×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny17. 5. 2023 13:55

Zima přivedla do středních Čech rekordní počet návštěvníků

Rekordní návštěvnost za posledních 12 let zaznamenaly střední Čechy v zimních měsících, kterým obvykle dominují horské oblasti. Podle údajů Českého statistického úřadu, který zveřejnil počty návštěvníků hromadných ubytovacích zařízení ve Středočeském kraji, přijelo do regionu v prvním čtvrtletí letošního roku celkem 188 361 návštěvníků. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se ubytovalo o 59 500 hostů více, což představuje meziroční nárůst o 46,1 %. Meziročně se zvýšil i celkový počet přenocování, a to o 37 %. Nejvíce turistů přijelo z Česka, Německa a Slovenska, ale vrací se i hosté z Číny.

Lucie Vurbsová autor

Středočeská centrála cestovního ruchu

Foto: Libor Sváček Vrchotovy Janovice Foto: Libor Sváček

První čtvrtletí patřilo z hlediska turismu ve středních Čechách vždy k nejslabším z celého roku. Vyšší návštěvnost se projevila v letošním roce, kdy nárůst zaznamenaly všechny tři měsíce. Jde o rekordní návštěvnost za posledních 12 let.

„Střední Čechy nejsou typickou destinací vyhledávanou pro zimní sporty jako je tomu v horských oblastech. Už druhým rokem se na zimní období více zaměřujeme. Z čísel je patrné, že se nám daří přesvědčit zejména návštěvníky, kteří tolik neholdují zimním sportům, ale hledají vyžití i v dlouhých chladných měsících. Ukazujeme jim, že ani v zimě nemusí být v nížinách nuda a mohou zde strávit aktivní čas. Zároveň se snažíme bořit mýty, že v zimě jsou památky zavřené a ve městech nenajdou vhodné aktivity. Zima v regionu naopak láká na netradiční prohlídky hradů a zámků, odpočinek v zámeckých hotelech a lázních, zábavní parky pro celou rodinu a mnoho dalšího. V této komunikaci budeme pokračovat i v příštím roce,“ říká Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Poznámka ke statistikám

Data o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení pocházejí z plošného šetření ČSÚ a nezahrnují účastníky cestovního ruchu, kteří se ubytovali jinde než v hromadném ubytovacím zařízení. Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.

Průměrná délka pobytu jednoho hosta ve středních Čechách představovala v prvním čtvrtletí 2,16 nocí, což byla naopak nejnižší dosažená průměrná doba ubytovaného hosta za posledních dvanáct let. „Potenciálním návštěvníkům se snažíme prezentovat střední Čechy jako destinaci, kde stojí za to strávit více nocí. Kampaně budeme nadále zaměřovat i tímto směrem,“ uvádí Jakub Kulhánek.

Návrat hostů z Číny

Na návštěvnosti se ze 78 % podíleli domácí hosté, kterých se ubytovalo o 38,2 % více než ve stejném období předchozího roku. Nejvíce zahraničních hostů přijelo tradičně z Německa a Slovenska. Tvořili téměř 50 % ze všech zahraničních hostů. Na dalších místech se umístili hosté z Ukrajiny, Polska a Rakouska.

Středočeská centrála cestovního ruchu dlouhodobě představuje region zahraničním návštěvníkům. Od dubna vítá ve středních Čechách také novináře z různých zemí v rámci press tripů, marketingové kampaně pak směřuje i do sousedních zemí. „V rámci německých veletrhů, kterých se účastníme, vidíme silnou účast zájemců o střední Čechy. Němci dlouhodobě projevují velký zájem o náš region a jsou zvyklí si domlouvat dovolenou přímo na výstavišti. V těchto týdnech máme také reklamu na autobusech na Slovensku a plánujeme inzerci v oblíbených slovenských titulech. Prezentace středních Čech se v červnu ve formě digitální venkovní reklamy objeví i na letišti v Polsku nebo ve velkých městech u českých hranic,“ upřesňuje Jakub Kulhánek.

Do první desítky zemí, odkud pocházejí hosté nejčastěji, se poprvé od opatření spojených s pandemií koronaviru dostali na šesté místo hosté z Číny. „Věříme, že počet turistů nejenom z Číny, ale i dalších mimoevropských zemí, bude nadále růst. Poslední tři roky zejména čínští hosté téměř zmizeli z turistické mapy světa. I když bude návrat postupný, rádi je ve středních Čechách přivítáme,“ vysvětluje Jakub Kulhánek.

Nejnovější články

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Nejnovější Cestovní ruch

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Cestovní ruch
Maďarsko láká české cestovky na MICE

Do Maďarska od nás jezdí 52 % mužů...

Budapešť známe i neznáme, protože je tam stále...

Pokud jde o termální lázně, Maďarsko je velmocí...

Gastronomie se představila spíš jako samozřejmý vysoce kvalitní...

Českým cestovním kancelářím se představilo a věnovalo 14...

Cestovní ruch
Cestovní ruch oslavil své hrdiny a hrdinky

Před 30 lety vznikla samostatná Česká republika, a...

Nejlepším projektem v kategorii Digitalizace cestovního ruchu se...

Vítězem kategorie Osobnost cestovního ruchu se in memoriam...

Totéž platí o ženách, kterých, ač v cestovním...