Pátek 29. září 2023

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

ikona hodiny24. 8. 2023 09:03

Umělá inteligence přebírá kontrolu nad Wi-Fi

Dokazuje to i zavedení těchto sítí na Oxfordské univerzitě

Ve světě, kde se bezdrátové sítě Wi-Fi stávají nejen doplňkem, ale klíčovou součástí každodenní komunikace, se otevírá prostor pro významné inovace a zlepšení. Dokládají to i kroky společnosti Juniper Networks, globálního lídra v oblasti síťových technologií. Ten v poslední době představil řadu revolučních změn plynoucích z integrace umělé inteligence (AI) do Wi-Fi sítí a nyní v červenci oznámil nasazení cloudového řešení bezdrátové sítě řízené umělou inteligencí na proslulé Oxfordské univerzitě.

Václav Kotyk autor

Foto: Shutterstock.com Umělá inteligence řídí oxfordské sítě Foto: Shutterstock.com

Jak potvrzuje společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost a síťovou infrastrukturu a je jediným Elite partnerem Juniper Networks v České republice a na Slovensku, podobná řešení zavádějí i čeští zákazníci.

„V době, kdy byla většina naší digitální komunikace závislá na kabelových připojeních, byly Wi-Fi sítě spíše považovány za flexibilní doplněk. Avšak současný stav je diametrálně odlišný. Bezdrátové sítě se staly základem naší digitální infrastruktury, zatímco kabelová připojení ustupují na druhou kolej. Přechod k bezdrátovému připojení představuje významný technologický skok, avšak přináší s sebou i nové výzvy. A umělá inteligence často dokáže tyto výzvy vyřešit, její integrace do Wi-Fi sítí představuje revoluční posun směrem k budoucnosti bezdrátové komunikace,“ vysvětluje Michal Štusák, spolumajitel společnosti ComSource, jediného lokálního Elite partnera Juniper Networks.

S pomocí umělé inteligence lze perfektně optimalizovat provoz sítě a zlepšit její celkový výkon. AI totiž může analyzovat velké množství dat z Wi-Fi sítí, identifikovat vzorce chování a předpovědět potenciální problémy dříve, než dojde k potenciálním výpadkům. Navíc s AI může být Wi-Fi síť flexibilnější a přizpůsobit se měnícím se podmínkám, jako je počet uživatelů, nebo typy zařízení připojených k síti. Implementace AI tak zlepšuje uživatelskou zkušenost a spokojenost, a zároveň pomáhá šetřit náklady na správu a údržbu.

„Je jasné, že AI bude hrát stále důležitější roli v oblasti bezdrátové komunikace. Společnost Juniper je jednou z prvních, které tuto technologii implementují, ale očekává se, že další firmy budou následovat. Příklad Oxfordské univerzity, která nyní řešení Juniper zavedla, ukazuje, kam se svět ubírá. Bezdrátové sítě řízené AI stále více poptávají i zákazníci v České republice.  V blízké budoucnosti bude AI integrální součástí všech Wi-Fi sítí, což by přineslo výrazné zlepšení jejich efektivity a spolehlivosti. U některých zákazníků – a nejsou to jen středně velké společnosti – jsme už zaznamenali i úplný přechod na Wi-Fi, a tedy i návaznou eliminaci počtu přístupových přepínačů,“ doplňuje Michal Štusák.

Univerzitní oddělení a koleje Oxfordské univerzity, které nasadily řešení bezdrátové sítě LAN od společnosti Juniper řízené umělou inteligencí Mist, zefektivnily provoz sítě a zajistily měřitelnou uživatelskou zkušenost v klíčových administrativních budovách, knihovnách a studentských kolejích. Cloudově poskytované služby poskytují pracovníkům IT jedinečný přehled o zkušenostech jednotlivých uživatelů. Urychlují také nasazení, správu a řešení problémů s Wi-Fi pomocí operací řízených umělou inteligencí, včetně automatické korelace událostí, prediktivní analýzy a samořízeného provozu sítě.

Platforma Mist AI vyvinutá společností Juniper Networks využívá umělou inteligenci a strojové učení ke zlepšení správy a provozu Wi-Fi sítí. Jejím cílem je zlepšit spolehlivost, výkonnost a celkově uživatelskou zkušenost prostřednictvím automatizace a inteligentních prognostických analýz. Mist AI nabízí řadu klíčových prvků, mezi něž patří zavedení umělé inteligence v IT operacích (AIOps), proaktivní řešení problémů, sledování a měření vlastní zkušenosti a spokojenosti uživatele, a to na základě různých metrik. Dále je například k dispozici i automatizovaná správa sítí a virtuální asistentka Marvis pro úplnou automatizaci sítě. Mist AI je navíc schopna integrovat se s různými cloudovými službami a podporuje jak standardní Wi-Fi sítě, tak i sítě Wi-Fi 6.

Články autora Václav Kotyk

Nejnovější články

Analýzy
Umělá inteligence otevírá ve farmacii příležitosti k růstu

Zdravotnictví a farmaceutický průmysl patří už dnes k...

První náznaky toho, že využití umělé inteligence ve...

Partnerství mezi farmaceutickými podniky a společnostmi zaměřenými na...

Umělá inteligence však přináší tradičním farmaceutickým firmám nejen...

Brzdu rychlejšího pronikání AI do farmaceutického průmyslu představují...

Kromě technologických společností se navíc o oblast zdravotnictví...

Trendy
Elektromobilita se pomalu rozjíždí i v Česku

Na akci vystoupili zástupci firem považovaných za lídry...

Elektromobilita je trend, který už pravděpodobně nic nezvrátí....

Francouzská strategie pro příští léta je stát se...

Není to jen nižší kupní síla obyvatelstva, ale...

Pro zásadní změnu ve snižování emisí je třeba...

Stejně jako všechny jiné investice i elektromobilita potřebuje...

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Nejnovější Trendy

Trendy
Elektromobilita se pomalu rozjíždí i v Česku

Na akci vystoupili zástupci firem považovaných za lídry...

Elektromobilita je trend, který už pravděpodobně nic nezvrátí....

Francouzská strategie pro příští léta je stát se...

Není to jen nižší kupní síla obyvatelstva, ale...

Pro zásadní změnu ve snižování emisí je třeba...

Stejně jako všechny jiné investice i elektromobilita potřebuje...

Trendy
Uhlíková ocel jako základní kámen stavebního průmyslu

Obsah konkrétních prvků a jejich kombinace dává oceli...

Primárně jde o slitinu železa (Fe) a uhlíku...

Základní kategorie uhlíkové oceli jsou celkem tři. Každá...

Jak bylo uvedeno, uhlíková ocel nabízí mnoho variabilních...

Trendy
Hyperautomatizace přinese úspory i rychlejší růst

Většina výrobních firem, které jsem mohl detailněji poznat,...