Středa 4. října 2023
ikona hodiny21. 8. 2023 10:22

Ceny bytů a domů klesají, pozemky zdražují

Ve druhém čtvrtletí roku 2023 ceny bytů klesly mezičtvrtletně o dalších 2,1 procenta a rodinných domů o 0,6 procenta. Naproti tomu ceny pozemků se v porovnání s prvním kvartálem dále zvedly, a to o dvě procenta. Vyplývá to z HB Indexu finanční skupiny ČSOB, který mapuje aktuální situaci na českém trhu bydlení.

Patrik Madle autor

tiskový mluvčí skupiny ČSOB

Foto: Shutterstock.com Ceny bytů a domů klesají, pozemky zdražují Foto: Shutterstock.com

Stejně tak jako v prvním kvartále tohoto roku, i ve druhém pokračuje pokles cen bytů napříč všemi kraji České republiky. „Tempo poklesu mezi prvním a druhým kvartálem mírně zpomalilo, ceny bytů však i nadále klesají,“ říká Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky. „V meziročním měřítku se snížily ceny bytů o 3,2 procenta. Tento vývoj je očekávaný a bude pokračovat.  Zajímavé je například to, že klesá zájem i u dříve populárních typů bytových jednotek, jako jsou 3+1 a 3kk. I nadále však platí, že se investice do vlastního bydlení dlouhodobě vyplatí, mimo jiné jako ochrana proti inflaci a také jako způsob zabezpečení na staří,“ dodává.

Zdroj: HB Index ČSOB Zdroj: HB Index ČSOB
Zdroj: HB Index ČSOB Zdroj: HB Index ČSOB

Pozvolný pokles cen bytů a přechod do nájemního bydlení

Největší pokles cen zaznamenaly byty v Ústeckém (-5,7 procenta), Jihočeském (-4,3 procenta), Libereckém (-3,7 procenta) a Olomouckém (-2,8 procenta) kraji. V Praze se ceny bytů snížily o 2,2 procenta, přičemž klesala i cena novostaveb. Naopak nejméně ceny zlevňovaly na Vysočině.

Co se celkového objemu prodeje bytů týče, na trhu je možné sledovat postupnou stabilizaci. Nabídka se ustálila, a tak zvolnil i propad cen. Prodávající se čím dál tím častěji snaží nalákat kupující na individuální slevy, a to jak u starších nemovitostí, tak u novostaveb. V případě panelových bytů jsou přitom slevy často až dvakrát vyšší než u těch cihlových. Až pětinásobně se pak v některých regionech prodloužila prodejní doba nemovitostí.

Populární nadále zůstává nájemní bydlení: „Významnou změnu můžeme vidět především u mladé generace, která už tolik nekupuje tzv. startovací byty, ale jde rovnou do nájmu. To však komplikuje malá nabídka nájemního bydlení mimo velká města,“ dodává Martin Vašek.

Zdroj: HB Index ČSOB Zdroj: HB Index ČSOB
Zdroj: HB Index ČSOB Zdroj: HB Index ČSOB

Ceny pozemků neustále rostou

Nadále pokračoval cenový růst pozemků. Největší vliv na vývoj cen má přitom v tomto ohledu velikost pozemku a jeho tvar, vybavení inženýrskými sítěmi, dopravní dostupnost a občanská vybavenost, orientace ke světovým stranám a svažitost.

Poptávka přitom stále převyšuje nabídku. S rostoucí cenou pak roste také zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst. Zde však nabídku výrazně brzdí zastaralé územní plány a kapacity infrastruktury.

Zdroj: HB Index ČSOB Zdroj: HB Index ČSOB
Zdroj: HB Index ČSOB Zdroj: HB Index ČSOB

Úspornější domy hrají prim

V druhém kvartále pak klesala také poptávka po rodinných domech a rekreačních objektech. Na trhu se značně promítl nezájem kupujících o velké rodinné domy bez rekonstrukce, a to zejména kvůli přetrvávajícímu růstu cen energií. U druhého zmíněného typu nemovitostí, tedy u rekreačních objektů, byl propad dramatický, řádově až o 40 procent.

Zájmu se pak naopak těší levnější rodinné domy. V největším objemu výstavba probíhá ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Popularitě se těší také modulární dřevostavby, ale i kontejnerové a mobilní domy.

„Trend úsporného bydlení pozorujeme na českém trhu nemovitostí už od minulého roku. Rostoucí ceny energií pak zájem spotřebitelů ještě akcelerovaly,“ říká Martin Vašek. „Finanční skupina ČSOB jde v tomto ohledu svým zákazníkům naproti už řadu let. Nabízíme na českém trhu to nejširší portfolio služeb zaměřených na úsporné bydlení, ať už se jedná o naši speciální zvýhodněnou hypotéku, meziúvěry ze stavebního spoření, nebo třeba konzultace a poradenství našich konzultantů i nestranných odborníků na pasivní bydlení,“ dodává závěrem.

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Analýzy
Firmy by chtěly jít do regionů, ale nemají kam

„Počet firem, které hledají klidnější lokality nebo expandují...

Ve srovnání s Prahou, kde se nejdražší a...

Po regionech jako další lokalitě ke svému pražskému...

Analýzy
Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...

„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...

V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...