraty za zahraniční pobyty se zvýšily o pětinu

Průměrné výdaje za delší zahraniční pobyty se skokově zvýšily. Zatímco za ně v roce 2021 Češi v průměru zaplatili 14 306 Kč, loni to bylo už 16 030 Kč, tedy meziročně o 12 % více. Náklady na jeden den delšího pobytu v zahraničí pak dokonce Čechy vyšly na 1 838 Kč, tedy o 21,7 % více než v roce 2021. Oproti tomu ale výdaje za kratší zahraniční cesty, které trvají 1-3 dny, meziročně mírně klesly o 2,6 %.

Nejčastěji se cestovalo do Chorvatska, Slovenska a Itálie

42 % Čechů, kteří vyrazili v minulém roce na delší zahraniční cestu využilo pro svoji cestu leteckou dopravu. To je nejvyšší podíl v historii.

Do Chorvatska loni na delší dovolenou vyrazilo 846 tisíc Čechů, tedy o 39 % více než v roce 2021 a dokonce o 14 % více než v roce 2019. Na své druhé místo se vrátilo sousední Slovensko, které v minulém roce navštívilo dohromady 631 tisíc Čechů. Do Itálie pak 519 tisíc.

Fenoménem byly v loňském roce dovolené v Egyptě. Ten dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější letecké destinace. V roce 2022 tam však vyrazilo rekordních 470 tisíc Čechů, což je dokonce dvakrát více než v roce 2019.

S cestovní kanceláří, ale i na vlastní pěst

Na delší pobyty do zahraničí s cestovní kanceláří vyjelo loni přes dva miliony Čechů. Tedy dvakrát více, než v roce 2021. Loňských delších pobytů na vlastní pěst bylo uskutečněno téměř 2,9 milionu, což odpovídá 87,8% nárůstu oproti roku 2021. Je to vůbec historicky nejvyšší číslo za dobu zveřejňování statistik ČSÚ od roku 2011. Celkově byl podíl individuálních vs. organizovaných (s CK) cest 58 vs. 42 %, v roce 2019 to bylo 55 vs. 45 %.

S individuální turistikou pak koresponduje i personalizovaná skladba cestovního pojištění. Proto ERV Evropská na trh uvedla variabilní pojištění SingleTrip, které si každý může sestavit přesně dle svých potřeb, a které odpovídá dané cestě do zahraničí. Již v základu vždy obsahuje pojištění léčebných výloh, asistenční služby, pojištění osobních věcí či odpovědnosti.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Analýzy
V centru Prahy je už každý šestý byt Airbnb

Ubytování AirBnB se, po covidovém útlumu, rychle vrací...

Situace je alarmující. „Po státu chceme, aby zajistil...

Rakouský parlament přijal v roce 2018 nový zákon...

Nové regulace v Německu přinášejí hostitelům povinnost registrovat...

Ještě přísněji se postavil letos v září soukromým...

Analýzy
Nejistá budoucnost českých firem

I když panuje všeobecný optimismus ohledně AI a...

Respondenti z českých firem uvádějí, že GenAI má významný...

V širším měřítku zůstává pro firmy problémem kybernetická...

Výzkum také odhaluje důležitost moderní datové infrastruktury v...