Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny17. 5. 2023 13:55

Zima přivedla do středních Čech rekordní počet návštěvníků

Rekordní návštěvnost za posledních 12 let zaznamenaly střední Čechy v zimních měsících, kterým obvykle dominují horské oblasti. Podle údajů Českého statistického úřadu, který zveřejnil počty návštěvníků hromadných ubytovacích zařízení ve Středočeském kraji, přijelo do regionu v prvním čtvrtletí letošního roku celkem 188 361 návštěvníků. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se ubytovalo o 59 500 hostů více, což představuje meziroční nárůst o 46,1 %. Meziročně se zvýšil i celkový počet přenocování, a to o 37 %. Nejvíce turistů přijelo z Česka, Německa a Slovenska, ale vrací se i hosté z Číny.

Lucie Vurbsová autor

Středočeská centrála cestovního ruchu

Foto: Libor Sváček Vrchotovy Janovice Foto: Libor Sváček

První čtvrtletí patřilo z hlediska turismu ve středních Čechách vždy k nejslabším z celého roku. Vyšší návštěvnost se projevila v letošním roce, kdy nárůst zaznamenaly všechny tři měsíce. Jde o rekordní návštěvnost za posledních 12 let.

„Střední Čechy nejsou typickou destinací vyhledávanou pro zimní sporty jako je tomu v horských oblastech. Už druhým rokem se na zimní období více zaměřujeme. Z čísel je patrné, že se nám daří přesvědčit zejména návštěvníky, kteří tolik neholdují zimním sportům, ale hledají vyžití i v dlouhých chladných měsících. Ukazujeme jim, že ani v zimě nemusí být v nížinách nuda a mohou zde strávit aktivní čas. Zároveň se snažíme bořit mýty, že v zimě jsou památky zavřené a ve městech nenajdou vhodné aktivity. Zima v regionu naopak láká na netradiční prohlídky hradů a zámků, odpočinek v zámeckých hotelech a lázních, zábavní parky pro celou rodinu a mnoho dalšího. V této komunikaci budeme pokračovat i v příštím roce,“ říká Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Poznámka ke statistikám

Data o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení pocházejí z plošného šetření ČSÚ a nezahrnují účastníky cestovního ruchu, kteří se ubytovali jinde než v hromadném ubytovacím zařízení. Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.

Průměrná délka pobytu jednoho hosta ve středních Čechách představovala v prvním čtvrtletí 2,16 nocí, což byla naopak nejnižší dosažená průměrná doba ubytovaného hosta za posledních dvanáct let. „Potenciálním návštěvníkům se snažíme prezentovat střední Čechy jako destinaci, kde stojí za to strávit více nocí. Kampaně budeme nadále zaměřovat i tímto směrem,“ uvádí Jakub Kulhánek.

Návrat hostů z Číny

Na návštěvnosti se ze 78 % podíleli domácí hosté, kterých se ubytovalo o 38,2 % více než ve stejném období předchozího roku. Nejvíce zahraničních hostů přijelo tradičně z Německa a Slovenska. Tvořili téměř 50 % ze všech zahraničních hostů. Na dalších místech se umístili hosté z Ukrajiny, Polska a Rakouska.

Středočeská centrála cestovního ruchu dlouhodobě představuje region zahraničním návštěvníkům. Od dubna vítá ve středních Čechách také novináře z různých zemí v rámci press tripů, marketingové kampaně pak směřuje i do sousedních zemí. „V rámci německých veletrhů, kterých se účastníme, vidíme silnou účast zájemců o střední Čechy. Němci dlouhodobě projevují velký zájem o náš region a jsou zvyklí si domlouvat dovolenou přímo na výstavišti. V těchto týdnech máme také reklamu na autobusech na Slovensku a plánujeme inzerci v oblíbených slovenských titulech. Prezentace středních Čech se v červnu ve formě digitální venkovní reklamy objeví i na letišti v Polsku nebo ve velkých městech u českých hranic,“ upřesňuje Jakub Kulhánek.

Do první desítky zemí, odkud pocházejí hosté nejčastěji, se poprvé od opatření spojených s pandemií koronaviru dostali na šesté místo hosté z Číny. „Věříme, že počet turistů nejenom z Číny, ale i dalších mimoevropských zemí, bude nadále růst. Poslední tři roky zejména čínští hosté téměř zmizeli z turistické mapy světa. I když bude návrat postupný, rádi je ve středních Čechách přivítáme,“ vysvětluje Jakub Kulhánek.

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Cestovní ruch
Praha se těší na přímé lety do Číny

„Těší mě, že se nám po dlouhých jednáních...

Hainan Airlines v současnosti provozuje z Číny více...

Cestovní ruch
Loni do zahraničí vyrazilo meziročně o 15 % více Čechů

Podle dat Češi loni celkem podnikli 28 milionů...

Data potvrzují, že v loňském roce razantně vzrostl zájem...

Na vlastní pěst vyrazily na delší pobyty necelé...

Podle dat ČSÚ průměrná délka jedné delší zahraniční...

Do Chorvatska loni vyrazilo na delší dovolenou v...